בריטניה: שוקלים לאסור בחוק שתיית אלכוהול בהריון

בבריטניה החליטו לשים את הילדים במרכז. מועצה של עורכי דין פנתה לבית הדין לערעורים כדי להשיג הכרה בתביעותיהם בדיעבד של ילדים שנולדו לנשים ששתו אלכוהול בזמן ההיריון, על מנת שאלה יוכלו להיות מוכרים כקרבנות פשיעה ולמעשה להפוך את האימהות השותות לעברייניות

פגיעה בעובר באמצעות צריכת אלכוהול במהלך ההריון יכולה להיות מסווגת כפשע בבריטניה, אם האתגר המשפטי יוצא הדופן יצליח.

נזק שהאדם אינו יכול למנוע, בעודו ברחם. אלכוהול בעת ההיריון, אילוסטרציה.
נזק שהאדם אינו יכול למנוע, בעודו ברחם. אלכוהול בעת ההיריון, אילוסטרציה.

מועצה של עורכי דין בממלכה המאוחדת מתכננת ללכת לבית המשפט לערעורים בניסיון להשיג פיצוי פציעות פליליות לילדה בת – 6 שנולדה עם מחלה המכונה

Fetal Alcohol Spectrum Disorders , או בעברית, "קשת נזקי האלכוהול בעובר".

על פי הגדרת איגוד רופאי המשפחה בישראל קשת נזקי האלכוהול בעובר (FASD) היא "מכלול של הפרעות רפואיות והתפתחותיות הנובעות מחשיפת העובר לאלכוהול בזמן ההיריון. הילד הפגוע עלול לסבול מפגיעות גופניות מולדות, מבעיות התפתחותיות, מליקויי למידה ומקשיי התנהגות עם השלכות למשך כל חייו.

עוד מוסיפים רופאי המשפחה ש"עם התבגרותם, אנשים שנפגעו כתוצאה משתיית האלכוהול של אימם בעת ההיריון, נפגעים גם בכישורי חיים, סובלים מקשיים בעבודה, היתקלויות עם החוק, שימוש בסמים, בעיות בהורות תקינה ועוד.  האלכוהול הוא הרעלן העצבי (eurotoxin) הנפוץ ביותר, והנזק שהוא יוצר בלתי הפיך. חשיפה לאלכוהול במהלך ההיריון היא הפגיעה ההתפתחותית העצבית השכיחה ביותר הניתנת למניעה – ניתן להימנע לחלוטין מהתפתחות הפגיעה אם האם אינה צורכת אלכוהול בזמן ההיריון".

כל אלה לא מספיקים כמובן כדי למנוע מנשים לשתות אלכוהול בזמן ההיריון, אבל במדינה דמוקרטית, קיימת בעיה מהותית עם כל ניסיון למנוע את הנזק לעוברים באמצעות חקיקה שתתערב בזכותן הבסיסית של נשים על גופן.

כאשר משפטנים באנגליה החליטו לנסות להשיג פיצויים לאותה ילדה בת -6 שנפגעה, בית המשפט פסק שמכיוון שהילדה "לא הייתה אדם בעת הפגיעה, אלא רק עובר", כהגדרת השופט האוורד לוינסון, לא ניתן להתייחס אליה כאל קורבן עבירה פלילית, ומשום שהחוק אינו אוסר שתיית אלכוהול בעת ההיריון, לא נמצאו ראיות לעבירה פלילית כלשהי של האם, אשר גרמה לנזק לבתה בת ה-6.

קבוצת עורכי הדין לא הסתפקה בפסק הדין הזה ופנתה לבית הדין לערעורים.

"הזהירו אותן שהן פוגעות בילדיהן"

עו"ד ניל שוגרמן, שותף מנהל ב- GLP עורכי דין במנצ'סטר, שמטפל בתיק הזה, אמר לעיתון הסאנדיי טיימס "למרבה הצער , אנו פועלים למען ילדים רבים שניזוקו על ידי צריכת אלכוהול מוגזמת במהלך ההיריון, רבים מהם מופנים אלינו על ידי הרשויות המקומיות לאחר שאלה נטלו את האחריות על הילדים הללו מידי ההורים שילדיהם נפגעו קשה מאוד כתוצאה מאותה הפרעת אלכוהול עוברית. קשה לאבחן את שתיית האלכוהול בזמן ההיריון כעבירה, אבל הדרישה של אותם ילדים, באמצעות באי כוחם, לקבלת פיצויים מהוריהם נובעת מזה שהם קורבנות. ועברייניות הן אותן אמהות ששותות במהלך ההיריון אף על פי שהן מודעות לכך שזה מזיק לעובר"

עו"ד שוגרמן הוסיף ש" בכל המקרים שהגיעו אלינו, יש ראיות טובות שאותן אימהות הוזהרו מראש על ידי  עובדים סוציאליים או אחיות שאמרו להן במפורש "אתן לא יכולות לעשות את זה, את הולכת לפגוע בילד שלך".

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top