העתיד כבר כאן: הסוף למחלות המועברות באמצעות יתושים?

במקום שהם ידביקו אותנו – אנחנו מדביקים אותם: חוקרים מצאו שהדבקה של יתושים בחיידקים מסוג מסויים, מייצרת דור חדש של יתושים – כאלה שלא יכולים להעביר וירוסים קטלניים

ארגון הבריאות העולמי מדווח כי חוקרים באוניברסיטת מונאש באוסטרליה, בהשתתפות ד"ר לוצ'יאנו מוריירה ממרכז המחקר הפדרלי של ברזיל, גילו שיתושים המודבקים באופן מלאכותי בחיידק הנקרא וולבצ'יה (Wolbachia) -המצוי באופן טבעי בכ- 60% מהחרקים הנפוצים – לא מעבירים מחלות כמו קדחת הדנגי, צ'יקונגוניה וזיקה. חיידקי Wolbachia קיימים באופן טבעי ב -60% של חרקים נפוצים.

מדובר בגישה חדשנית למניעת מחלות המועברות באמצעות עקיצת יתוש והיא החלה את דרכה ביישוב קטן בברזיל שבו ניסו להתמודד עם מחלות באמצעות "בקרת יתושים".

במקום לחסן, מדביקים את היתושים במחלות (shutterstock)

בשלב הנוכחי של הפרויקט, החוקרים מרבים ומשחררים יתושים עם חיידקי הוולבצ'יה. הם שואפים לראות כיצד גם היתושים האלה, על ידי הזדווגות עם יתושים פראיים, יכולים להעביר את החיידקים  לדור הבא של היתושים, ובכך לגרום ליצירת אוכלוסיות שלמות של יתושים שלא יכולים להעביר מחלות ווירוסים קטלניים.

"הפסקתי להרוג יתושים"

בתחילת 2015, ריטה רומוס, מזכירת יישוב קטן בברזיל (כפר דייגים המונה כאלף נפשות) נפגשה עם חורחה פדרוסה (המתאם פעילויות קהילתיות עבור ארגון הבריאות העולמי)  שהסביר לה שבמסגרת פרוייקט חדש, החוקרים רוצים לשחרר בכפר שלה הרבה יתושים מהונדסים ולא מזיקים.

"בהתחלה לא הבנו מה הוא רוצה מאיתנו", אמרה ריטה, אבל אחרי כמה שבועות שבמהלכם היא נדרשה ממש לגדל יתושים בביתה, נקודת המבט שלה השתנתה: "היום כשאני רואה אותם אני לא הורגת אותם, אני מניחה להם להתעופף חופשי. אני כבר לא חוששת מהם … עכשיו, בשבילי זה כמו זכות גדולה שהיתושים האלה כאן".

כיום: יתושים – סכנה מהותית לבריאות הציבור

מחלות המועברות באמצעות יתושים היו במשך שנים רבות מנת חלקם של תושבי אזורים טרופיים הסובלים, בין היתר, מעוני וממערכות בריאות כושלות.

באזורים כאלו, גם רמת ההיגיינה לוקה בחסר ובאופן טבעי, מחלות מועברות ביתר קלות מאדם לאדם, כאשר רבים באוכלוסייה סובלים ממערכת חיסון מאותגרת.

לקראת סוף המאה ה-20 ובשנות האלפיים, אופנה חדשה הגיחה בעולם – אצלינו כאן בישראל זה מוכר יותר כ"טיול הגדול שאחרי הצבא", אבל צעירים וגם מבוגרים מכל העולם מטיילים לפחות פעם אחת בחייהם באזורים שבעבר לא היו מגיעים אליהם הרבה תיירים. הם מגיעים מטבע הדברים גם לאותם אזורים מוכי יתושים ומחלות שנדמה היה שכבר עברו מן העולם – כמו מלריה, קדחת מערב הנילוס ועוד, נעקצים על ידי יתושים שמעבירים את המחלות הללו, המחלה "דוגרת" להם בגוף במשך כמה ימים ואז פורצת במלוא הדרה כשהם כבר במטוס בחזרה הביתה, או אפילו כשהם כבר במדינות המוצא שלהם.

טרנד נוסף שהחל לצבור תאוצה באותו הזמן הוא טרנד ההימנעות מחיסונים. אנשים רבים סבורים שהמחלות פשוט נעלמו ואין יותר צורך בחיסונים שהדבירו אותן מלכתחילה.

כך נוצר מצב שבו המחלות מועברות ממקום למקום בכל העולם. אותן מחלות כבר קיבלו את השם האקזוטי – מחלות טרופיות.

אבל בניגוד לשם שלהן, הן מייצרות לא מעט סבל וכאב במקומות רבים בעולם, כולל בישראל.

הנגיף האחרון שהתפרסם לאחר שהועבר באמצעות יתושים הוא נגיף הזיקה. שמסוכן בעיקר לנשים בהריון בשל המומים שהוא גורם לעוברים.

הנחיות משרד הבריאות להתמודדות עם נגיף הזיקה

משרד הבריאות פרסם בפברואר 2016 חוזר מסודר בחתימתו של ראש מנהל שירותי הבריאות, הפרופ’ איתמר גרוטו, עם הוראות מפורטות ומעודכנות להתמודדות עם נגיף הזיקה המתפשט במהירות באזורים שונים בעולם. עיקר החשש הוא מהידבקות של נשים הרות ישראליות בנגיף, דבר שעלול לפגוע בעובר שברחמן.

המחלה אינה מסכנת במרבית המקרים עבור אנשים שאינם בהריון, ודומה בתסמיניה לשפעת. החשש במשרד הבריאות הוא מהידבקות של נשים הרות מבני זוג או אם נסעו למדינות הנגועות ונעקצו ע”י היתוש שמעביר את המחלה, יתוש האדס המצרי.החשש הוא ממומים מולדים בעובר, ובראשם מיקרוצפליה-היקף ראש קטן המוביל לפיגורים התפתחותיים קשים.

זיקה, עדיין לא מומלץ לקחת סיכון ולנסוע לאזורים "נגועים" (Shutterstock)
זיקה, עדיין לא מומלץ לקחת סיכון ולנסוע לאזורים “נגועים”
(Shutterstock)

בנוסף, קיים חשש שיתוש הנמר האסייתי, שנפוץ מאוד בישראל, יהפוך גם הוא למעביר של הנגיף.

לכן ממשיך משרד הבריאות בהמלצה הגורפת לנשים בהריון שלא לנסוע למדינות הנגועות.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מעודד את המחקר הזה, המבקש להציג שיטה חדשה להדברת יתושים. הדברת יתושים מבלי להרוג אותם.

מה זה אומר על העתיד שלנו? עקיצות עדיין יהיו, אבל הסכנות הטמונות בהן – ייתכן שייעלמו מן העולם.

קיראו גם:

ארגון הבריאות העולמי: מצב חירום עקב התפשטות נגיף הזיקה

לא רק ביתושים: נבדקים עוד דיווחים על הידבקות בנגיף הזיקה בסקס

הזיהומים בבתי החולים: “איך נבודד חולים אם אין מיטות ואין כח אדם?”

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top