תכנית המגירה: בהר"י מתכוננים להשבית את כל הארץ

חשיפה: בהסתדרות הרפואית מכינים את תכנית המגירה שתשבית את כל הרופאים בכל הארץ במחאת הזדהות עם מאבקם של רופאי הדסה. יו"ר הר"י, ד"ר לאוניד אידלמן ל'סמאללה': "אנחנו מתכוננים להשבתה ארוכת טווח בהדסה, זהו רק היום הראשון, אבל אם זה לא יעזור, אנחנו כבר מכינים תכניות  להצטרף למאבק"

במובן מסוים בתי החולים בירושלים ובמרכז הארץ כבר צפויים  בקרוב להרגיש היטב את ההשבתה עליה הוכרז היום (ג') בבית החולים הדסה.

חזרה לימים הטובים, ד"ר אידלמן מוקף רופאים, היום בהדסה. (צילום: כרמית ראובן)
חזרה ל"ימים הטובים", ד"ר אידלמן מוקף רופאים, היום בהדסה. (צילום: כרמית ראובן)

כשבמחלקה לטיפול נמרץ של אחד מבתי החולים הגדולים בארץ יש רק רופא אחד בתורנות "שבת" וכשבמחלקות האונקולוגיות ממיינים חולים לפי דרגות דחיפות ואת היתר שולחים לקבלת טיפול בבתי חולים אחרים, לא ירחק היום שבו העומסים, הגדולים ממילא בתקופת החורף, יכו גם בבתי החולים הקרובים.

אבל זה לא הכל, בהיעדר פתרון נראה לעין, השביתה בהדסה צפויה להיכנס אל תוך סוף השבוע הקרוב, אז ממילא הכל במתכונת שבת, ואם לאחר תקופה מסוימת לא ייראו צעדים מצד המדינה לקראת בית החולים, הרופאים בכל הארץ עשויים לעשות עיצומים ואף לשבות לגמרי, כך עולה מדבריו של יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר לאוניד אידלמן.

בשיחה עם 'סמאללה' אומר ד"ר אידלמן "הרופאים בבית החולים הדסה שאלו אותי מה לגבי הזדהות ותמיכה בהם, אז אמרתי להם שקודם כל, בהנהלת הר"י יש הזדהות ותמיכה ואמרתי להם שבאמת כשיתחילו הצעדים שלהם, אנחנו נשקול צעדי הזדהות, אבל בינתיים אנחנו נמצאים רק ביום הראשון של השביתה, אז נראה"

אתה מעריך שהשביתה תימשך עוד זמן רב?

"אנחנו מוכנים להרבה זמן, השאלה אם זה יימשך הרבה זמן, אני לא יודע, נכון לעכשיו אני מתכונן למתכונת שבת שיכולה להימשך הרבה זמן".

ואם השביתה בהדסה לא תעזור ואף אחד לא יישבר, אתם מכינים את השטח לעיצומים או השבתות במקומות נוספים?

"אנחנו מכינים תכניות מגירה לדבר כזה, בהחלט".

צפו: יו"ר וועד הרופאים הבכירים בהדסה, ד"ר שגית ארבל, מקריאה לרופאים מכתב שכתבה לשר האוצר לפיד: "הדסה חולה, נושמת בקושי את נשימותיה האחרונות"

צריך להבין על מה מדובר כאן. השנה היא שנת בחירות בהסתדרות הרפואית (הר"י). וזאת שנת בחירות לא קלה עבור ד"ר אידלמן והיושבים בהנהלה, שנה שמגיעה אחרי משבר גדול מאוד בקרב הרופאים בישראל. הסכם הרופאים שנחתם בשנת 2011 גרם לקרע שהסתיים ביצירתו של מחנה מתחרה להסתדרות הרפואית, ארגון רופאי בתי החולים (ארב"ל) וגם בפנייתם של הרופאים הצעירים למקורות ייצוג שלא במסגרת הר"י.

הרופאים המתמחים פנו בתחילה באמצעות עמותת מרש"ם ומאוחר יותר באופן פרטי לבית הדין הארצי לעבודה ואף לבג"ץ על מנת לבטל את ההסכם שההסתדרות הרפואית חתמה עם האוצר, כשהטענה העיקרית היתה שההסתדרות הרפואית איננה מייצגת אותם.

גם המשבר הנוכחי בהדסה נוצר בדחיפת וועד הרופאים הצעירים בהדסה והיושב בראשו, ד"ר מאיר מזרחי, שהיה בין הרופאים שנאבקו בהסתדרות הרפואית ב- 2011.

ד"ר מזרחי אמר היום ש"הרופאים הצעירים עדיין ממתינים למימוש הבטחות המדינה מאז, כך שקשה להם מאוד להאמין לדברים שנאמרים היום, בפועל, כל עוד לא משולמים מענקים ולא מבוצעות תורנויות השליש המובטחות ועוד שורה של סעיפים מן ההסכם שגובש אז, אנחנו הרופאים למעשה ממנים בפועל את הבראת הדסה, מכספים שמגיעים לנו ולא משולמים"

הרופאים בהדסה וגם בשאר בתי החולים זוכרים היטב את המאבק הזה, הם זוכרים שאיימו להתפטר ממקום העבודה שלהם ובלבד שיקשיבו להם, הם זוכרים גם שממש עזבו את בתי החולים בשלב מסוים וחזרו לעבוד רק בהוראת נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד.

אודיטוריום הבניין החדש והמפואר של בית החולים הדסה עין-כרם בירושלים היה מלא היום עד אפס מקום, רופאים, ישבו במדרגות, אחרים הצטופפו בכניסות לאולם, רק כדי לשמוע מה צפוי לקרות. הכינוס הועבר בשידור חי גם לבית החולים הדסה הר הצופים בעיר, שם ישבו רופאים נוספים וצפו במתרחש.

במהלך הדיון נשמעו שוב קולותיהם של רופאים שסבורים ש"הגיע הזמן להפסיק להיות פראיירים" וש"אולי הגיעה השעה ללמוד מאלון חסן ומחבריו בוועד עובדי הנמלים, כשהם שובתים המדינה כולה עוצרת מלכת, אבל אצלינו עובדים במתכונת שבת"

ד"ר אידלמן ומזכ"לית הר"י, עו"ד לאה ופנר הפצירו ברופאים שלא לנקוט צעדים שאינם חוקיים ולהפעיל את בית החולים במתכונת שבת, בלבד.

"מתכונת שבת היא כלי טוב שהוכיח את עצמו בעבר, המדינה לא תחזיק מעמד הרבה זמן במתכונת שבת" אמר אידלמן.

אבל הרופאים רוצים לסגור את השערים, הם רוצים לראות ש"סופרים" אותם ובשנת בחירות כל כך טעונה, לא ברור כמה זמן יחזיקו מעמד בהנהלת הר"י, לפני שכל המדינה תחזור שוב למראות של בתי החולים הנטושים מ 2011.

יחד עם זה, גם באוצר כבר למודי מאבקים, שם יודעים היטב מה יש לעשות במצבים מן הסוג הזה   – לפנות לבית הדין לעבודה ולבקש בוררות וצווי מניעה לשביתה.  הסכם הרופאים שנחתם לפני שנתיים וחצי מחייב שקט תעשייתי, לרופאים אסור לשבות במשך כל תקופת ההסכם, על זה הם נלחמו בשיניים.

הרופאים, מצידם, עשויים לטעון בבית הדין שהסכם מחייב את שני הצדדים ושקט תעשייתי לא יכול להימשך, כל עוד המדינה לא עומדת לכאורה בהסכמים שהיא חתומה עליהם.

מערכת הבריאות הישראלית עדיין מלקקת את הפצעים משביתת הרופאים הגדולה, כעת ממתינים כולם לראות אם בקרוב יעלה הצורך לחבוש אותם מחדש.

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top