הדסה: הסוף? הרופאים משביתים את ביה"ח

 אחרי שהמשא ומתן בין הנהלת בית החולים הדסה בירושלים לבין המדינה הגיע לכדי פיצוץ, התכנסו הבוקר (ג') רופאי ביה"ח לאסיפת חירום בה הכריזו על השבתתו עד להודעה חדשה:  "שר האוצר, הדסה משולה לחולה סרטן, אל תיתן לה למות במשמרת שלך"; יו"ר ההסתדרות הרפואית אידלמן לרופאים: "הרופאים בכל הארץ יסייעו לכם במחאה"; האוצר: "נסייע רק בתמורה להתייעלות"

IMG_0682
"אנשים לא קולטים את החיוניות של המוסד הזה" הרופאים בהדסה, הבוקר (צילום: כרמית ראובן)

שתי מילים הביאו להשבתת בית החולים הדסה עין כרם ובית החולים הדסה הר הצופים  – "הקפאת תהליכים".

בית החולים הדסה נמצא בגירעון שהצטבר ב-5 השנים האחרונות בעקבות הנפילה הגדולה של ארגון נשות הדסה בתרמית של מיידוף בשנת 2008, 'נשות הדסה' הגורם המממן העיקרי של בית החולים קיצץ בחצי את המימון השנתי והגירעון  הגיע כבר לממדים מפלצתיים של כ-1.3 מיליארד שקלים. באוצר דורשים שבית החולים יקצץ במשכורות וייכנס לתהליך של הבראה, עד אז הוא יימצא בהקפאת תהליכים ועתידו לוט בערפל.

הרופאים טוענים שכבר תרמו ממשכורותיהם ומהכנסותיהם הפרטיות מיליוני שקלים ולטובת העניין ושהנהלת בית החולים "גנבה" מהם כספים שהושמו בקרנות מחקרים שנועדו לרופאים ולעבודתם השוטפת, כדי לנסות לצמצם את הגירעון.

הרופאים כונסו הבוקר (ג') באודיטוריום של בית החולים ודנו באפשרויות ההשבתה של בית החולים, בשלב הזה בית החולים פועל במתכונת שבת אבל מבחינת הרופאים זה לא מספיק. כלל הרופאים בבית החולים סבורים שהמצב לא יכול להימשך כפי שהוא ושהשבתה במתכונת שבת לא תביא את הפתרון המיוחל, אבל היו אלה דווקא הרופאים הצעירים, אותם מתמחים שבשנת 2011 הלכו עד לבג"ץ במאבקם במדינה ובהסכם הרופאים האחרון, הם אלה שפוצצו כעת את המשא ומתן. יו"ר וועד הרופאים הצעירים בהדסה, ד"ר מאיר מזרחי אמר היום "אנחנו יחסית לא הרבה שנים במערכת הבריאות, אבל כבר אנחנו שבעי מאבקים במדינה ובמשרד האוצר. אפילו את המענקים ואת תורנויות השליש ושאר הסעיפים שהובטחו לנו בשנת 2011, עדיין לא קיימו, כך שבפועל יוצא שאנחנו, הרופאים הצעירים לבד, ממנים את הבראת הדסה בסכומים של עשרות אלפי שקלים בכל חודש מזה כשנתיים וחצי ולמרות זאת אנחנו נתקלים שוב ושוב בסגירת דלתות המדינה בפנינו"

הרופאים בהדסה כאמור כועסים מאוד והם דורשים לסגור את בית החולים לחלוטין, כולל את חדר המיון. "בואו נלמד מאלון חסן, בנמלים, השבתה זאת השבתה" זעק אחד הרופאים. "אנחנו לא יכולים לפעול בניגוד לחוק, השבתת חדר המיון זה לא חוקי" – "גם להלין שכר זה לא חוקי" צעקה רופאה אחרת והאודיטוריום התמלא במחיאות כפיים מקצה לקצה.

"הנשימות האחרונות של החולה הדסה"

פרופ' דרור מבורך, יו"ר ועד הרופאים בבית החולים אמר "אנחנו חושבים שזה מזמן עבר את הגבול ובכל זאת אני חייב להגיד שלא יכולנו שלא לחשוב על טובת הדסה. אתה בכל זאת מודע לעניין שיש פה מוסד מפואר שהוביל את המחקר הרפואי וההוראה בארץ, שמכיל אלפי עובדים , זה מקום העבודה הרביעי בגודלו בירושלים ואנחנו באמת מרגישים שאנחנו צריכים לעשות ולתת יותר ממה שנדמה לנו שצריך. כולם אומרים לנו אתם פראיירים, אתם נותנים יותר מידי, אבל מה שעמד לנגד עינינו זה להוציא את הדסה מהמשבר שנקלע אליו ולעזור למנכ"ל להבריא את בית החולים".

פרופ' מבורך הוסיף "שמעתי מהמנכ"ל הערכה לעבודה איתנו ואתמול בערב כשהתקשר ואמר שמאלצים אותו באוצר ללכת להקפאת הליכים, דבר שהוא רואה כפגיעה חמורה בהדסה שיוביל לעזיבת רופאים, עזיבת סטודנטים ועזיבת חולים שמשמעה פחות הכנסות. דיברנו עם הר"י  (ההסתדרות הרפואית) והחלטנו להשבית את המוסד עד שיימצא פתרון סביר יעבוד במתכונת שבת".

פרופ' מבורך קרא לרופאים לא לעזוב את הדסה "זה רגע שיש בו ציד רופאים מריחים את הדם ופונים לרופאים מכל בתי החולים ואני מבקש לא לנטוש את הספינה עכשיו. להישאר ולנסות לשמור על הדסה. יכול להיות שנפסיד אבל אנחנו רוצים לנסות להילחם".

צפו ביו"ר ועד הרופאים הבכירים ד"ר שגית ארבל מקריאה לרופאי הדסה מכתב שכתבה לשר האוצר יאיר לפיד:

"שר האוצר, הדסה גוססת, היא נושמת בקושי את נשימותיה האחרונות. סרטן האיבה, הקנאה והשמחה לאיד מתפשט במהירות באיבריה והיא מדממת את טובי רופאיה שגידלה לתפארת, לבתי החולים בשפלה, היא במצב כה קשה עד שאינה מסוגלת לפקוח את עיניה, לראות איך מבתרים את גופה וכולם עטים על השלל.

אנו הרופאים מחויבים בשבועה, מגישים לה את כל הסיוע שנדרש ואף הרבה מעבר לכך: ויתורי שכר, כספים מעבודתנו הפרטית וממענקי המחקר, מקדישים יום ולילה לנסות לצאת מהמצב הנורא, שהרי אין מדובר בחולה סופנית שטוב מותה מחייה, בברית חסונה, מופלאה, שפירות בטנה גדלו להיות שדרת הניהול הרפואי בכל המדינה וחלבה הזין ופיאר את רשימות הפרסום המדעי רפואי ופרסי המדע. הדסה לא תיסגר, הבטיחו לנו, את זאת הרי נדע, שהרי אי אפשר בלי איזשהו שרות רפואי בסיסי גם לתושבי הבירה.

אבל את ארוכת בת-עמי הדסה במהותה מכריתים בימים אלה הציניקנים אשר במשרדי הממשלה, התוקעים מלתעות של תביעות דורסניות ומחסלים את המעוז האולי אחרון הנאור בבירה, המעסיק הגדול בירושלים, מוקד עלייה לרגל, ה"מכה" של הרפואה.

המצב הוא קריטי, כבר אפשר להריח את הסוף הנורא ואם לא תעביר אותה לטיפול הנמרץ של ידיך, עוד רגע תוכל לשלוח יד מיניסטריאלית ולסגור את עפעפיה ולדעת בבטחה שמותה נקבע במשמרת שלך"

המטרה: לגייס את החולים למאבק

מדובר בשביתה שהיא לא כאחיותיה השביתות במערכת הבריאות בשנים האחרונות, הדסה אמנם פועלים במתכונת שבת, אבל גם במחלקות הדחופות ממיינים חולים, לא מטפלים בכולם, חולים רבים יישלחו הביתה או לבתי חולים במרכז הארץ. הרופאים במחלקה האונקולוגית למשל, קיבלו הוראה לעשות "סלקציה בין החולים הדחופים יותר לחולים הדחופים פחות".

המשמעות היא שבקרוב מאוד, בתי החולים האחרים בירושלים יקרסו תחת עומס החולים שיופנו אליהם, לאחר מכן תורגש עלייה בעומסים בבתי החולים במרכז (שיבא, איכילוב, בילינסון, אסף הרופא), כשהמטרה של הרופאים היא להביא את המדינה לחוסר ברירה, להגיע לבית הדין לעבודה או לכל פתרון שימצא חן בעיני הרופאים.

יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר לאוניד אידלמן הבטיח לרופאי הדסה תמיכה מלאה בבתי החולים בכלל בתי החולים בארץ "הר"י תומכת ברופאי הדסה, תתחילו כאן להשבית במתכונת שבת ואנחנו נצטרף אליכם בהמשך בכל הארץ, אבל אני אומר לכם תשמרו על מתכונת שבת עד להודעה חדשה, אל תעשו מעבר לזה, מעבר לזה זה לא חוקי, מתכונת שבת זה מספיק אולטימטום, מתכונת שבת היא מתכונת חזקה שהוכיחה את עצמה, מתכונת שבת תביא פתרון תהיו חזקים"

אבל הרופאים בהדסה מרגישים שהם עובדים בחינם, איש לא משלם להם את משכורתם המלאה ולא מבטיח להם שישולם להם כסף אם ישבתו "50% קיצוץ במשכורת לא מאפשרים לי לשלם את המשכנתא" זעק אחד הרופאים מהקהל, ושוב, מחיאות כפיים באולם.

רופאה במחלקת טיפול נמרץ אמרה באסיפה "אני אומרת שמתכונת שבת זאת מתכונת שבת – רופא אחד בלבד בטיפול נמרץ, רופא אחד. שילכו לשערי צדק ושאר בתי החולים, הם לא יעמדו בעומס, שירגישו היטב מה יקרה כשהדסה לא יהיה יותר, ואני אומרת את זה למרות שזה גול עצמי כי אני תורנית מחר בטיפול נמרץ"

ממשרד האוצר נמסר בתגובה:

בית חולים הדסה הוא בית חולים חשוב ומרכזי בישראל הנמצא במשבר תקציבי קשה שנגרם כתוצאה מכשל ניהולי מתמשך וחריגות משמעותיות בשכר המשולם לעובדיו. 
הממשלה מנהלת בחודשים האחרונים משא ומתן אינטנסיבי עם הנהלת בית החולים במטרה להבריא את בית החולים ולהוציא אותו לדרך חדשה, בה הוא מאוזן ושומר על עצמאותו. 
כחלק מהליך ההבראה יש נכונות מצד הממשלה להעמיד סיוע כספי בהיקף משמעותי לבית החולים אך סיוע זה חייב להיות תוך ביצוע צעדי ההתייעלות הנדרשים מצד בית החולים ובכלל זה ביצוע התיקונים הנדרשים בהיקף תשלומי השכר. החלטות עדיין לא התקבלו ונמשך הניסיון לפתור את המשבר בדרך הטובה ביותר יחד עם מנהל בית החולים לטובת הדסה וציבור החולים

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top