הדסה: לא רק נטישה, מחאות בכל ירושלים

150 עובדי הדסה ניסו להתפרץ למשרדי ההנהלה בעין כרם; ניר ברקת עם העובדים: כמאה מעובדי הדסה התגודדו מול בית ראש הממשלה בירושלים וחסמו את הכביש, משם הם צעדו לעבר כיכר ספרא וקיבלו את תמיכתו של ראש העיר ברקת “לא ניתן להדסה ליפול”, העובדים הפגינו גם מול בית רה”מ ומתחת לגשר המיתרים; הרופאים ממשיכים לשבות אחרי שפגישתם עם ההנהלה אל תוך הלילה- לא צלחה

עובדי הדסה הפגינו מהבוקר מול בית ראש הממשלה בירושלים, בכיכר ספרא, שם קיבלו את תמיכתו של ראש העיר ולבסוף הגיעו לבית החולים הדסה עין כרם, שם ניסו להתפרץ לקומת ההנהלה.

צפו בעובדים צרים על הכניסה למשרדי ההנהלה בהדסה עין כרם

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת הגיע לכיכר ספרא לתמוך בהפגנת עובדי הדסה ואמר “הדסה לא תיפול. ירושלים עומדת לימינה של הדסה. בהדסה יש תשתית שהיא העתיד של מדינת ישראל והדסה היא גורם מאחד בירושלים. אני פועל מאחורי הקלעים להצלת הדסה ומבקש מכולם למצוא את הדרך לשיתוף פעולה למציאת פתרון. אני והנהלת העירייה ירדנו לחבק אתכם. נעשה הכול כדי שהדסה תעמוד על רגליה”.

"פועל מאחורי הקלעים" ברקת בהפגנת עובדי הדסה, היום.
“פועל מאחורי הקלעים” ברקת בהפגנת עובדי הדסה, היום.

מוקדם יותר הפגינו העובדים מול בית ראש הממשלה, חסמו את הכביש וקראו לנתניהו להתערב במשבר וכעת הם בדרכם להפגין בכניסה לירושלים, סמוך לגשר המיתרים.

 מבחינת הרופאים, אמנם נשמעים פה ושם דיבורים על פשרה עלם ההנהלה, אבל יו”ר ההסתדרות הרפואית מכחיש אותם בכל תוקף. “באנו לשמוע אם נענו לדרישותינו” אמר אמש (א’) ד”ר לאוניד אידלמן ל’סמאללה’. הפגישה בין הרופאים להנהלת הדסה הסתיימה מאוחר בלילה בלי תוצאות והרופאים ימשיכו לשבות גם היום במתכונת שבת.

ד”ר אידלמן מסר בתום הפגישה כי הדיון התמקד בעיקר בתנאים להפסקת שביתת הרופאים בהדסה והוסיף כי “רשימה ארוכה של דרישות הרופאים קיבלה מענה חלקי בלבד. אנו ממתינים לתשובות נוספות, הבוקר, על פיהן נחליט איך להמשיך”.

עובדי הדסה מפגינים מול בית ראש הממשלה, הבוקר (צילום: כרמית ראובן)
עובדי הדסה מפגינים מול בית ראש הממשלה, הבוקר (צילום: כרמית ראובן)

גם מבחינת יתר העובדים בהדסה, המשבר כאן כדי להישאר. מה שהיה הוא שיהיה והיום העובדים שוב ינטשו מחלקות ויעבדו במתכונת מצומצמת.

במקביל יתקיימו הפגנות  ברחבי ירושלים, מול בית ראש הממשלה בשעה 09:00, לאחר מכן בכיכר ספרא ולבסוף בכניסה לבירה, סמוך לגשר המיתרים.

הנהלת הדסה הפיצה מכתב בקרב העובדים ובו היא מתחייבת לשלם בקרוב את משכורת חודש ינואר במלואה, אבל מנכ”ל הסתדרות האחיות עו”ד אורי פליישמן אומר ל’סמאללה’ ש”מדובר באחיזת עיניים, הם למעשה העלימו את משכורת חודש ינואר, מה שהם נותנים עכשיו זאת מקדמה עבור חודש פברואר, שגם הוא ישולם רק 90% וכך שוב ושוב עד אפריל, כשאף אחד לא יודע אם בכלל העובדים יראו את הכסף הזה”.

במכתב שהופץ לעובדים הודיע מנכ”ל הדסה אביגדור קפלן כי  “קיבלנו היום כספי סיוע חרום מהממשלה ומארגון נשות הדסה, להפעלת המרכז הרפואי בתקופת הקפאת ההליכים. ברצוני להביא לידיעתכם את הכללים על פיהם ישולמו מקדמות שכר בתקופה זו. מודגש בשנית שאנו משלמים את המקדמות במסגרת ההגבלות שמטיל עלינו צו הקפאת ההליכים. מתוך רצון להקדים את תשלום המקדמה, הרי שבהמשך נבחןשוב את החישובים  ורכיבים נוספים לתיקון. כמו כן בעקבות השינויים , תתבצע על ידינו גם בחינה פרטנית של שכר העובדים”

במכתב מפרט קפלן בטבלה מסודרת את שיעורי הקיצוץ בשכר העובדים לפי גובה המשכורת: מי שמרוויח עד 10,000 שקלים, יקבל שכר מלא, מי שמרוויח מעל 10,000 שקל ועד 15,000 שקל – שכרו יקוצץ ב 5% וכן הלאה, עד לקיצוץ של 22% למרוויחים 90 אלף שקל ויותר.

עוד נכתב במכתב, שהגיע לידי ‘סמאללה’, שבכוונת ההנהלה להפקיד בחשבונם של העובדים את המקדמה הראשונה עבוד מחצית חודש ינואר, שלא שולמה עד כה ובכל חודש יקבלו העובדים את האחוז שמגיע להם על פי טבלת החישובים החדשה.

“ההנהלה מציגה מצג שווא”

הפגנת עובדי הדסה מול בית ראש הממשלה בירושלים, הבוקר (צילום: כרמית ראובן)
הפגנת עובדי הדסה מול בית ראש הממשלה בירושלים, הבוקר (צילום: כרמית ראובן)

מנכ”ל הסתדרות האחיות, עו”ד פליישמן אומר בתגובה ש”ההנהלה היא האחראית העיקרית למשבר ודווקא הם מוגנים מבחינת החזרי חובות. ההלוואה שניתנה לבית החולים מהמדינה ומארגון נשות הדסה היא הלוואה מבוטחת, שכל הכנסה שתהיה מקופות החולים תלך קודם כל לטובת החזר ההלוואה הזאת, בעוד הכסף שחייבים לעובדים לא צפוי לחזור לעולם”.

עו”ד פליישמן מוסיף ש”המקדמה שבהנהלה מתכוונים לתת היא לא עבור חודש ינואר, אלא עבור פברואר ושקיימת כוונה להמשיך ולתת שיעורים מופחתים של המשכורות בחודשים הקרובים, עד שהסכומים יצטברו לכדי 80% עד חודש שלם של משכורות שנלקחו מהעובדים ולא יוחזרו, או לפחות אין להם את תעודת הביטוח שניתנה למדינה ולארגון נשות הדסה”.

מן ההסתדרות נמסר הבוקר שנמשכת ההשבתה של הדסה וש”הצוותים לא יעבדו בשירותים אמבולטוריים, כולל מרפאות, מכונים ואשפוזי יום. חדרי הניתוח ימשיכו לעבוד במתכונת חירום וינותחו מקרים דחופים בלבד. כמו כן, העובדים צפויים לעזוב את המחלקות למספר שעות באמצע היום שבמהלכן כל הפרוצדורות בהדסה יוגבלו לפעולות מצילות חיים בלבד”.

עוד נמסר בהודעה ש “חשוב לציין כי כל ההצהרות של הנהלת הדסה בדבר תשלום שכר מלא לעובדים אינן נכונות ונועדו לייצר מצג שווא. העובדים, כאמור, עדיין לא קיבלו את מלוא שכרם בגין חודש ינואר והעיצומים יוחרפו עד אשר העניין יוסדר וההנהלה תעמוד בחובותיה כלפי האחים והאחיות וכלפי עובדי המנהל והמשק. התקציב הנדון על ידי ההנהלה הינו מקדמות שכר חלקיות על חשבון השכר בחודשים הקרובים. למען הסר כל ספק, נבהיר כי תשלום מראש של חלק משכר פברואר אינו מבטל את החובות של הדסה לעובדים על עמלם בחודש ינואר. כל ניסיון להציג את הדברים אחרת מהווה זלזול בעובדים וניסיון להסיט את השיח הציבורי מהאמת”.

אתמול (א’) אמר הנאמן מטעם בית המשפט לניהול הדסה בזמן הקפאת ההליכים, עו”ד ליפא מאיר, בראיון לגלי צה”ל ש”אם העובדים לא יחזרו לעבודה, נבקש להוציא להם צווי מניעה”, מאיר הוסיף ש”תשלום המשכורת הכמעט מלאה, כמעט לכולם הייתה צריכה להחזיר אותם לעבודה ולמשא ומתן על בסיס זה שהם חזרו לעבודה. אם הם יחליטו בכל מקרה לא לחזור לעבודה ננקוט בצעדים משפטיים”. משמעות הדבר היא שבמסגרת הקפאת ההליכים, העובדים לא יוכלו להמשיך לנטוש מחלקות ולשבות באופן חוקי וסכסוך העבודה שלהם ייבחן מחדש.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top