עיוורון: תאים מעיני מתים יכולים להחזיר הראייה

בדיקות שנעשו בחולדות הראו שהתאים האנושיים יכולים להחזיר את הראייה  לחולדות עיוורות לחלוטין. ניסויים בבני אדם יחלו בעוד כ-3 שנים.

לדברי החוקרים תוצאות הבדיקות שפורסמו בכתב העת  Stem Cells Translational Medicine, יכולות להביא לשיפור ניכר באיכות חייהם של בני אדם הלוקים בעיוורון, אך עדיין אינן מספקות קרקע פורייה להשיב להם את יכולת הקריאה.

הכל מתחיל ונגמר בתאי גזע

"איכות החיים של עיוורים תשתפר פלאים", אילוסטרציה  (Alamy)
"איכות החיים של עיוורים תשתפר פלאים", אילוסטרציה
(Alamy)

לא מדובר בתרומת הקרנית המוכרת. קרניות שנתרמות על ידי משפחות שיקיריהן חתמו בחייהם על כרטיס תורם איברים (כמו אד"י), כבר נמצאות בשימוש כדי לשפר את הראייה של אנשים בעלי לקות ראייה.

אבל צוות במכון לרפואת עיניים באוניברסיטת קולג' בלונדון (UCL), הצליח לחלץ סוג מיוחד של תאים מהחלק האחורי של העין.
תאים אלה, המכונים תאי "גליה מולר" הם סוג של תאי גזע בוגרים, המסוגלים להפוך לתאים מיוחדים בחלק האחורי של העין ולשמש את הרפואה לטיפול במגוון רחב של הפרעות ראייה.

תאים אלה עברו תהליך כימי במעבדה, שבאמצעותו הפכו ל"תאי-מוט" המסוגלים לזהות אור ברשתית העין. הזרקת ה"מוטות" לתוך החלק האחורי של עיניי החולדות העיוורות הוביל לשיקום חלקי של הראייה שלהן. סריקות המוח הראו כי 50% מהאותות החשמליים בין העין למוח שוחזרו בעקבות הטיפול החדש.

אחד החוקרים, פרופ' אסטריד לימב, הסביר ל-BBC מה המשמעות של שינוי שכזה בבני אדם

"הם כנראה לא יהיו מסוגלים לקרוא, אבל הם יכולים לנוע ולזהות חפצים בחדר. עיוורים יהיו מסוגלים לזהות דברים כמו קומקום וספל כדי להכין לעצמם כוס תה. איכות החיים שלהם תהיה כל כך הרבה יותר טובה , גם אם הם לא יכולים לקרוא או לצפות בטלוויזיה".

השכבות השונות של הרשתית, עם תאי ה"מוטות" הקולטים אור (למעלה)
השכבות השונות של הרשתית, עם תאי ה"מוטות" הקולטים אור (למעלה)

ניסויים בתאי גזע אנושי מתרחשים כבר תקופה ארוכה, באמצעות חומר שנלקח מעוברים, אך הדבר בעייתי מבחינה אתית, שכן עובר לא יכול להסכים לתרום חומרים מגופו כשם שאדם מבוגר יכול.
מעבר לכך, תאי גזע מעוברים מצריכים פרק זמן של מספר חודשים כדי להכין אותם ולהפיק מהם תאים ראויים. תאי גליה מולר, לעומת זאת, יכולים להיות מוכנים בתוך שבוע, משום שהם נלקחים ממבוגרים.

לדברי פרופ' לימב "מדובר בתאים נגישים וזמינים יותר להשגה וקלים מאוד לטיפול במעבדה, כך שמהבחינה הזאת הם טובים יותר מתאים עובריים, אבל הבעיה היא שתאי גליה מולר מסוגלים לייצר אנטי-גנים שיכולים לגרום לתגובה חיסונית שתדחה את השתל". זה אומר שהתאים שנתרמו יכולים להידחות על ידי הגוף בדיוק כמו שקורה לפעמים בהשתלת איברים.
כעת, לאחר שהטיפול הצליח בחולדות, השלב הבא הוא להכין את התאים הללו לניסויים בבני אדם והחוקרים מעריכים ששלב זה ייארך כ-3 שלנים.
ד"ר פאול קולוויל-נאש , מנהל התכניות הרפואיות במועצה הבריטית למחקר רפואי, שמימנה את המחקר , אמר ש"המחקר המעניין הזה מראה את החיוניות של  תאי גליה מולר לטיפול במחלות רשתית, לא ברור עדיין איזו גישה תהיה היעילה ביותר כאשר בניסויים בבני אדם , ולכן זה חשוב לקדם מחקרים בכל האפיקים האפשריים במרדף אחר התרופה לאובדן ראייה".

Share This:

כתיבת תגובה

Top