חדשות כללי

אתר סמאללה עובר שינויים

הי, תודה שבאתם,

בימים אלה אני עובדת על חידוש האתר, לאחר שכל התוכן הקודם שלו נמחק

אעדכן בפייסבוק כשיתחדש,

 

בינתיים, ניתן לפנות אלי במייל

[email protected]

 

אם אתם כבר פה, הנה כמה מילים שכתבתי על האתר הזה אתר 'רק בריאות' (אתר 'סמאללה לשעבר') כשהקמתי אותו, אי שם בשנת 2014

הרבה לפני הקורונה והמציאות לפיה הבריאות פותחת מהדורות :

 "צר לי, אני יודע שזה נשמע נורא, אבל אלא אם כן האיש ימות ברחוב – זה לא סיפור. עשינו כתבה אחת, לא עזר, אם הוא ימות נעשה כתבת 'פולואפ' מאשימה"

היי, אני כרמית ראובן בצלאל. עיתונאית. לשעבר כתבת הבריאות של רשת ב' ושל ynet. הציטוט כאן למעלה (השייך לאחד מעורכיי לשעבר) הוא, בתמצית, אחת הסיבות העיקריות שבגללן אתם כאן, קוראים שורות אלה.

זאת הסיבה לקיומו של אתר 'סמאללה'.

הסקופים חשובים, לא יותר מעזרה לציבור (pixabay)

'סמאללה' החל את דרכו כבלוג אישי שבו ביקשתי לדבר על הנושאים הבוערים במערכת הבריאות בלי הפילטרים של עורך כלשהו. הרגשתי שהעיתונות שאני מכירה עושה עוול לתפקידה כפי שאני רואה אותו – עזרה לציבור.

הרדיפה אחר כותרות בלעדיות וסקופים (שכבודם במקומם אכן מונח) במידה רבה הפכה את התקשורת, בעיני, למקומון של מדינת הברנז'ה.

כרמית ראובן בצלאל

הסיפור צריך לעניין את המתחרים, את העורך, את הקולגות ואת המנהלים. כל השאר תפאורה.

כשחולה מתקשר אלי באמצע הלילה מבית חולים בפריפריה, בעיצומה של מלחמה, ומבקש שמישהו יסביר לו למה דוחים כבר שבוע את הניתוח שלו – זה לא סקסי. זאת לא כתבה.

למה? כי הניתוח הוא לא ניתוח מציל חיים והאיש לא חולה סופני. "בסך הכל" ניתוח להחלפת ירך שמתעכב בגלל המלחמה. כולם עסוקים ולאיש לא באמת אכפת שהחולה הזה צם את עצמו לדעת. עוד צום ועוד צום ועוד אחד, כי "אולי היום? אמרו שהיום? את יכולה לשאול?" -"אני רק אחות, תשאל את הרופאים, תשאל בהנהלה" -"אבל אין לי גישה לשם עם כיסא גלגלים, כל תזוזה הכי קטנה מכאיבה לי.." לא מעניין. זה לא סיפור. זאת לא כתבה.

בעיני זה צריך לעניין את כולנו. בריאות היא הנושא החברתי היחיד שלא חס על אף אחד. כולם שם, מכל מגזר, מכל מעמד כלכלי ומכל ייחוס פוליטי.

הבריאות צריכה לעניין אותנו, גם כשזה לא סקופ, גם כשזה לא סיפור גדול, גם כשזה לא מתפרסם בכלל, אלא מסתיים בטלפון אחד קטן של עיתונאי לבית החולים. טלפון אחד קטן וזהו. כבר לא כואב.

ועוד דבר חשוב, חשוב שיהיה בישראל כלי תקשורת אחד שבו אפשר לקרוא על דברים טובים שקרו וקורים יום יום.

מגיע לנו לקרוא גם חדשות טובות, מותר לנו להתרפק על סוף טוב ומעל הכל, חשוב מאוד שתפיסת המציאות שלנו לא תעוות. לא הכל רע, בבתי החולים יש 50% חולים וגם 50% לידות. במחלקות האונקולוגיות יש גם אנשים שמחלימים מסרטן. מהמחלקה לטיפול נמרץ יוצאים גם חיים. כל יום מישהו מפסיק לעשן, מישהו ניצל מתאונה, מישהו שורד, מישהו בוחר בחיים גם אחרי שאיבד את כל מה שיקר לו. הגיע הזמן לשנות

בינואר 2014 סמאללה הבלוג, הפך לסמאללה – אתר חדשות הבריאות

אתר סמאללה שם לעצמו 3 מטרות עיקריות:

1) לשים את הבריאות בכותרות הראשיות, לא בסוף המהדורה, לא במדור שנמצא למטה למטה, אחרי הסלבס והספורט, אלא בחזית, בחלון הראווה (כאמור, נכתב הרבה לפני הקורונה)

2) לעשות כמיטב היכולת לתת סיוע עיתונאי בתחום הבריאות, בחינם, לכל מי שזקוק לכך, גם אם זאת רק אוזן קשבת והכוונה בנבכי הביורוקרטיה החולה של מערכת הבריאות.

3) להפיץ בשורות טובות. להשקות את מי שצריך באופטימיות מזוקקת, בריאה, מרפאה. לפתוח חלון לאיזון המתבקש, ליישר את המציאות. אנחנו חיים בעידן שבו העיתונות משנה את פניה ולא מעט בזכות כניסתו של האינטרנט לחיינו. זאת הזדמנות מצוינת לשנות.

שלכם,

כרמית ראובן בצלאל.

 

אולי גם תאהב...