משבר האונקולוגית בהדסה: הממונה על השכר באוצר יגשר

שר הבריאות ליצמן מינה את קובי אמסלם, הממונה על השכר באוצר, למגשר בין רופאי המחלקה האונקולוגית ילדים בהדסה והנהלת ביה"ח

Share This:

אחרי שמנהל המחלקה לאונקולוגיה ילדים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, פרופ' מיקי ויינטראוב, התפטר השבוע

"מחפש את הפתרון הטוב לילדי המחלקה", שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: נועם מושקוביץ)

מתפקידו, יחד עם כל רופאי המחלקה על רקע סכסוך בינם ובין הנהלת בית החולים ואחרי שבועות של מאבק מצד הורי הילדים החולים שאינם מוכנים שילדיהם יטופלו בידי צוות אחר, שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע היום (ג) כי הוא לא מוותר ומינה מגשר לפתרון הסכסוך בין הצדדים, על מנת למנוע את התפטרות הצוות האהוב.

בהודעת ליצמן נכתב:

"הודעתי למנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, ולד"ר מיקי ויינטראוב, על מינויו של מר קובי אמסלם כמגשר ועל תפקידו להגעה לפתרון אמיתי. אני שב וקורא לצדדים לשים בעת הזאת כל שיקול אחר בצד ולהגיע לפתרון מוסכם. עלינו לפעול בכל דרך כדי שהטיפול הרפואי המגיע לילדים יהיה הטוב ביותר".

החבר הותיק מהאוצר יגשר. הממונה על השכר, קובי אמסלם (ארכיון)

השר ליצמן מכיר היטב את הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם. עוד בקדנציה הקודמת שלו במשרד הבריאות, הוא הגיע לדיונים רבים עם אמסלם בשל משבר המתמחים שהתרחש בשנת 2011 במסגרת המשא ומתן על שכר הרופאים.

ליצמן, שהתייצב אז לימין האוצר, מצא בפקידיו אנשי אמון. את מי שהיה אז סגן הממונה על התקציבים, משה בר סימן טוב, הוא מינה למנכ"ל משרדו בקדנציה הנוכחית וכעת את אמסלם הוא ממנה למגשר בהדסה.

עובדה מעניינת היא שבתקופה ה"עליזה" של השניים, בקדנציה הקודמת, היה מנהל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין (לשעבר מנהל ביה"ח שיבא), יריב משותף של ליצמן ואנשי האוצר.

רוטשטיין הביע את עמדתו המצדדת ברופאים ובמתמחים במאבקם באוצר ויחד עם עוד מנהלי בתי חולים בכירים, הקים חזית של אי שיתוף פעולה עם הקו המנחה של משרדי הממשלה, דבר שאז, בתקופת משבר, העלה את הרעיון של קיצוב הקדנציה של מנהלי בתי החולים ואף החלפתם במנהלים עם רקע כלכלי ולא עם רקע רפואי – כך ששליטתם ההגמונית של רוטשטיין וחבריו בבתי החולים תצומצם.

הפגנת חולי הסרטן והוריהם מול משרדו של השר ליצמן בחודש שעבר (צילום: באדיבות מלי מזרחי)

אבל מאז "זרמו הרבה מים בנהר" ורוטשטיין קיבל את אמונו של ליצמן ומנכ"ל משרדו – בר סימן טוב, כאשר מונה למנהל בית החולים הדסה.

הסבירות היא שלפרופ' רוטשטיין אין ממש סיבה לחשוש שמא מילתו תישבר חלילה. וזאת הסיבה שהמשימה של המגשר החדש אמסלם, תהיה לא פחות מקשה מאוד.

פרופ' ויינטראוב מוכן להקריב את משרתו על מזבח המשבר הזה, מבחינתו, כך על פי הורי החולים שמתעדכנים תדירות, לא מדובר כאן רק בעניין הספציפי שבגללו קיים הסכסוך, אלא על דרך ההתנהלות של הפרופ' רוטשטיין – המוגדר כמעין בריון שהדרך שלו להנהיג היא פשוטה – הטלת הסמכות הבלתי מעורערת שלו על כל הגורמים בבית החולים, באופן שיראה שלכל איש יש תחליף וגם הרופאים הטובים ביותר יכולים לאיים בעזיבה וזה לא ישפיע עליו.

צורת החשיבה הזאת בוודאי קוסמת לאנשים שבאים מהאוצר, כמו קובי אמסלם, אבל האם היא תסייע לפתרון המשבר והשארת הצוות הרפואי במחלקה? ימים (כנראה לא מעטים) יגידו.

קיראו גם:

הדסה: כל רופאי האונקולוגית התפטרו – החולים מתכוננים לעזיבה

צפו: הורים לילדים חולי סרטן נאבקים נגד סגירת המחלקה האונקולוגית

כשמנכ"ל הדסה מסמס לך

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top