תסמונת טורט: כשניר על הבמה, אין "טיקים"

אחרי אינספור טיפולים, התייעצויות וניסיונות לטפל ב"טיקים" שלו ניר יוספי, אשר לוקה בתסמונת טורט, הצליח למצוא את תרופת הפלא – משחק.  בשיחה עם ליאור ורוצלבסקי הוא אומר "אם הייתי יכול הייתי כל החיים על הבמה"

ניר יוספי (35) החל לסבול מעוויתות ומ"טיקים" קוליים ומוטוריים כשהיה בן 13, אבל אז עדיין לא ידע שמדובר ב"תסמונת טורט". "הוריי לקחו אותי לכל מיני רופאים מומחים, אבל אף אחד לא הגדיר את העיוותים ואובדן השליטה שסבלתי מהם כ'טורט'. כילד, ניסיתי טיפולים אלטרנטיביים למיניהם, נפגשתי עם פסיכולוגיים, עם רבנים, אבל ה'טיקים' לא נעלמו".

ניר יוספי על במת התאטרונטו
ניר יוספי על במת התאטרונטו
הילדים בבית הספר התקשו להתמודד עם העוויתות של ניר, "העליבו אותי וצחקו עליי הרבה בבית ספר יסודי, קראו לי "רפלקס", חשבו שאני עושה את זה בכוונה, שאני חולה נפש" הוא נזכר בכאב. גם בתחילת דרכו בבית ספר תיכון סבל ניר מהצקות, אך במהרה גילה את שיעורי הדרמה שהיוו עבורו מפלט וסיפקו לו כלים להתמודד עם אתגריו החברתיים. "בשיעורים גיליתי כמה אני אוהב את הבמה", הוא מספר, "ניסיתי להיות הליצן של הכתה ובעזרת הבדיחות והצחוקים באמת הצלחתי להשתלב ולגרום לאנשים לאהוב אותי למרות העוויתות".
מתי החלטת שאתה רוצה להיות שחקן?
"כבר בתיכון ידעתי שאני מאד אוהב את זה, כשעמדתי על הבמה בפעם הראשונה גיליתי שה'טיקים' שיש לי תמיד – נעלמים. זה כמו שיש אנשים מגמגמים שמצליחים לשיר מבלי לגמגם. כשאני על הבמה אני לגמרי בשליטה, אני בריכוז מוחלט והתסמונת פשוט לא באה לידי ביטוי. אם הייתי יכול הייתי כל החיים על הבמה. אחרי הצבא עבדתי בצוותי בידור בכל הארץ ואחר כך המשכתי באופן טבעי ללימודי משחק".
כיצד גילית שאתה לוקה בתסמונת מוכרת ששמה "טורט"?
"זה קרה בשלב מאוחר יחסית, במהלך לימודי המשחק בסטודיו של יורם לוינשטיין, כשהייתי בן 23. הגעתי לטיפול בפסיכודרמה אצל מורתי חוה אורטמן. היא חשפה בפניי שיש לי טורט והפנתה אותי לרופא שיכול לעזור לי.
ברגע שגיליתי שאני לוקה בתסמונת מוכרת ושאני לא לבד בעולם, הכל להפך לקל יותר. גיליתי שיש כל מיני דברים שאפשר לעשות כדי לטפל בעוויתות."
כיצד נולדה ההצגה האוטוביוגרפית על סיפור חייך?
"אחרי הלימודים הרגשתי צורך לכתוב על כל מה שעברתי אבל לא ידעתי לאיזו מטרה בדיוק. גם כאן מורתי חוה אורטמן כיוונה אותי. היא הכירה לי את הבמאי אלירן כספי וביחד עיבדנו את החומרים, אשר נכתבו במשך 4 שנים, למחזה היחיד "טיק תיק", בו אני מגלם את עצמי. כשהמחזה התקבל לפסטיבל מחזות היחיד "תיאטרונטו" מאד שמחתי אבל לא תיארתי לעצמי שהוא עתיד לעורר כזו התעניינות".
ניר יוספי על במת התאתרונטו
ניר יוספי על במת התאתרונטו
בסופו של דבר, ההצגה הצליחה מעבר לציפיותיו של ניר וזכתה בפסטיבל תיאטרונטו 2013.
כיום ניר ממשיך להופיע עם "טיק תיק" ברחבי הארץ ולהעניק תקווה להרבה ילדים שלוקים ב"טורט" או בתסמונות אחרות. "הורים רבים לילדים עם טורט ניגשים אליי אחרי ההצגה, מבקשים לשוחח בטלפון, להתייעץ. הם רואים באופן ההתמודדות שלי סוג של הצלחה. ההצגה הזו גם תורמת מאד להעלאת המודעות של הסביבה בכל מה שנוגע להבנת השונה ולקבלתו, זה מאד מספק".
לאחר שנים ארוכות של הלקאה עצמית, של פחדים וחרדות מתגובות הסביבה להתנהגותו ה"חריגה" של ניר, הוא עולה על במה ללא בושה וללא "טיקים" ומספר את סיפורו. "אם הרבה מאד שנים לא קיבלתי את עצמי, היום אני שלם." הוא חוזר ואומר.
את משאלת לבו להתחתן הוא כבר הגשים ובנו הבכור נולד לפני שלושה חודשים וחצי. כל שנותר לניר כעת זה להמשיך ולפתח את קריירת המשחק שבה חושק, לצעוד במרץ לעבר חלום הבמה הישן, תרופת הפלא.

Share This:

כתיבת תגובה

Top