יו”ר האגודה לגרונטולוגיה: “להעלות את גיל הפרישה”

פרופ’ יצחק בריק, יו”ר האגודה הישראלית לגרונטולוגיה, העוסק במדעי הזקנה, אומר שמדינת ישראל צריכה להכין תכנית-אב לאומית שתיתן מענה לכך שהאוכלוסייה מזדקנת. “יותר ויותר קשישים נאלצים לבחור בין כסף לתרופות, חייבים לחשוב על אפשרויות להגדלת ההכנסה שלהם, לשלם על טיפוליהם הרפואיים ולהעלות את גיל הפרישה כך שאנשים ימשיכו להתפרנס בעצמם עד גיל מאוחר”

פרופ' יצחק בריק (צילום: מוטי זאבי)
פרופ’ יצחק בריק (צילום: מוטי זאבי)

על פי דו”ח העוני שפורסם על ידי המוסד לביטוח לאומי בסוף שנת 2013,  בשנת 2012 נוספו 30 אלף זקנים למעגל העוני. מקור ההכנסה של כרבע מכלל אוכלוסיית הזקנים הוא מקצבאות זקנה והשלמת הכנסה.

מה זה בכלל “השלמת הכנסה”? השלמה מכלום לכלום וקצת. קצבת הזקנה בתוספת השלמת הכנסה לאנשים בני 70 שנה היא 2,752 שקל ולזוג 4,086  שקל.

אבל אל דאגה, עם הגיל גדלה גם הקצבה. בגיל 70-79 היא עומדת על 2,833 שקלים ליחיד ו- 4,204 שקלים לזוג ובגיל 80 ומעלה קצבת הזקנה עם השלמת הכנסה היא בסכום של 2,961 שקלים ליחיד ו- 4,386 שקלים לזוג. או במילים אחרות מדינת ישראל אומרת לקשישים שלה “מזל טוב! שרדתם עד כה? קבלו עוד 300 שקל בחודש, עלינו, אין צורך להודות”.

פרופ’ יצחק בריק, יו”ר האיגוד הישראלי לגרונטולוגיה (מדע וחקר הזקנה) ומרצה לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה, מפרסם בימים אלה מאמר  ובו הוא מציין שיש היום יותר ויותר  קשישים עניים בישראל  “מצבם הכלכלי של הזקנים העניים משתקף, בין השאר, באי יכולתם לקבל טיפולים רפואיים שכרוכים בתשלום כגון טיפולי שיניים. חלק גדול מהם שרויים גם במצב של חוסר בטחון תזונתי, שמשמעותו צמצום ניכר בצריכת המזון ובהיקף צריכתו. יש עדויות ברורות על כך שזקנים עומדים בפני הברירה של רכישת מזון או תרופות ולרוב הם מוותרים על התרופות, דבר שפוגע קשות בבריאותם”.

מעבר לעובדה שהנתונים האלה מרחיקים את הקשישים שלנו שנות אור מהמושג “להזדקן בכבוד”, זה בסופו של דבר עולה המון כסף למדינה. קופות החולים לא מתוקצבות כראוי בהתאם לגידול באוכלוסייה ולכן הן בגירעונות שמאיימים לגרום למשבר הגדול הבא במערכת הבריאות. מנכ”ל קופת החולים הגדולה במדינה, אלי דפס, מאיים כבר תקופה ואמר גם ל’סמאללה’ שבעוד כחודשיים ייאלץ להפסיק לשלם לספקים ולבתי החולים הממשלתיים.

פרופ’ יצחק בריק מוסיף וכותב במאמרו ש”גם מצבם של חלק ניכר מהזקנים שאינם חיים מתחת לקו העוני- חי בתנאים לא קלים. ראשית, רק ל- 37.6%  מכלל הזקנים (נשים 62, גברים 67) יש פנסיה, אך אצל רובם גובה הפנסיה נמוך כאשר הממוצע הוא 4,906 שקלים לחודש. הירידה בהכנסה אצל רוב הזקנים גורמת להם לירידה באיכות החיים בשנות חייהם מחוץ לעולם העבודה”.

אז מה עושים?זקנה וסרטן צילום מרטין

לדברי פרופ’ בריק יש כמה דברים שהמדינה יכולה וצריכה לעשות כדי להתמודד עם המצב הזה, אחד הצעדים הוא כזה שעליו מדברים כבר הרבה זמן באוצר – צריך להעלות את גיל הפרישה. “יש לאפשר לכל מי שיכול ומעונין בכך, להמשיך לעבוד ולהתפרנס בכבוד. אין כיום מקום להגבלת הזכות להמשיך לעבוד בגיל 62 לנשים ו- 67 לגברים כאשר תוחלת החיים היא 80 לגברים ו- 84 לנשים” כותב פרופ’ בריק.

אבל להעלות את גיל הפרישה זה לא מספיק, לדבריו “יש להעלות את קצבאות הזקנה, כך שאלו שאינם עובדים וחיים אך ורק על קצבאות הביטוח הלאומי, יוכלו להתקיים בכבוד, יש לחוקק חוק פנסיה חובה אשר יחייב כל עובד וכל מעסיק להבטיח לאנשים פנסיה ראויה עם פרישתם ממעגל העבודה וגם בתחום הבריאות יש מה לעשות, יש להבטיח שירותי בריאות חינם לזקנים מעל גיל מסוים ובאופן מידי לאפשר טיפולי שיניים חינם כפי שנעשה לגבי הילדים”.

אבל הדבר העיקרי שצריך לעשות הוא להתכונן כמו שצריך “ממשלת ישראל חייבת להקים ועדה ממלכתית אשר תגבש תוכנית אב לאומית שתתייחס לכלל צרכי האוכלוסייה הזקנה בעתיד. יש לברך עלך יוזמת משרד הבריאות להכנת תוכנית לאומית להתמודדות עם מחלת הדמנציה ואת המשרד לאזרחים ותיקים, ביחד עם המועצה הלאומית לכלכלה על הכנת תוכנית לאומית לתעסוקת זקנים, אולם מה שדרוש זו תוכנית לאומית מקיפה רב שנתית הלוקחת בחשבון את כל צרכי הזקנים”.

צפו בראיון עם מומחה בעל שם עולמי בחקר בזקנה: “תוחלת החיים לא תוארך”

בתוך מספר שנים – יוכפל מספר הקשישים בישראל

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top