למרות ההקפאה: השביתה בהדסה מחריפה

עובדי הדסה מחריפים. כיצד אפשר להחריף שביתה של בית חולים שכבר פועל במתכונת שבת במשך כשבוע? במקום “מתכונת שבת” עובדים ב”מתכונת חירום”, יותר חריף.

"אף אחד לא עובד בחינם" כהן , גרא וברוכייאן (צילום: כרמית ראובן)
“אף אחד לא עובד בחינם” כהן , גרא וברוכייאן (צילום: כרמית ראובן)

אחת התקוות של הנהלת הדסה והמדינה בעצם הפנייה לבית המשפט  בבקשה להקפאת הליכים הייתה לא רק להשיג שקט מהנושים המבקשים את כספי החובות שלהם, אלא גם לקבל שקט תעשייתי מהעובדים שצו להקפאת הליכים אמור למנוע מהם את היכולת להכריז על סכסוך עבודה בכל הקשור למשכורות.

ואולם, בהסתדרות התקיימה הערב (ג’) ישיבה בהשתתפות יו”ר האגף לאיגוד מקצועי, יו”ר הסתדרות האחיות וראשי הוועדים של כלל העובדים בהדסה, שאינם רופאים, ובה הוחלט להחריף את השביתה בהדסה. לא עוד מתכונת שבת, מעתה בית החולים פועל במתכונת חירום בלבד, כלומר, גם שרותים וטיפולים שבהם הרופאים כן עובדים, במסגרת השביתה שלהם שהיא, כאמור, “רק” במתכונת שבת, לא יהיו לצידם יתר הרופאים (אחיות ועובדי מנהל ומשק) כדי לסייע ובכך למעשה, כל בית החולים הדסה פועל במתכונת החירום שהותוותה בהסתדרות:

חדרי הניתוח יעבדו במתכונת חירום וינותחו מקרים דחופים בלבד.

אפילו במחלקות דחופות כמו טיפול נמרץ למיניהן יעבוד צוות מצומצם בלבד.

במחלקות פגים, יונקים, חדרי לידה, דיאליזה, יחידות פריון – יעבוד צוות במתכונת מצומצמת.

בתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים יעבדו במתכונת שבת.

אבי ניסנקורן, יו”ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אמר הערב בסיום הפגישה “לצערי זהו יום עצוב. 6,000 עובדי הדסה קיבלו עד היום רק חצי משכרם. אלו עובדים שעושים מלאכת קודש, הם העובדים שמרפאים את המשפחות ואת הילדים שלנו. הם העובדים שמשרתים את כל אוכלוסיית ירושלים עשרות בשנים. הם לא זכאים ליחס הציני שאותו הם מקבלים גם מהנהלת הדסה וגם ממשרד האוצר. בנסיבות האלו, בלית ברירה,  אנו מודיעים שהחל ממחר הדסה תעבוד במתכונת חירום, זאת אומרת שיינתנו שירותים מצילי חיים בלבד. תהיה ועדת חריגים אבל כאמור, הפעילות תהיה במתכונת חירום עד שישולם לעובדים מלוא שכרם. ברגע שישולם השכר, אנו נהיה הראשונים לשבת למו”מ להבראת הדסה”.

 אילנה כהן, יו”ר הסתדרות האחיות, הצטרפה לדברי ניסנקורן, והוסיפה “”אנו מוכנים לשבת למו”מ אפילו הלילה אבל לא נעשה זאת עד שלא ישולם מלוא שכרם של העובדים. לפני המו”מ צריך להסתכל לעובדים בעיניים.  לאנשים שמטפלים בציבור יום יום – מגיע שכר הוגן.  בשלב זה אנו מחריפים את הצעדים ונעבור למתכונת חירום”.

מה זה אומר?

בעיקר שרוב הפעילות הרפואית עוברת כעת מבתי החולים של הדסה לבתי החולים האחרים באזור ירושלים והמכרז וזה כמובן צפוי להגביר שם את העומסים. אבל בנוסף משמעות הדבר היא שלמנכ”ל הדסה, אביגדור קפלן, לא יהיה השקט התעשייתי המיוחל כדי לעסוק בהבראת הדסה. הוא ייאלץ להתנהל מול העובדים –  שעל אף הקפאת ההליכים במסגרתה נקבע שהעובדים יקבלו 90% משכרם במשך 3 חודשים, ושמי שמרוויח פחות מעשרת אלפים שקל בחודש, ירוויח את מלוא שכרו – לא מקפיאים את דרישותיהם ומחמירים את צעדי המחאה שלהם.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top