מנכ”ל הכללית: “הגירעון עצום, נפסיק לשלם לספקים”

בראיון בלעדי ל’סמאללה’ אומר מנכ”ל קופת החולים כללית אלי דפס “תודה רבה על הכסף ששרת הבריאות ושר האוצר החליטו לתת לנו, אבל זה לא מזיז לגירעון של הקופות- בעוד שבועות ספורים אני מפסיק לשלם לספקים והדבר יביא לא רק לקריסת מערכת הבריאות, אלא גם לקריסת המשק כולו, יש חברות שלמות שאנחנו הלקוח העיקרי שלהן”

בעיצומו של בלגן גדול במערכת הבריאות, כשהרופאים בביה”ח הדסה בירושלים שובתים וההסתדרות מאיימת לצרף אליהם עובדים נוספים, החליטו במשרד האוצר לפרסם הודעה על החלטת שר האוצר לפיד, עם שרת הבריאות גרמן ויו”ר וועדת הבריאות בכנסת ח”כ כץ להזרים לקופות החולים כ-230 מיליון שקלים כ”תוספת לתקציב סל הבריאות לשנת 2014 המועבר לקופות החולים”. בהודעה נכתב עוד ש”התוספת תינתן באמצעות עדכון רכיבי מדד יוקר הבריאות באופן רטרואקטיבי משנת 2012. תוספת תקציבית זו היא המשך לצעדי הממשלה בשנה האחרונה לחיזוק קופות החולים ומערכת הבריאות הציבורית”.

"המערכת לקראת פיצוץ" מנכ"ל הכללית, אלי דפס (צילום: שרותי בריאות כללית)
“המערכת לקראת פיצוץ” מנכ”ל הכללית, אלי דפס (צילום: שרותי בריאות כללית)

את מנכ”ל קופת החולים הגדולה במדינה, אלי דפס, ההודעה הזאת היא במקרה הטוב משעשעת, ובמקרה הרע מבזה את האינטיליגנציה של הציבור. לדפס חשוב להבהיר תחילה שאין לו טענות ליו”ר ועדת הבריאות, ח”כ חיים כץ  שתיווך בין הקופות לבין משרדי האוצר והבריאות על מנת להביא את 230 מיליון השקלים הללו “אני באמת מלא הערכה מודה לו על ההירתמות שלו ועל הנחישות שלו לפתור את המשבר” אומר דפס אבל מיד מבהיר ש230 מיליון שקלים לחלק לארבע קופות, הם למעשה כמו כוסות רוח למת “הגירעון הענק של קופות החולים עדיין נשאר בעינו ודרוש המשך טיפול במשבר הכולל של קופות החולים”.

“הם לא פועלים מטוב ליבם, בג”ץ הכריח אותם”

בשיחה עם ‘סמאללה’, דפס מסביר למה המצב, כפי שהוא,  לא יכול להימשך:

“היות והאוצר חתם על הסכמי השכר האחרונים של הרופאים נוצר עול עצום על הקופות שצריכות לשלם את תוספות השכר הללו, ובמקביל הדבר הזה גרם לעלייה בפועל  במדד יוקר הבריאות, שמושפע בין היתר ממשכורות הרופאים, ולמרות שאנחנו אמורים להיות מתוקצבים בהתאם לכך, לא קיבלנו תוספת תקציבית. מה שכן עלה הוא מחיר יום אשפוז , הפער הזה, בין הקפאת מדד יוקר הבריאות לבין מחיר יום האשפוז, יצר גירעון נוסף לקופות, שכבר נמצאות בגירעונות בגלל מחסור בתקציבים לדברים אחרים – ככה יצא שקופות החולים נמצאות בגירעונות גדולים מאי-פעם. לכאורה אפשר להגיד שאנחנו בזבזנים, שאנחנו לא יודעים להתנהל, אבל לא, מתברר שאנחנו דווקא מאוד יעילים. על פי סקר בלומברג, שמדרך את יעילותן של מערכות הבריאות בעולם, מדינת ישראל נמצאת במקום הרביעי בעולם ביעילות מערכות הבריאות שלה. זאת אומרת, ברור לכל שאנחנו עושים לימונדה מהלימונים שנותנים לנו, אנחנו מקבלים תקציבים לא פרופורציונליים להוצאות שלנו והמימון הזה נסחט עד תום”.

“ייאמר לשבחו של האוצר שבאמת אין להם טענות כלפינו שאנחנו לא יעילים, הם פשוט אומרים אין לנו כסף. אז למה פתאום יש להם 230 מיליון שקל לתת עכשיו? התשובה לדבר הזה מתחלקת לשני חלקים: אחד, בג”ץ ממש אנס את האוצר לתת כסף לקופות, כי זה כסף שמגיע לנו על פי חוק, ושניים, ביום שאני אפסיק לשלם כסף לספקים המשק יקרוס, לא רק מערכת הבריאות”

“תארי לעצמך שאני מפסיק לשלם ל’טבע’ על תרופות, איזה אנדרלמוסיה תקרה פה? טבע לא תספק לי תרופות, לא יהיו תרופות ונראה מה יקרה. אם אני לא אשלם מחר לאיכילוב או לשיבא או לכל בתי החולים הממשלתיים על ימי אשפוז של מבוטחים שלי, מה יקרה אז? זה הולך לקרות עוד מעט הרי”

מתי זה הולך לקרות? אתה תפסיק לשלם לספקים ולבתי חולים?

“כן. בעוד מספר שבועות. אם לא יקרה שום דבר, המדינה חייבת לי כסף, למה שאשלם לה על ימי אשפוז? אני גם לא יכול לשלם, הרי זה לא יוצא מהכיס הפרטי שלי”

צריך להבין במה מדובר, אם מנכ”ל קופת החולים הגדולה בישראל הוא הלקוח הגדול ביותר של חברות רבות במשק. אם הוא מעכב להם תשלום, אין להם ממה לשלם משכורות לעובדים שלהם. מדובר בכדור שלג כלכלי למדינה.

דפס מוסיף “זה יכול ליצור גל נפץ אדיר במשק, עכשיו אני לא מאיים, אם הייתי רוצה לאיים או לנקוט צעדים דרסטיים הייתי עושה הפגנה מול משרד האוצר, סוגר בתי חולים, אנחנו לא עושים את זה בכוונה, כדי לנסות למצות את המשא ומתן הזה עד תום, לתת למדינה להבין שאם היא לא תעשה משהו דחוף יקרה משהו נורא”.

“הבעיה: גרמן מונתה בידי שר האוצר ושניהם פוגעים במעמד הביניים”

“אני למדתי בחיי ככה, אם אין לך מספיק כסף, אתה קונה פחות נכון? אז אם אין למדינה כסף, שזה דבר שאני גם מוכן לקבל, אין למדינה כסף בואו תחליטו שסל הבריאות קטן. תחליטו שמה שהאזרחים זכאים לו ממחר הוא זכאות מופחתת, כי אין כסף, אבל זה לא פופולרי להקטין את הסל, איזה מפלגה תעשה את זה? שר האוצר ושרת הבריאות שניהם שייכים לאותה מפלגה שחרטה על דגלה להציל את מעמד הביניים, אבל היא במו ידיה, יחד עם מי שמינה אותה (שר האוצר לפיד) פוגעים במעמד הביניים”.

אבל אתם בכללית גם בעלים של בתי חולים, אז אתה לא אמור להיות מרוצים מזה שמחיר יום אשפוז הוא גבוה? זה לא מתקזז עם הטענות שלך?

“לא רק שזה לא מתקזז, אני למעשה ‘נדפק’ פעמיים” דפס מסביר, “אני, בגלל הגודל שלנו 4.2 מיליון לקוחות, לא קונה את כל השירותים שלי בבתי החולים של הכללית, אני קונה בערך 6.5 מיליארד בבתי החולים הממשלתיים (זיו, פוריה, תל-השומר, איכילוב וכדומה) ואני מייצר לעצמי, בבתי החולים שלי (סורוקה, בילינסון, שניידר וכו’) כ-4 מיליארד שקל. מה שאני מייצר לעצמי, הכסף הזה נשאר אצלי, בכללית. מה שאני מוכר בבתי החולים שלי, אני מוכר שירותים לקופות החולים האחרות (מכבי, מאוחדת ולאומית) ולצה”ל, בהיקף של כמיליארד שקל. כשאנחנו מדברים על המכירות האלה, אני נהנה כי אני מקבל מחיר יום אשפוז גבוה יותר, אז אם מחיר יום אשפוז עלה ב- 6% אז אני על המיליארד שקל האלה מקבל עוד 60 מיליון שקל. אבל על ה6.5 מיליארד שאני קונה בחוץ, אני משלם גם כן 6% יותר, וזה יוצא כ-400 מיליון. אז מה קרה פה? אני מרוויח 60 מיליון, אבל מוציא 360 מיליון, אז בגדול הפסדתי”.

“אבל זה עוד לא הכל, למה המדינה לא מוכנה להוריד את מחיר יום האשפוז? כי המדינה היא הבעלים של בתי החולים הממשלתיים והם בגירעונות, מכיוון שהמדינה לא יכולה להיות בגירעון, היא כל פעם צריכה לשלם כסף לבתי החולים שלה כדי לכסות את הבור הזה. אז בתי החולים הממשלתיים מתוקצבים ובתי החולים שלי, שסובלים מאותו הדבר בדיוק, נשארים בגירעונות שלהם. אז יש לי גרעון גם כבעלים של בתי חולים וגם כקופת חולים”.

אבל לא מדובר פה במלחמה בין שני בעלי עסק, המדינה בסופו של דבר תשלם ביוקר על הגירעונות של הקופות, אז איך זה יכול להיות? הם לא חושבים קדימה?

“לאוצר נוח שאנחנו בגירעונות. האוצר מחזיק את כולם בכוונה בתת-תקצוב כדי שיתייעלו, כי אם יש לך עודף כסף אתה שורף אותו מהר, אם אין לך אתה מתייעל ואני דווקא מבין את המדיניות הזאת, אבל הם חצו את הגבול, הם הגיעו למצב שהם לא עירנים לכך שהסכם הרופאים שהם חתמו עליו ב 2011 יכניס אותנו לכזה סחרור, מה הם מצפים שנעשה?”

אבל הנה עכשיו נתנו לך כסף, מה תעשה עם הכסף הזה? תשלם לספקים? תשלם משכורות?

“כלום, זה קשקוש, אז אני אודיע שבמקום להיות בגירעון של 2.6 מיליארד, אני עכשיו בגירעון של 2.4 מיליארד, מה זה משנה?”

ממשרד האוצר- טרם נמסרה תגובה

Share This:

כתיבת תגובה

Top