מצטרפים למאבק: גם האחיות ועובדי המנהל והמשק ישבתו

המאבק של עובדי הדסה מתרחב ומאיים גם להגיע בשבוע הבא לבתי חולים נוספים: אחרי שאתמול נחשף ב’סמאללה’ כי בהסתדרות הרפואית מתכוונים לתמוך בשביתת רופאי הדסה גם בבתי חולים אחרים, כעת מתברר שיצטרפו אליהם גם האחיות ועובדי המנהל והמשק: בכינוס חירום שמתקיים הערב (ד) בבניין ההסתדרות בתל אביב הודיע יו”ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, שההסתדרות תתמוך במאבק העובדים בביה”ח הדסה; גם יו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן כבר הודיע שאם לא ייפתר המשבר והעובדים לא יקבלו משכורות האחיות ישבתו ולא רק בהדסה, אחיותיהן ביתר בתי החולים ישבתו בשבוע הבא

בקרוב צפוי שיתוף פעולה יוצא דופן בין כל וועדי העובדים הרפואיים בישראל. הרופאים היו הראשונים להכריז על שביתה, לאחר מכן נחשף כאן ב’סמאללה’ שבהסתדרות הרפואית מתכוונים לתמוך עד הסוף ברופאי הדסה ולהעביר את השביתה לבתי חולים נוספים אם לא יימצא פתרון למשבר וכעת, גם האחיות ועובדי המנהל והמשק מודיעים שיעשו דבר דומה.

מנכ”ל משרד הבריאות הפרופ’ רוני גמזו כבר פנה במכתב למנכ”ל הדסה ודרש ממנו לפנות לבית הדין לעבודה על מנת להוציא צווי מניעה לרופאים השובתים, כעת יהיו עוד צווים לבקש שם.

צפו בהכרזת יו”ר האגף לאיגוד מקצועי אבי ניסנקורן ויו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן על תמיכתם במאבק עובדי הדסה (צילום: כרמית ראובן)

 

הכתובת: נתניהו גרמן ולפיד

"אף אחד לא עובד בחינם" כהן וברוכייאן בהסתדרות, הערב (צילום: כרמית ראובן)
“אף אחד לא עובד בחינם” כהן, גרא וברוכיאן בהסתדרות, הערב (צילום: כרמית ראובן)

יורשו של יו”ר ההסתדרות עופר עיני, אבי ניסנקורן שהוא יו”ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, כינס את כל ראשי וועדי העובדים של הדסה, יחד עם ראשי הסתדרות האחיות וועד עובדי המנהל והמשק בבתי החולים וביחד הם יצאו בהכרזה שקוראת לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשרת הבריאות יעל גרמן ולשר האוצר יאיר לפיד להתערב במשבר ו”להציל את הדסה”

למנהיגי העובדים נמאס ששרי הממשלה, ובראשם ראש הממשלה נתניהו “מתחבאים” מאחורי פקידי האוצר בכל פעם שצריך לעשות משהו לא נוח מבחינה פוליטית והם מפנים את עיקר האש אליהם.

לדברי אבי ניסנקורן “אני חושב שיש פה נקודת חירום לאומית לדאוג שבית החולים ימשיך לתפקד כראוי וימשיך להוביל, יחד עם בתי החולים האחרים במדינת ישראל, את הרפואה הציבורית. במקרה כזה חייבת להיות מעורבות של ראש הממשלה, של שרת הבריאות ושל שר האוצר, באופן אישי, אי אפשר להשאיר את זה לפקידות, חייבים לדאוג שבית החולים ימשיך לתפקד כמו שצריך, למען תושבי ירושלים והסביבה”.

ניסנקורן הוסיף ש”אין שום סיבה שעובדים מסורים שנותנים שרות כל כך טוב לאוכלוסייה לא יקבלו את שכם. אי אפשר לדרוש מעובדים לעבוד כששכרם לא משולם. אנחנו עובדים על זה ששכר העובדים צריך להיות משולם באופן מלא. מצד שני אנחנו ערים לכך שצריך להבריא את בית החולים, אבל זה צריך להיות תוך תשלום שכר מלא, תוך ישיבה מסודרת למשא ומתן כאשר משרדי האוצר והבריאות יודעים שהם חייבים לתרום את חלקם כדי לסייע לייצוב בית החולים תוך יצירת אופק וודאי ובטוח לבית החולים”.

האחיות בכוננות שביתה

יו”ר הסתדרות האחיות אילנה כהן אמרה “אנחנו יושבים היום למעשה בשידור חוזר. ב 2008 הייתה תכנית הבראה, כל העובדים שיושבים פה שילמו ותרמו להבראה הזאת ואני שאלתי את עצמי אז מה יהיה, מה עם המגדל שעומד שם? אמרו לי אילנה, אין לזה שום השפעה. אני רוצה להגיד לכם, אנחנו לא ניתן לזה להימשך. כל חודש יש לוטו, האם העובדים יקבלו את המשכורת שלהם או לא? זה לא יהיה. אם עד ה-9 בחודש לא יהיה שכר, תהיה שביתה. אין, יש עבודה? צריך לשלם. אחרת לא יעבדו נקודה”

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן (צילום: כרמית ראובן)
“הדסה לא תהיה לבד”, יו”ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן (צילום: כרמית ראובן)

כהן ציינה גם את יכולתה להרחיב את השביתה לבתי חולים נוספים ואמרה “הדסה לא תהיה לבד, אנחנו נתמוך בהדסה כי אני חושבת שזה דבר שיכול לקרות מחר בכל מקום אחר. אני חושבת שכל הגורמים צריכים לשבת עד שייצא עשן לבן ואני רוצה להגיד לכם, אי אפשר להעלים את הדסה, הדסה זה לא ביקור חולים (ביה”ח ביקור חולים בירושלים פורק מאותן סיבות שמאיימות כעת על הדסה) כל ירושלים בלי הדסה זה כמו להודיע לאזרחי מדינת ישראל – אין לכם יותר מי שיטפל בכם. אני חושבת שגם ההנהלה צריכה להבין שהעובדים לא מנהלים את בית החולים, הם עובדים מאוד קשה והם צריכים לקבל את השכר שמגיע להם”.

צילה גרא, יו”ר ועד האחיות בהדסה,  הצטרפה לדברי כהן והוסיפה “אנחנו כבר חצי שנה במצוקה אדירה. תרמנו המון לבית החולים ושוב מבקשים מאיתנו לתת. האחיות מעולם לא ניהלו את בית החולים. אני עובדת 40 שנה בהדסה ומעולם לא אמרתי שאתן לחולים חצי טיפול אז למה אני צריכה לקבל חצי משכורת. אין לנו יכולת לעבוד בלי בטחון כלכלי. קופחנו שנים על ידי המדינה. אני קוראת לממשלה ובפרט לראש הממשלה ולשר האוצר – להתכנס ולפתור את המשבר”.

 אמנון ברוכיאן, יו”ר ועד עובדי המנהל והמשק בבית החולים הדסה,  אמר הערב “אני מבין את המצוקה של בית החולים אבל העובדים לא אשמים. אני קורא לממשלה להתערב. לעובדים אין כסף למכולת, למשכנתאות ולגן. במידה ולא נקבל שכר, תהיה שביתה החל מה-10.2”.

כעת העיניים נשואות אל עבר השבוע הבא, אז הקפאת ההליכים עליה הוכרז תגרום באופן רשמי  להלנת שכר והוועדים יוכלו להשבית את בית החולים וגם את בתי החולים בשאר חלקי הארץ כאות הזדהות עם עובדי הדסה.

בית החולים הדסה פועל מאתמול במתכונת שבת, לאחר שוועדי הרופאים החליטו השבית אותו בשל העובדה שהוחלט להכניס את הדסה להקפאת תהליכים, ובכך לצמצם משמעותית את יכולתה של ההנהלה לשלם משכורות לעובדים.

בית החולים הדסה נמצא בגירעון של קרוב ל1.3 מיליארד שקלים שהחל בעקבות צמצום ניכר של ההכנסות ממקור המימון העיקרי שלו, ארגון ‘נשות הדסה’, שנפגע בהונאת ברנרד מיידוף הגדולה בארצות הברית, בשנת 2008.

למרות הפגיעה הכלכלית, ארגון נשות הדסה המשיך להשקיע בבית החולים הירושלמי וכך נבנה מגדל אשפוז חדש ומפואר, שכעת כולם פועלים בו במתכונת שבת והוא נמצא תחת איום סגירה.

באוצר לא מתרגשים

כשהרופאים משביתים בית חולים, האחיות ממשיכות לעבוד וזה משרת את הציבור בחלק נכבד מהשירותים הרפואיים שניתנים בביה”ח, כשהאחיות שובתות, אבל עובדי המנהל והמשק עובדים, יש לפחות פקידות ומנקים שממשיכים לתפקד ולהכניס חולים לרופא, אבל כשכולם ביחד שובתים – זה כבר אומר שבית החולים סגור.

יחד עם זה, במשרד האוצר לא מתרגשים מהאיומים וההשבתות  בימים האחרונים ומבהירים שבית החולים הדסה לא יפורק, פקידי האוצר טוענים שהמדינה מוכנה להשקיע סכומי כסף גדולים מאוד, אם רק תהיה תכנית הבראה יעילה שתכלול קיצוץ גדול במשכורות.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top