האוצר: “אם לא נצליח להבריא את הדסה, נשקול הלאמה”

סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב לא אוהב את המילה “הלאמה” אבל חברי הכנסת בוועדת הכספים של הכנסת הצליחו להוציא ממנו אותה בסוף. לדבריו “אנחנו לא רוצים להגיע לשם, אבל אם ההבראה לא תצליח זה יפתח אלטרנטיבות אחרות כדי להציל את הדסה, בהן גם נשקול להלאים את בית החולים”

את הדיון בוועדת הכספים פתח מי שהוגדר על ידי חברי הכנסת הנוכחים “האדם החשוב ביותר במשבר הזה” סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב, האמון במשרד האוצר על כל התחומים החברתיים ובהם גם הבריאות והדסה. בר סימן טוב אמר “נתחיל עם הברור מאליו שנאמר כבר – הדסה תמשיך לפעול ומטרת המדינה היא שהדסה תמשיך לפעול ואין לנו את הפריבילגיה שיהיה משהו אחר גם לא שיפסיק לעבוד וגם לא שיפסיק להוות מרכז למצוינות רפואית”.

משה בר סימן טוב ורוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת (צילום: כרמית ראובן)
משה בר סימן טוב ורוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת (צילום: כרמית ראובן)

לאחר מכן הוסיף בר סימן טוב “התכלית היא להבריא את בית החולים, לבצע תיקונים כואבים אבל שבסוף בית החולים ייצא להבראה. נעשו בבית החולים כל מיני דברים שיצרו מצב שבו בית החולים ממשיך להתנהל תחת תודעה כוזבת אבל לכל דבר כזה יש בסוף את הרגע שבו זה נגמר הזמן הזה אזל וזה התגלגל לפתחנו.”

“עכשיו אנחנו צריכים לטפל בבעיה, אין לנו יותר את הפריבילגיה להעביר את זה הלאה, אנחנו צריכים להזרים כסף. הייתה יצירתיות כלכלית תקציבית שבאמצעותה הצלחנו להחזיק את בית החולים עד עכשיו, בין אם זה פריסת תשלומים של מס הכנסה, או התערבות של האוניברסיטה, צעדים בשווי עשרות מיליוני שקלים במטרה לנסות לייצר תכנית הבראה מקיפה מתוך הבנה עמוקה של גודל המשבר שניצב בפניו בית החולים ועכשיו הגענו למצב הזה, כידוע בית החולים קיבל צו להקפאת הליכים. מי שהגיש את זה הוא בית החולים והמדינה סייעה לו והיא ממשיכה לסייע לו להיות מאוזן בתקופה הזאת אבל צריך להבין התכלית של הקפאת ההליכים הייתה למנוע מפולת כלכלית בבית החולים, אם לא היינו עושים את זה היינו עלולים להיו במצב הרבה יותר קשה. התכלית היא ליצור את חלון הזמן שבו, תחת זה שמפסיקים לדרוש את כל החובות, להתחיל להבריא את בית החולים. אנחנו עוסקים פה בכספי ציבור ואנחנו צריכים לראות שהכסף הזה מייצב את בית החולים ולא נפגוש בעוד מספר חודשים או שנים את עצמנו באותה סיטואציה. בכל משבר יש גם תקווה ואנחנו מלאי תקווה ואמונה שאשר להבריא את בית החולים ולהצילו ואין פה מישהו שיכול לא להשתתף במאמץ הזה, אין דרך להציל את בית החולים בלי שכולם ישתתפו במאמץ.

בתכנית ההבראה אין קסמים ואין פתרונות פלא, היא תכלול את הרכיבים הרגילים של תכנית הבראה. טיפול בנתונים הלא יעילים של בית החולים. נפח הוצאת השכר גבוה מאוד ויהיה צורך לקצץ בזה, אי אפשר לייצב את בית החולים בלי לטפל בחריגות השכר. אם בית החולים היה מתנהל ברמות השכר ובתקנים הנהוגים בבתי החולים הממשלתיים הוא לא היה מגיע למצב הזה. המשמעות שבאי ואמרים בית חולים פרטי, אנחנו נבהיר מה המשמעות בית החולים הוא פרטי המשמעות היא שהמדינה לא שותפה לקבלת ההחלטות ולניהול השותף שלו. היקף התקינה בו נגזר בחלקו מהסכמים קיבוציים אבל הממונה על השכר לא מפקח על השכר בהדסה, החשב הכללי לא מאשר את הדברים הללו.

לא רוצים הלאמה, אבל אם לא תהיה ברירה

לשאלת ח”כ שלי יחימוביץ’ מה לגבי הלאמת בית החולים על מנת לוודא שדבר כזה לא יישנה ענה בר סימן טוב ש”הגישה שלנו היא שצריך לעשות את מירב המאמצים לפתור את המשבר הזה השאיפה היא שבתוף תכנית ההקפאה בית החולים יחזור לניהול עצמאי בלי מעורבות המדינה”.

בר סימן טוב הוסיף שזה ידוע ש”כאיש אוצר תמיד אומרים שיש לי את היצר הטבעי להעביר את האחריות לקופות החולים אבל, במקרה הזה אני ממש לא מעוניין לא בהלאמת בית החולים ולא בהעברת האחריות לקופות החולים, אני מעדיף שבית החולים יחזור לתפקד בעצמו”

יו”ר הוועדה הקשה ושאל  האם אחרי ההבראה זה ישתנה, ועל כך השיב בר סימן טוב ש”במהלך תקופת ההבראה יהיה נציג של המדינה שיעקוב אחר הנתונים והם יהיו שקופים לנו. לשאלה האם המדינה צריכה להלאים את בית החולים – אנחנו מאמינים שצריך להימנע מכך. אם נגיע למסקנה שלא ניתן להבריא את בית החולים, יפתחו אפשרויות אחרות, בהן גם הלאמה, אבל לא כדאי להגיע לשם”.

השר”פ אשם בהכל?

שר"פ כן או לא? וועדת הכספים, היום. (צילום: כרמית ראובן)
שר”פ כן או לא? וועדת הכספים, היום. (צילום: כרמית ראובן)

בר סימן טוב אומר “דעתי על השר”פ היא שהשר”פ הוא לא מודל טוב ואין לי ספק שיש לו חלק בלתי נפרד מהמצב הקיים בהדסה. השיטה גרמה דה-פקטו כנראה להפסדים שההשלכות שלהם מגיעים למה שקורה היום. בכל מקרה אנחנו צריכים לעשות תיקון ובין היתר שינוי בפרופורציות של השכר”.

מנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ רוני גמזו חיזק את דבריו של בר סימן טוב והבהיר שלדעתו “השר”פ הוא חלק מהבעיה בהדסה” בקשר להלאמה אמר פרופ’ גמזו “אנחנו בהנהלת משרד הבריאות כרגע לא תומכים בהלאמת בית החולים הדסה. כרגע בית החולים הדסה הוא כבד מאוד וזאת בעיה לשים את הדבר הזה על קופת החולים, אבל אנחנו לא רוצים להחליף בעיה בבעיה, קופת החולים כללית היא הבעלים של 14 בתי חולים במדינה והיא מבהירה כבר הרבה זמן שחלק גדול מהגירעון שלה נובע מהיותה בעלים של בית חולים, יהיה קשה מאוד להלאים את הדסה מבלי לייצר בעיה חדשה”.

מנכ”ל הדסה אביגדור קפלן “אני ממהר מאוד כרגע לבית החולים כדי ללכת לשלם לפחות את יתרת המשכורות של אלה שאפשר לשלם להם, כלומר מי שמרוויחים פחות מעשרת אלפים שקל, אבל אני רוצה להגיד קודם שאני כופר בטענות כנגד השר”פ, לטעון שהשר”פ אשם בהכל זה פשוט לא נכון. יש דברים טובים מאוד בשר”פ, יש לנו רופאים בכירים שנשארים בבית החולים בשעות אחר הצהריים, כל מה שצריך זאת מעלית והם נמצאים כאן לעשות ניתוח חירום. אבל יש מקום לתיקונים אבל אנחנו עובדים על זה. ההסכמים שלנו מול קופות החולים , כאן סביב השולחן הזה בכנסת אתם חוקקתם את חוק ההסדרים שמעגן את ההסכמים הללו מבלי שנוכל לפתוח אותם ולשנות את ההנחות שניתנו לקופות החולים. אם הממשלה תעזור כמו שהיא עוזרת לבתי החולים שלה עצמה הרי זה מבורך. יש בעיות בהדסה, אני לוקח על עצמי להוביל את התיקון יחד עם כולם. נשות הדסה שמו מיליארדי דולרים במשך שנים בהדסה, הם לא בעלים רגילים, זה גוף וולנטרי שאוסף תרומות, הוא לא יכול לשים כסף על איזון כלכלי, למרות זאת הן שמות 19 מיליון שקל לפעילות השוטפת בהדסה. לצערינו ההכנסות הצטמצמו משמעותית בגלל הונאת מיידוף בארצות הברית, אבל זה לא נכון לשפוט אותן כמו ששופטים בעלים רגילים של בית חולים”

סגן שר הבריאות לשעבר, ח”כ יעקב ליצמן אמר בדיון “משה בר סימן טוב הוא עקבי, הוא תמיד היה ותמיד יהיה נגד השר”פ. אבל בבית החולים באשדוד יהיה שר”פ בניגוד לעמדתו של משה, הוא צעק נגד, אבל בכל זאת אישרו את זה. כלומר, אין קדושה בעקרון של להיות נגד השר”פ. בכל בתי החולים יש שר”פ ושלא יספרו לכם סיפורים. בכל בית חולים יש קרן מחקרים וממנה ממנים דברים. אני ומשה ישבנו לדיונים על דיונים וחשבנו איך לבטל את זה. לכן יש שר”פ ככה או ככה ועדיין לא נגעתי בזה שבבתי החולים האחרים הרופאים עוזבים ב 12:00 בצהריים והולכים לרפואה הפרטית, בהדסה הם נשארים כל היום. אני רציתי כסגן שר בריאות להכניס שר”פ בכל בתי החולים, אבל לא הצלחתי, הבחירות שינו את המצב. לכן כל הלכלוך הזה ששופכים על הרופאים הבכירים בגלל השר”פ זה שטויות.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top