צווי מניעה בדרך? העובדים בהדסה נטשו מחלקות

המשבר בהדסה מחריף: האחיות ועובדי המנהל והמשק נטשו את המחלקות בבית החולים עד לשעה 14:00. הם מוחים על אי תשלום משכורת חודש ינואר המלאה. במקביל, הרופאים עדיין ממשיכים לעבוד במתכונת שבת.עו”ד ליפא, הנאמן שמינה בית המשפט, מאיים בבקשת צוי מניעה.  יו”ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן “מדובר במשבר החברתי החמור ביותר, על המדינה להתערב”; השרה גרמן מינתה צוות שיבדוק מה גרם למשבר

עשרות עובדי הדסה שובתים ומוחים בכניסה למגדל האשפוז החדש בהדסה (צילום: כרמית ראובן)
עשרות עובדי הדסה שובתים ומוחים בכניסה למגדל האשפוז החדש בהדסה (צילום: כרמית ראובן)

מחריף המשבר בהדסה: עשרות עובדי בית החולים נטשו את המחלקות והם מכונסים כעת לאסיפת מחאה בכניסה למגדל האשפוז החדש דוידסון בביה”ח הדסה עין כרם בירושלים והם צועקים “אין משכורת, אין עבודה”.

הנאמן מטעם בית המשפט לניהול המשבר בבית החולים, עו”ד מאיר ליפא, אמר בגלי צה”ל כי אם הרופאים לא יחזרו לעבודה, ייאלץ לבקש מבית המשפט צווי מניעה שיכפו עליהם לעבוד.

ובינתיים, כולם מבקשים לבדוק את המחדל הכלכלי בהדסה: שרת הבריאות, יעל גרמן, מינתה במהלך סוף השבוע צוות שיבחן לעומק מה הביא לקריסת בית החולים הגדול והמצליח בירושלים.

אומ”ץ פנתה למבקר המדינה בדרישה שיבדוק גם הוא כיצד קרה שבית החולים קרס תחת אפינו ובלי רגולציה הולמת.

יו”ר וועד עובדי המנהל והמשק בהדסה, אמנון ברוכייאן עלה על הבמה מול עשרות העובדים ואמר “16 ימים אחרי תחילת חודש פברואר, עדיין לא קיבלנו את מלוא השכר המגיע לנו, ואנחנו נאלצים להחריף את המאבק, למרות שממש לא רצינו להגיע למצב הזה. 16 ימים שמישהו שם למעלה חושב שאפשר לנצל אותנו, להשתמש בנו, לנסות לשבור אותנו. זה לא יקרה! עובדי הדסה הם עובדים חרוצים ומסורים, שנותנים 100 אחוז מעצמם יום ולילה לבית החולים, במשמרות מסביב לשעון, בסופי שבוע, בלילות ובחגים, במאמץ פיזי ותמיד בחיוך. מגיע לנו לקבל את המשכורות שלנו, זאת זכותנו המלאה לדרוש אותן ולהיאבק על כך”.

אחד השלטים בהפגנת העובדים בהדסה (צילום: כרמית ראובן)
אחד השלטים בהפגנת העובדים בהדסה (צילום: כרמית ראובן)

בורכייאן, שאחראי על פי בקשת הנהלת הדסה להקפאת הליכים לחריגות השכר לעובדים בתחומו, הוסיף ואמר “אתמול באישון לילה התבשרתי גם על הגזירות החדשות של קפלן וההנהלה שלו, שלא מספיק להם רק לקחת 10% מהשכר שלנו. הגזירות החדשות מבקשות להפיל את כל הצרות של בית החולים על הכתפיים שלנו. עובדי המנהל והמשק לא הם שצריכים לשאת באחריות של הנהלה כושלת, שגם קיבלה לאורך שנים ועדיין מקבלת משכורות עתק! קפלן הודיע לנו אתמול, שההנהלה לא תשלם כוננויות לעובדי המנהל והמשק, ושבלי לחשוב פעמיים הוא גם מתכוון לשלול ללמעלה מ-300 עובדים את הקידום שלהם. גזילת השכר הנוספת משמעותה עד 1200 שקל פחות לעובד. אתם תעבדו קשה, תעבדו שעות נוספות, יום, לילה ושבת- וקפלן ייסר אתכם בעקרבים! אותו קפלן של חגיגות השכר בקומה 3, שסידר עבודה במאות אלפי שקלים בחודש ליועצים חיצוניים על חשבון הקופה הגרעונית של הדסה, אותו קפלן שאף אחד עוד לא יודע עם איזה מצנח זהב הוא יצא מהדסה- אבל השכר שלו עכשיו עובר את ה100 אלף שקל – הוא רוצה לגזול פרנסה מהעובדים הפשוטים של בית החולים, שעובדים כדי שבית החולים הזה ישמור על השם הטוב שלו כבית החולים הטוב בארץ! בזכות מי הדסה הוא בית החולים המוביל בישראל- בזכות הנהלות שכשלו בלאזן אותו תקציבית, או בזכות העובדים המסורים? מאיתנו, מאיתנו הוא רוצה לגזול את הכסף שלנו?”

“ומה אמרו לנו החודש הנהלת בית החולים ומשרד האוצר, האנשים שאמורים לשמור עלינו, שאמורים גם לדאוג לבריאותם ולתנאים הכי טובים לציבור החולים?” הוסיף ברוכייאן, “אמרו לנו- תעבדו, תקבלו שכר חלקי, ובסוף גם תשלמו את המחיר של הכישלון הניהולי שלנו ותזרקו לרחוב, לאבטלה, לעוני. אחרי הרבה מאד שנים שאנחנו עובדים במסירות לחולים שמגיעים להדסה, באהבה גדולה למרות הקשיים של בית החולים, אחרי כל ההשקעה שלנו, לא רק שלא משלמים לנו את מלוא השכר שלנו, אלא גם מאיימים עלינו בפיטורים. ההתנהלות הזאת היא סכין בגב של העובדים! לא אנחנו, לא אנחנו אשמים במשבר, לא אנחנו צריכים לשלם את המחיר”
ביום חמישי האחרון הנאמנים של בית המשפט נשלחו לבקש מאיתנו לממן מכיסנו את תוכנית ההבראה של בית החולים. אתם תעבדו במשרה מלאה, הם אומרים לנו, אנחנו נשלם לכם שכר חלקי, ואנחנו גם ממש לא מתחייבים להחזיר לכם את הכסף בעתיד. אני שואל אתכם- מה אנחנו, בנק? האם הם היו מעיזים לבקש דבר כזה מהבנקאי שלהם? אנחנו צריכים להאכיל את הילדים שלנו, אנחנו צריכים לשלם משכנתאות, אנחנו צריכים לשלם חשבון חשמל ומים. אתם יכולים ללכת למוכר במכולת ולומר לו- אין לי לתת לך את כל הכסף על הקניות”.
“מי רוצים שיעשה את העבודה שלנו, רובוטים שיביאו מסין? מי רוצים שיאכיל את החולים, מי חושבים שיגיד בוקר טוב לחולים שנכנסים לפה, שיתעניין בהם, שידאג להם, שיתייחס אליהם כמו שמגיע לבני אדם שיתייחסו אליהם? למען השם, מדובר במערכת הבריאות של מדינת ישראל! מה יקרה כשחולים יקבלו טיפול חלקי על ידי כח אדם חסר, יפנו למבקר המדינה וישאלו אותו איך זה יכול להיות שאין לחולים אוכל, שבית החולים מלוכלך ומזוהם, ושאין נהגי אמבולנס? או שאולי יאשימו את העובדים שהם מתכוונים לפטר?
ההתייעלות בצורת גזילת שכר אלימה ופיטורים פרועים לא תציל את הדסה, אבל תפגע אנושות באיכות הטיפול אותו מקבלים החולים ותשלח מאות משפחות לגורלן מתחת לקו העוני. “התייעלות” על חשבון העובדים השקופים של בית החולים תוביל לאסון- לא להבראה. חגיגות השכר נמצאות בקומה השלישית של בית החולים, לא אצל העובדים הפשוטים”.

עם צאת השבת נמסרה הודעה מההסתדרות ובה נכתב ש”היום (א’) העובדים יעזבו את כל המחלקות במרכז הרפואי באמצע יום העבודה, כאשר מחלקות אלו פועלות כבר עתה במתכונת חירום בלבד. בזמן זה יבוצעו בהדסה רק פעולות להצלת חיים. נזכיר כי במהלך 2013 נלקחו אלפי שקלים מכל עובד, וזאת בנוסף לכך שהנהלת הדסה עדיין לא החזירה את הכספים שנלקחו מהעובדים בין השנים 2010-2011″.

 אבי ניסנקורן, יו”ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אמר : “זהו הנושא החשוב ביותר שנמצא כעת על סדר היום החברתי בישראל. הממשלה חייבת להוביל לפתרון המשבר בהדסה באופן מיידי, תוך גילוי מעורבות ישירה וניהול מו”מ אינטנסיבי”.

הצעד הראשון של מנכ”ל הדסה אביגדור קפלן לאחר הקפאת ההליכים וקבלת 100 מיליון השקלים מהאוצר ומארגון ‘נשות הדסה’ – היה להיפגש  ביום חמישי האחרון עם הרופאים, ששובתים כבר 11 ימים במתכונת שבת וגם עם וועדי האחיות ועובדי המנהל והמשק ולהפגיש אותם עם הנאמנים שמינה בית המשפט לניהול תכנית ההבראה עו”ד מאיר ליפא ועו”ד אשר אקסלרוד.

יו"ר ועד האחיות בהדסה, צילה גרא, בכניסה לפגישה עם מנכ"ל בית החולים בהסתדרות (צילום: כרמית ראובן)
יו”ר ועד האחיות בהדסה, צילה גרא, בכניסה לפגישה עם מנכ”ל בית החולים בהסתדרות (צילום: כרמית ראובן)

בתום פגישה בת 4 שעות נמסרה הודעה מההסתדרות הרפואית: “בפגישה שנערכה הערב בין ההסתדרות הרפואית, יו״ר וועדי הדסה, מנכ״ל הדסה והנאמנים, נתבקשו הרופאים לחזור לעבוד והוצג מתווה המגדיר מה תכלול הקפאת ההליכים. בין היתר, הכוונה היא לשלם מקדמות (90%), לא שכר מלא, באופן דיפרנציאלי, כלומר, ככל שמרוויחים פחות מקבלים יותר אחוזים מהשכר. ההסתדרות הרפואית והוועדים דרשו צעדים בוני אמון לפני שהם מסיימים את השביתה, הכוללים לדעת לאלתר כיצד בכוונתם להבטיח את הכיסוי הביטוחי של האחריות המקצועית של רופאי הדסה, זכויותיהם הפנסיוניות וכספי הקרנות. לאחר שתתקבלנה תשובות תתקבל החלטה. נכון לעכשיו השביתה במתכונת שבת נמשכת”.

לאחר מכן הגיע תורן של האחיות ושל עובדי המנהל והמשק, וגם הם נפגשו עם קפלן, ליפא ואקסלרוד בבניין ההסתדרות בתל אביב. גם כאן לא נרשמה התקדמות משום שהעובדים לא מתכוונים לחזור לעבודה מבלי שישלמו להם שכר מלא.

צפו ביו”ר וועד האחיות בהדסה בכניסה לפגישה עם מנכ”ל הדסה אביגדור קפלן

בכניסה לפגישה אמרה יו”ר וועד האחיות צילה גרא “אם לא נקבל את מלוא השכר שלנו נמשיך לשבות ונשקול את צעדנו”

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן (צילום: כרמית ראובן)
יו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן (צילום: כרמית ראובן)
 

ואם יוציאו לכם צווי מניעה?

“נחשוב איך מתמודדים עם זה, תראה לי בן אדם אחד במדינה שמוכן לעבוד בשביל 90% מהמשכורת שלו. הייתם במיון יש 120% תפוסה ו- 50% משכורת, מי מוכן לזה? מי? אני חוזרת ואומרת, כשהחולים מדממים אנחנו מטפלות בהם, כשאנחנו מדממות, גם אנחנו רוצות טיפול. בית המשפט לא קבע שיש צורך לפגוע בעובדים, בית המשפט לא קבע שצריך לפגוע באחיות שעובדות כל כך קשה, אז שמישהו יגיד לי, כאשר יש לי כל כך הרבה אחיות שרוצות לעזוב כי רע להן, לא היה כדבר הזה בהדסה, לא האמנו שנגיע למצב הזה, אי פעם, אנחנו עדיין באי-וודאות”

את מאמינה שיש סיכוי למשא ומתן הזה?

“מבחינתי בכל משא ומתן יש סיכוי”.

יו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן אמרה בכניסה לפגישה “אין לנו מה לדבר איתם באנו לשמוע מה יש להם להגיד ולהבהיר את עמדתנו שהאחיות לא יחזרו לעבודה עד שלא ישלמו להן את משכורת ינואר, שעד עכשיו שולמה רק מחציתה”

אבל מה שמבקשים מכן זה לוותר רק על 10% מהמשכורת למען הבראת בית החולים

“10% ועוד 10% ועוד 10% כמה זה יוצא במשך שלושה חודשים של הקפאה? 30%? זה הרבה כסף, האחיות לא גרמו לגירעון והן לא צריכות לשלם עליו”

בתום הפגישה עם האחיות יצא אביגדור קפלן וסרב להגיב על הנאמר בחדר המשא ומתן “ישבנו איתם עכשיו הייתה ישיבה מעניינת, לא אוסיף דבר חבל שתנסי להוציא ממני כי לא אוציא יותר מידי. נפרדנו ונראה אם אפשר יהיה להמשיך לדבר. כרגע אני לא יכול להוסיף דבר אנחנו נחליט יש לנו הרבה זמן לחזור ”

בינתיים השביתה במתכונת שבת

” נכון ואנחנו מתקרבים לשבת. אין לי מה להגיב כרגע נראה אין מתקדמים העניינים”.

יו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן אמרה לאחר הפגישה עם קפלן שלא רק שהשביתה לא מסתיימת, היא אף תחריף אם לא ישולם לאחיות שכרן המלא. “לא ייתכן שנעבוד בלי משכורות”, אמרה לכתבת גלי צה”ל “את חיילת, אבל הוא עובד ואנחנו עובדים ואף אחד לא עובד בלי משכורת מלאה”

יו”ר וועד עובדי המנהל והמשק אמנון ברוכייאן אמר שלפי החישוב שלו, יוצא שהם מבקשים שהעובדים יתרמו מכספם חודש שלם של משכורות והבהיר שהעובדים לא יחזרו לעבודה.

צפו ביו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן בתום הפגישה עם מנכ”ל הדסה

Share This:

כתיבת תגובה

Top