מחקר: מסרונים מייצרים לנו גלים חדשים במוח

נמצאה הסיבה הביולוגית-מדעית לכך שאסור לסמס תוך כדי נהיגה. המוח ממש עובד שעות נוספות כשמסמסים וקשה לו להתרכז בעוד משהו. הטענה שהטכנולוגיה משנה את הדרך שבה אנחנו חושבים נתמכת כיום על ידי ראיות מתחום הנוירולוגיה: דפוס ייחודי של תנודות עצביות – המוכרות יותר בשם "גלי מוח" – מופיע כאשר אנשים שולחים הודעת SMS (מיסרון)

הסלולרי משנה את המוח האנושי? (shutterstock)
הסלולרי משנה את המוח האנושי? (shutterstock)

צוות חוקרים בראשותו של הנוירולוג ויליאם טאטום במרפאת מאיו קליניק בפלורידה, ארצות הברית, בחן את קריאות גלי המוח של 129 חולים מעל גיל 16 חודשים וגילו איך הסמארטפון משנה אותנו ממש, מבפנים.

במחקר החדש שלהם, שפורסם בכתב העת הרפואי – journal Epilepsy & Behavior, הם ביקשו מאנשים לבצע מגוון משימות סנסור-מוטוריות וקוגניטיבית הקשורות בתקשורת.

החוקרים תיעדו במכונת א.ק.ג את תגובות הגוף של הנחקרים בזמן שהם מסמסים, או לחלופין, רק עושים את תנועת שליחת ההודעות באמצעות האגודל, בלי להחזיק סמארטפון.

במקביל, הם עקבו אחר המשתתפים בניסוי כשאלה דיברו בטלפון תוך כדי ביצוע פעילויות הדורשות ריכוז, כמו חישובים בראש ומשימות דיבור או שפה.

הממצאים הראו שרק הודעות הטקסט (המסרונים)  עוררו גל מוח חדש.  קצב ההקלדה הייחודי הזה זוהה אצל 21% מהמשתתפים.

אל תסמסו תוך כדי נהיגה: "עכשיו יש לכך הסבר ביולוגי"

החוקרים במאיו קליניק מוכיחים שגל המוח החדש מופיע באופן ספציפי כשאנחנו מסמסים ממכשירים אלקטרוניים אישיים (טלפונים ניידים), אולי מכיוון שאנחנו צריכים להתרכז יותר על מנת לשלב את הפעלת כף היד עם המסכים הקטנים.

לדברי פרופ' ויליאם טאטום, הקצב החדש הזה משקף את הפעילות שהמוח עושד כשהוא צריך לעבד מידע לא מילולי, אשר מחובר לרשתות עצביות שפעילותן משתפרת באמצעות השקעת ריכוז ורגש בפעולה.

המחקר מדגיש השלכה חשובה ומוכרת: הודעות SMS תוך כדי נהיגה, מסיתות את תשומת הלב של הנהג מהכביש. פרופ' טאטום אמר למגזין פורבס האמריקני "עכשיו יש סיבה ביולוגית ללמה אנשים לא צריכים לנהוג ולסמס  – הודעות SMS יכולה ממש לשנות את גלי המוח".

קיראו עוד:

הנוירולוגים באים: "עשרת הדיברות לחולה שבץ מוח"

"שמש נצחית בראש צלול" – גרסת המציאות: ניתן לאמן את המוח לשכוח

מתוק לא: למה כל מה ש"דיאט" לא עובד על המוח?

התעוררה באמצע הניתוח: "היסטריה וחוסר אונים מוחלט"

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top