ביהמ”ש הוציא צו להקפאת הליכים להדסה

אור ירוק לתוכנית הבראה בהדסה. תיתכן הקפאת משכורות העובדים. ההסתדרות הכללית מצטרפת היום לעיצומים בהדסה ועובדי בתי החולים בכל הארץ ישבתו לאות הזדהות למשך שעתיים; במקביל, הוסר איום נטישת הרופאים בהדסה, לאחר שהם קיבלו את פוליסת הביטוח המקצועי שלהם;  רה”מ: “כשל ניהולי של הדסה והציבור משלם”; הנשיא פרס: “לא להרפות עד לפתרון”

הרופאים ינטשו את הדסה לגמריי? (צילום: כרמית ראובן)
הרופאים ינטשו את הדסה לגמריי? (צילום: כרמית ראובן)
בית המשפט המחוזי בירושלים נענה הבוקר (ג’) לבקשת הנהלת הדסה להקפאת הליכים. ב-90 הימים הקרובים נאמן מטעם בית המשפט הוא שיקבע כמה אחוזים מהכנסות הדסה ישמשו לתשלום משכורות . מן ההסתדרות הרפואית נמסר בתגובה להחלטה: “אנחנו שמחים שהשופט מבין שצריך את שני הצדדים כדי לפתור המשבר ושעו”ד ליפא (המועמד להיות נאמן מטעם הנהלת בית החולים) אינו הנאמן היחיד, בעקבות טענותינו לניגוד עניינים שלו. לגבי פוליסת הביטוח אנחנו עדיין לומדים אותה וכרגע לא נותנים הוראה לרופאים לעזוב את בית החולים, ממשיכים במתכונת שבת”.
היום יושבתו בתי החולים בארץ לאות הזדהות והם יקיימו אספות הסברה בין 10:00-12:00, הפעם מדובר בשביתה שארגנה ההסתדרות לעובדי המנהל והמשק ולאחיות, זאת בנוסף על השביתה בהדסה שזהו כבר יומה החמישי.
בהסתדרות הרפואית ברמת גן בוחנים כעת את תיק הפוליסה שהגיע מהנהלת הדסה ואמור להבטיח שלרופאים יש ביטוח מקצועי על מנת שלא ינטשו את התורנויות שלהם, כפי שאיימו לעשות, בשעות הצהריים, אם לא יהיו מבוטחים בביטוח מקצועי.
בשעה 12:00 וועדת הכספים של הכנסת תקיים דיון דחוף ובו יידרשו נציגי הממשלה לפרט את הצעדים שבכוונתם לנקוט כדי להתמודד עם המשבר בהדסה.
בית המשפט המחוזי צפוי למסור את החלטתו בעקבות הדיון בבקשת הנהלת הדסה להקפאת הליכים, או לכל הפחות, לפרסם צפי לזמן פרסום ההחלטה.
בנוסף שתי תביעות של ההסתדרות הרפואית תלויות ועומדות בבית הדין הארצי לעבודה, האחת דורשת להכריח את הדסה להחזיר לרופאים את כספי המשכורות שלא שולמו להם וכן את כספי קרנות המחקר שנרתמו לטיפולים שוטפים בבית החולים והשנייה, תביעה לעצור את ההליך בבית המשפט המחוזי באמצעות פנייה לבית הדין הארצי לעבודה ולמעשה לנסות “להקפיא את ההקפאה”.
אחרי ששמעה את טיעוני כל הנושים שלה, ובהם בעיקר את טיעוני העובדים, טענה הנהלת הדסה בבית המשפט שהדיון הזה הוא קצת כמו מה שקרה בטיטניק. הספינה הגדולה טובעת, אבל התזמורת ממבקשת להמשיך כרגיל וממשיכה לנגן, בלי הבראה רצינית, לא יהיה מהיכן למשוך את כל הכספים שכולם דורשים.

לא בלי ביטוח

איום אחד לפחות הוסר. מעבר לאנדרלמוסיה בכל הקשור למשכורות, הרופאים איימו לנטוש את המחלקות  בגלל העדר ביטוח מקצועי לעבודתם בהדסה,  הבוקר הוסר האיום כשפוליסת הביטוח שלהם הגיעה, אבל אתמול היה נדמה שהביטוח הזה, הוא שיגרום בסופו של דבר לקטסטרופה שהשובתים רצו להשיג.

ד”ר לאוניד אידלמן ביקש לומר אתמול (ב’) כמה מילים לשופט בית המשפט המחוזי בתום הדיון שהתקיים אחר הצהריים. “מי אדוני?” שאל השופט מינץ “יו”ר ההסתדרות הרפואית” השיב אידלמן ואמר שהבלי קשר למשכורות, רופאים לא יכולים להמשיך לעבוד  בלי ביטוח מקצועי.

לדבריו “היום הודיעו לי שלושה רופאים בכירים שהם עוזבים את בית החולים, רופאים שצברו ניסיון ואי אפשר למצוא כאלה. בית החולים הדרדר באווירה של הקפאת הליכים, ואנחנו נמצא שבית החולים נמצא במצב אחר לחלוטין. אבל נושא של טיפול נמרץ ואני מומחה של טיפול נמרץ זה נושא של ביטוח אחריות מקצועית, אם כפי שקראנו בבקשה הזו בעצם פותרים את עצמם מאחריות על ביטוח אחריות מקצועית רופאים לא יעבדו דקה אחת בלי ביטוח אחריות, אם תהיה החלטה על הקפאת הליכים והמדינה לא תיקח על עצמה כל האחריות בנושא הזה הרופאים לא יתנו תרופות”.

אידלמן הוסיף והסביר את חשיבות העניין “החשש הזה נובע מאותו סעיף מפורסם 174.22 שיש שם הסתייגות לגבי לקיחת אחריות לגבי הנושא הזה מצד החברה, זה מזעזע אותי שבית החולים מדברים על חברה ועסק, כי אני רגיל לטפל בחולים, אם זו תהיה החלטה של הקפאת הליכים אני אצטרך לתת הוראה לרופאים לא לגעת באף חולה בלי ביטוח והבטחה של המדינה”.

לשאלת ‘סמאללה’  מה זה אומר בפועל? השיב ד”ר אידלמן “מחר ממשיכים לעבוד במתכונת שבת עד השעה 12:00 בצהריים, לאחר מכן, אם לא יהיה ביטוח נחליט על שחרור תורנים מהעבודה”

ד"ר לאוניד אידלמן (צילום: כרמית ראובן)
ד”ר לאוניד אידלמן (צילום: כרמית ראובן)

כאמור, האיום הזה הוסר הבוקר (ג’) כאשר התקבלה פוליסת הביטוח המקצועי של הרופאים בהסתדרות הרפואית.

התייחסות מראש הממשלה ומהנשיא

בתוך כך, הרופאים, שנשאו את עיניהם כל העת לעבר ראש הממשלה בתקווה שיתערב במשבר מעל ראשם של מנהלי בית החולים ופקידי האוצר, התבדו היום לנוכח עמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ראש הממשלה התייחס אתמול (ב’) בפעם הראשונה למשבר המחריף בהדסה ואמר בישיבת הסיעה של הליכוד והבהיר שהנושא נמצא באחריותם של שרי הבריאות והאוצר “אנחנו מכירים בחשיבות של הדסה. שני בניי נולדו שם”, אמר נתניהו והוסיף, “לעניין עצמו, היה שם כשל גדול מאוד. כשהממשלה בגרעון אנחנו מטפלים בזה מיד. נצבר שם גירעון באופן לא ברור, יכול להיות מתוך הנחה שיהיה מי שישלם”.

לדברי נתניהו, “צריך לטפל טיפול שורש בצורה יסודית ומי שצריך לטפל בכך הם המשרדים האמונים – משרד הבריאות והאוצר. הציבור הוא זה שישלם וצריך להבטיח שהגירעון לא יחזור”.

גם נשיא המדינה שמעון פרס התייחס למשבר בהדסה, במהלך אירוע של עמותת אקים שהתקיימה בבית הנשיא בירושלים קרא פרס לממשלה ולהנהלת בית החולים הדסה להשקיע מאמצים על מנת לפתור את המשבר הנוכחי ולדאוג לכך שהעובדים יקבלו את מלוא שכרם.

“אני קורא לממשלה ולהנהלת בית החולים למצוא פתרון שימנע פגיעה באלפי חולים ובירושלים ובסביבתה”, אמר הנשיא במהלך אירוע של עמותת אקים בבית הנשיא בירושלים. “אני יודע שבכל הקשור לחולים מוכרחים לעבוד 24 שעות ולא להרפות עד אשר מוצאים פתרון למשבר”, אמר הנשיא.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top