מנכ”ל הדסה נפגש עם הוועדים: השביתה נמשכת

מנכ”ל הדסה אביגדור קפלן נפגש הערב (ה’) עם ראשי ההסתדרות הרפואית וראשי הוועדים בניסיון לסיים את השביתה בביה”ח, הרופאים דורשים צעדים בוני אמון וממשיכים לשבות. וועדי האחיות והמנהל והמשק: “אנחנו נותנים להם עד יום ראשון לשלם לנו את השכר המלא, אחרת נחריף השביתה”

מנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן, בכניסה לפגישה עם וועדי העובדים בהסתדרות, הערב (צילום: כרמית ראובן)
מנכ”ל הדסה, אביגדור קפלן, בכניסה לפגישה עם וועדי העובדים בהסתדרות, הערב (צילום: כרמית ראובן)

לא קל להבריא בית חולים כשאין פעילות רפואית שמכניסה כסף. הצעד הראשון של מנכ”ל הדסה אביגדור קפלן לאחר הקפאת ההליכים וקבלת 100 מיליון השקלים מהאוצר ומארגון ‘נשות הדסה’ – היה להיפגש עם הרופאים, ששובתים כבר 9 ימים במתכונת שבת וגם עם וועדי האחיות ועובדי המנהל והמשק ולהפגיש אותם עם הנאמנים שמינה בית המשפט לניהול תכנית ההבראה עו”ד מאיר ליפא ועו”ד אשר אקסלרוד.

יו"ר ועד האחיות בהדסה, צילה גרא, בכניסה לפגישה עם מנכ"ל בית החולים בהסתדרות (צילום: כרמית ראובן)
יו”ר ועד האחיות בהדסה, צילה גרא, בכניסה לפגישה עם מנכ”ל בית החולים בהסתדרות (צילום: כרמית ראובן)

בתום שגישה בת 4 שעות נמסרה הודעה מההסתדרות הרפואית: “בפגישה שנערכה הערב בין ההסתדרות הרפואית, יו״ר וועדי הדסה, מנכ״ל הדסה והנאמנים, נתבקשו הרופאים לחזור לעבוד והוצג מתווה המגדיר מה תכלול הקפאת ההליכים. בין היתר, הכוונה היא לשלם מקדמות (90%), לא שכר מלא, באופן דיפרנציאלי, כלומר, ככל שמרוויחים פחות מקבלים יותר אחוזים מהשכר. ההסתדרות הרפואית והוועדים דרשו צעדים בוני אמון לפני שהם מסיימים את השביתה, הכוללים לדעת לאלתר כיצד בכוונתם להבטיח את הכיסוי הביטוחי של האחריות המקצועית של רופאי הדסה, זכויותיהם הפנסיוניות וכספי הקרנות. לאחר שתתקבלנה תשובות תתקבל החלטה. נכון לעכשיו השביתה במתכונת שבת נמשכת”.

כעת הגיע תורן של האחיות ושל עובדי המנהל והמשק, וגם הם נפגשו עם קפלן, ליפא ואקסלרוד בבניין ההסתדרות בתל אביב. גם כאן לא נרשמה התקדמות משום שהעובדים לא מתכוונים לחזור לעבודה מבלי שישלמו להם שכר מלא.

צפו ביו”ר וועד האחיות בהדסה בכניסה לפגישה עם מנכ”ל הדסה אביגדור קפלן

בכניסה לפגישה אמרה יו”ר וועד האחיות צילה גרא “אם לא נקבל את מלוא השכר שלנו נמשיך לשבות ונשקול את צעדנו”

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן (צילום: כרמית ראובן)
יו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן (צילום: כרמית ראובן)

ואם יוציאו לכם צווי מניעה?

“נחשוב איך מתמודדים עם זה, תראה לי בן אדם אחד במדינה שמוכן לעבוד בשביל 90% מהמשכורת שלו. הייתם במיון יש 120% תפוסה ו- 50% משכורת, מי מוכן לזה? מי? אני חוזרת ואומרת, כשהחולים מדממים אנחנו מטפלות בהם, כשאנחנו מדממות, גם אנחנו רוצות טיפול. בית המשפט לא קבע שיש צורך לפגוע בעובדים, בית המשפט לא קבע שצריך לפגוע באחיות שעובדות כל כך קשה, אז שמישהו יגיד לי, כאשר יש לי כל כך הרבה אחיות שרוצות לעזוב כי רע להן, לא היה כדבר הזה בהדסה, לא האמנו שנגיע למצב הזה, אי פעם,אנחנו עדיין באי-וודאות”

את מאמינה שיש סיכוי למשא ומתן הזה?

“מבחינתי בכל משא ומתן יש סיכוי”.

יו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן אמרה בכניסה לפגישה “אין לנו מה לדבר איתם באנו לשמוע מה יש להם להגיד ולהבהיר את עמדתנו שהאחיות לא יחזרו לעבודה עד שלא ישלמו להן את משכורת ינואר, שעד עכשיו שולמה רק מחציתה”

אבל מה שמבקשים מכן זה לוותר רק על 10% מהמשכורת למען הבראת בית החולים

“10% ועוד 10% ועוד 10% כמה זה יוצא במשך שלושה חודשים של הקפאה? 30%? זה הרבה כסף, האחיות לא גרמו לגירעון והן לא צריכות לשלם עליו”

בתום הפגישה עם האחיות יצא אביגדור קפלן וסרב להגיב על הנאמר בחדר המשא ומתן “ישבנו איתם עכשיו הייתה ישיבה מעניינת, לא אוסיף דבר חבל שתנסי להוציא ממני כי לא אוציא יותר מידי. נפרדנו ונראה אם אפשר יהיה להמשיך לדבר. כרגע אני לא יכול להוסיף דבר אנחנו נחליט יש לנו הרבה זמן לחזור ”

בינתיים השביתה במתכונת שבת

” נכון ואנחנו מתקרבים לשבת. אין לי מה להגיב כרגע נראה אין מתקדמים העניינים”.

יו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן אמרה לאחר הפגישה עם קפלן שלא רק שהשביתה לא מסתיימת, היא אף תחריף אם לא ישולם לאחיות שכרן המלא. “לא ייתכן שנעבוד בלי משכורות”, אמרה לכתבת גלי צה”ל “את חיילת, אבל הוא עובד ואנחנו עובדים ואף אחד לא עובד בלי משכורת מלאה”

יו”ר וועד עובדי המנהל והמשק אמנון ברוכייאן אמר שלפי החישוב שלו, יוצא שהם מבקשים שהעובדים יתרמו מכספם חודש שלם של משכורות והבהיר שהעובדים לא יחזרו לעבודה.

צפו ביו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן בתום הפגישה עם מנכ”ל הדסה

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top