יו”ר הכנסת לרופאים: “אסור שהדסה תיסגר”

“ניתן לכם את כל הכלים הפרלמנטריים כדי שתשמיעו את קולכם” אמר יו”ר הכנסת יורי אדלשטיין לרופאי הדסה השובתים; שלי יחימוביץ’ הגישה הצעת חוק לבטל את השר”פ בהדסה; מוקדם יותר מחוץ לישיבת הממשלה בירושלים הפגינו עשרות רופאים ועובדי בית החולים הדסה כשהאצבע המאשימה מופנית לשרים. בראשם השרה גרמן ש”עובדת בשביל האוצר”, השר יאיר לפיד וראש הממשלה בנימין נתניהו. הרופאים אומרים “לא אנחנו אשמים במצב, אתם, הממשלה, חברי הכנסת והנהלת הדסה אשמים, חובתכם לתקן זאת”. בכל הארץ התקיימו אסיפות הסברה והרופאים שבתו עד 12:00 לאות הזדהות עם רופאי הדסה. בית המשפט המחוזי ידון מחר (ב’) בבקשת הדסה להקפאת הליכים

הכנסת נכנסת לעובי הקורה במשבר הדסה:  בצהריים נפגשו ראשי ההסתדרות הרפואית וועדי הרופאים  עם יו”ר הכנסת שהביע את תמיכתו, אחר הצהריים הם יפגשו חברי כנסת באוהל המחאה שלהם ברחבת חדר המיון של בית החולים הדסה.

הרופאים אצל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (צילום: ששון תירם)
הרופאים אצל יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין (צילום: ששון תירם)

יו”ר הכנסת אדלשטיין, שעד לפני כשבוע נאלץ להיפגש עם רופאים בנסיבות אחרות לגמרי, מחלתה של אשתו ז”ל, נפגש עימם היום בלשכתו ואמר ש”אסור שהדסה תקרוס ושהכנסת תקדיש את כל האמצעים הפרלמנטריים על מנת שקולם של הרופאים יישמע”.

מאוחר יותר, יגיעו חברי כנסת לבקר במאהל המחאה שיוקם במתחם רחבת חדר המיון של בית החולים, בין המבקרים יהיה גם ח”כ יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות לשעבר.

במקביל, ח”כ שלי יחימוביץ’ (עבודה) התערבה במשבר והודיעה כי תעלה להצבעה במליאה את הצעת החוק לתיקון פקודת בריאות העם – מניעת מתן שרותי רפואה פרטית בבתי החולים הציבוריים, המבקשת למנוע מתן שרותי רפואה פרטיים מכל סוג שהוא בבתי חולים ציבוריים, כולל בהדסה.

על ההצעה חתומים בנוסף לח”כ יחימוביץ’ גם חברי הכנסת ממפלגת העבודה – מיקי רוזנטל, משה מזרחי, מרב מיכאלי, מיכל בירן, סתיו שפיר וחיליק בר. לדברי יחימוביץ’ “מערכת התעמולה טובת השר”פ מפמפמת שהשר”פ הוא זה שיציל ויעשיר את בתי החולים. השר”פ בהדסה מדגים שהמצב פשוט הפוך. שלשר”פ יש נטייה לתפוח ולהשתלט עד שהוא מעוות באופן מוחלט את המערכת , גם כספית וניהולית ובוודאי גם מוסרית. בגלל קיומו של השר”פ, אדם רגיל מחכה בהדסה פי 13.5 יותר מאדם עשיר, והדעת אינה סובלת שכך ייראו תורים לעשירים ותורים לעניים תחת כתליו של אותו בית חולים”.

יחימוביץ’ הוסיפה ש”הצלת הדסה היא חובת המדינה ועניין של חיים ומוות פשוטו כמשמעו. למען מיליון וחצי חולים ומטופלים, למען אלפי העובדים המסורים שזה מטה לחמם. אין לשכוח שרק מיעוטם של העובדים הם רופאים, שהפכו את בית החולים לקליניקה הפרטית שלהם. אולם אם ממילא המדינה היא זו שמצילה את הדסה, אין סיבה שהיא גם לא תחזיק בה, או לכל הפחות תעביר אותה לידי אחת מקופות החולים, או במינימום שבמינימום תייצר רגולציה קשה והדוקה עם שינויים במבנה, בתמחור ובהתנהלות ועם הפסקת הטירוף של השר”פ”.

להקפיא את ההקפאה

הכניסה לחדר המיון בביה"ח הדסה עין כרם, היום (צילום: כרמית ראובן)
הכניסה לחדר המיון בביה”ח הדסה עין כרם, היום (צילום: כרמית ראובן)

ההסתדרות הרפואית  לא עצרה בלשכתו של יו”ר הכנסת ובפגנות, היום היא פנתה גם לבית הדין הארצי לעבודה בניסיון לטרפד את הקפאת ההליכים שיזמה הנהלת הדסה בשיתוף עם האוצר. בהודעה שפרסמה הר”י נכתב “שהבקשה היא בעקבות הבקשה להקפאת ההליכים שהגישו במחטף ביום שישי, ללא מתן האפשרות להגיב בזמן וכראוי” במסגרת הבקשה מבקשים הרופאים

1.      להורות להדסה להמציא להסתדרות הרפואית את הבקשה וכל החלטה שניתנה על ידי בית המשפט הנכבד, לאלתר וללא כל דיחוי נוסף.

2.      לעכב את ההחלטה בדבר מתן צו הקפאת הליכים עד לקיום דיון במעמד הצדדים, או לחילופין לקיים דיון דחוף במעמד הצדדים בבקשה להקפאת הליכים.

3.      לעכב את ההחלטה בדבר מינויו של עו”ד ד”ר ליפא מאיר כנאמן ולמצער להורות לעו”ד ד”ר ליפא מאיר להימנע מביצוע כל פעולה כנאמן וזאת עד לקיום דיון במעמד הצדדים.

לרופאים לא הפריע הראיון של יאיר לפיד אתמול ב”פגוש את העיתונות” שבו הוא האשים את מצב בית החולים בשכרם העצום, מפריע להם הרבה יותר הראיון של שרת הבריאות יעל  גרמן, הבוקר, בו היא הצדיקה את לפיד ודיברה ב”מנטרות שקריות” כדבריהם.

הם זועמים על כך שהשרה שאמורה להיות מופקדת על מערכת הבריאות ועל טובתה, נעמדת לצד משרד האוצר במקום לצד הרופאים.

יו”ר וועד הרופאים הבכירים בהדסה, ד”ר שגית ארבל אמרה בהפגנה היום מחוץ לישיבת הממשלה “כבוד השרה גרמן איפה היית כל הזמן הזה? למה לא הגעת לבית החולים להיפגש איתנו ולשמוע מה קורה בהדסה?”

בכל הארץ קיימו הרופאים עיצומים ואסיפות הסברה. בית החולים הדסה עובד במתכונת שבת, 3 ימים ברציפות מהשבוע שעבר. האחיות ועובדי המנהל והמשק מאיימים להשבית אף הם את בית החולים החל ממחר.

בית המשפט המחוזי בירושלים יקיים מחר (ב’) דיון בבקשת הנהלת הדסה להקפאת הליכים, אשר אם היא תתקבל, כל החובות שבית החולים חייב, יוקפאו עד להבראתו.

הרופאים הפגינו ואמרו: “הפרסומים בתקשורת על שכרנו הם שקריים, איננו מרוויחים מיליוני שקלים בשנה, אנחנו רק האנשים המטפלים והחולמים להבריא את מי שזקוק לנו ואילו שרי הממשלה הם האחראים למצב הקיים”

הפגנת הרופאים מחוץ לישיבת הממשלה, הבוקר (צילום: כרמית ראובן)
הפגנת הרופאים מחוץ לישיבת הממשלה, הבוקר (צילום: כרמית ראובן)

יו”ר ההסתדרות הרפואית ד”ר לאוניד אידלמן אומר הבוקר (א) ל’סמאללה’ “בעניין הפרסומים על שכרם של הרופאים, מדובר בפרסומים מגמתיים וחבל שהתקשורת משתפת עם זה פעולה. רופאי הדסה הדסה עובדים רק בתוך הדסה, אם הם היו עובדים מחוץ לבית החולים, אז בית החולים לא היה יכול להרוויח מזה, לכן זה שטויות שבגללם או בגלל השר”פ הדסה קורסת, אם יהיו בתוך בית החולים הם יתנו גם טיפול רפואי “.

לבקשה להקפאת הליכים שהגישה הנהלת הדסה הם קוראים “בריונית” וקוראים לביצוע תכנית הבראה מבלי להפסיק את תשלום המשכורות שלהם.

“זה צעד שמבטל בפועל הסכמים קיבוציים, הרופאים עבדו על פי ההסכמים והם מבקשים להמשיך לעבוד על פי ההסכמים. הדרך היחידה להבריא את הדסה זה להגיע להסכם ולהשקיע כספים ולא להקפיא את ההליכים ולהפר הסכמים”.

את הטיעונים של שני הצדדים נוכל לשמוע בימים הקרובים כמעט תחת כל עץ רענן בירושלים. וועדת העבודה הרווחה והבריאות תדון מחר בנושא, לאחר מכן יקיים בית המשפט המחוזי דיון בבקשה להקפאת הליכים ומחר יתקיים דיון נוסף בוועדת הכספים של הכנסת. רק במסדרונות בית החולים הדסה ובחדרי האשפוז לא נשמעים הדיבורים. החולים שעדיין מאושפזים שם סובלים בשקט, להם אין ידיים לשחק במשחקי הורדות הידיים הללו. הם רק רוצים שיטפלו בהם, בלי לחכות בתור.

בית החולים הדסה לא יקרוס, כך מבטיחים כולם, מה יישאר ממנו ובאיזה אופן הוא יפעל? עדיין לא ידוע.

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top