שפעת העופות: אישה מתה מזן חדש של הנגיף

זן חדש וקטלני של שפעת העופות התגלה בסין וכעת הוא גובה את קורבנו הראשון – אישה שאושפזה בבית חולים בסין עם חום ודלקת ריאות ומתה 9 ימים לאחר מכן; האם יש סיבה לדאגה? המדענים חלוקים בדעותיהם

צורה חדשה וקטלנית של שפעת העופות גרמה למוות אנושי ראשון. הזן מסוג  H10N8 הוא גורם המוות של אישה שאושפזה בבית חולים בסין עם חום ודלקת ריאות., כך על פי הבדיקות שנעשו לה.

זן חדש של שפעת העופות, אילוסטרציה.
זן חדש של שפעת העופות, אילוסטרציה.

האישה מהעיר נאנצ’אנג במחוז ג’יאנגשי, נפטרה תשעה ימים  בלבד, לאחר שחלתה, וזה אף על פי שקיבלה טיפול אנטיביוטי ואנטיויראלי.
מדענים מאמינים שהתפשטות הזן מעופות ומקרה המוות שהגיע בעקבותיו הם לא מקרה בודד, לאחר שבימים האחרונים התגלה לפחות עוד אדם אחד הנגוע בנגיף הזה, באותו מחוז בסין.
ד”ר מינגלינג ליו, מהמרכז לבקרת מחלות ומניעתן  בעיר נאנצ’אנג  אמר שהמקרה השני כבר מהווה “דאגה רבה” באזור. לדבריו “אם הנגיף H10N8 ימשיך להתפשט, הוא עלול לגרום להידבקות בני אדם רבים בעתיד”.
האישה שמתה ביקרה בשוק עופות חיים, כמה ימים לפני ההידבקות, מה שמרמז שזמן הדגירה של הזן החדש בגוף הוא כארבעה ימים – דומה לזה של זני שפעת עופות אחרים.
לאחר שאושפזה בבית החולים, נלקחה דגימה מגרונה של האישה ובדיקות הראו כי היא נדבקה בזן החדש של שפעת העופות, המקרה דווח כמקרה ראשון של מוות אנושי כתוצאה מהזן הזה והתיעוד שלו מופיע בכתב העת הרפואי Lancet.
ד”ר ג’רמי פארר, מנהל קרן Wellcome, אמר לכלי תקשורת מערביים ש”נגיפים שחצו את מחסום המינים ועברו מהדבקת בעלי חיים להדבקת בני אדם תמיד מדאיגים אותנו כי זה זה לא סביר שבני אדם לא יפתחו חסינות מוקדמת לנגיפים של חיות”, הוא הוסיף ש “אנחנו צריכים להיות מודאגים במיוחד כאשר נגיפים אלה מראים מאפיינים שמצביעים על יכולתם לשכפל עצמם בקלות או להיות ארסיים או עמידים לתרופות. הנגיף הזה עונה על כמה מהקריטריונים הללו ולכן הוא מהווה סיבה לדאגה”.
מדענים אחרים אומרים כי ללא עדות להתפשטות הנגיף מאדם לאדם, אין שום סיבה לדאגה גדולה.  ד”ר בן נוימן, וירולוג מאוניברסיטת רידינג בבריטניה, אמר  ש”החולה שמתה בסין באה במגע עם עשרות או מאות חברים, בני משפחה, מכרים ועובדי בריאות, עוד לפני שמחלתה החמירה ונראתה לעין ובכל זאת, עד כה אין דיווחים כי הנגיף התפשט למישהו מהם. H10N8 מתאים לפרופיל של נגיף שפעת עופות שהיא מחלה היא נוראית, אבל, לשמחתנו הנגיף אינו מועבר בקלות מאדם לאדם”.

לא תמיד יש מקום לדאגה, במקרה של שפעת החזירים למשל, אפשר להרגיע

Share This:

כתיבת תגובה

Top