צפו: כך תלמדו את הילדים לשחות ב- 10 צעדים פשוטים

מלבד היותה הספורט הכי בריא, השחייה היא שילוב של שניים באחד – בריאות הגוף ובריאות הנפש. זה יכול להציל את החיים מטביעה, אבל לא רק. כשמדובר בילדים – אין דבר יותר קשה מללכת לבריכה עם ילדים מהכיתה ולהיות היחיד שלא נכנס למים בגלל הפחד. אז איך עושים את זה נכון? פשטות היא שם המשחק

למדו אותם לאהוב את המים ורק אחר כך לשחות (shutterstock)
למדו אותם לאהוב את המים ורק אחר כך לשחות (shutterstock)

אם אתם הורים, אתם בוודאי יודעים את זה. שחייה היא מיומנות הכרחית. חייבים ללמוד לשחות כמו שחייבים להוציא רישיון נהיגה ויפה שעה אחת קודם. וב"שעה אחת קודם" אנחנו מתכוונים לזה שעדיף ללמוד שחייה בילדות, כי ככל שדוחים את זה, כך זה נראה יותר ויותר מפחיד ובלתי אפשרי.

זאת הסיבה שהורים רבים שולחים את הילדים שלהם לחוג שחייה, אבל משהו בדרך לא תמיד מסתדר. פחד ממים הוא אחד הפחדים המוכרים והנפוצים של האדם ואולי צריך פשוט לשנות גישה ולאהוב את השחייה כמו שאוהבים אמנות, או ריקוד.

פעם היו אומרים שהדרך הטובה ביותר ללמד ילד לשחות היא פשוט "לזרוק אותו למים העמוקים". בשיחה עם סמאללה, שמעון אזרד, מאמן שחייה ותיק ובעל המרכז ללימודי שחייה "לשחות באהבה", הפועל בבריכת כפר הנוער בן שמן, בעל רקע ברפואה סינית, מסביר למה חשוב לזרום עם הילד ולא ללחוץ עליו, כדי שיאהב את המים ולא רק יחתור להשגת תוצאות.

כדי להיות בריא, צריך פעילות גופנית. ומחקרים מראים שהשחייה הנה אחת הפעילויות הגופניות הבריאות ביותר, והיא טובה וברוכה לגוף, ולא פחות – לנפש.

הבריכה היא לא האויב – לאהוב את הסיטואציה

קודם כל, אנחנו אומרים "מאמן שחייה ותיק", אבל אתה ממש ותיק, נכון? מלמד שחייה כבר 25 שנה בערך, לא?

"התחלתי לשחות בגיל צעיר מאוד, באגודת השחייה שהיתה בניהולו של אבא שלי. בגיל 15 כבר התחלתי להדריך שחייה והיכולת שלי להדריך נבעה מזה שכל הזמן התבוננתי בעצמי – איך זה עובד עלי. אם ילד היה עושה טעות מסויימת אז הייתי בודק את הטעות על עצמי ואז מלמד אותו לתקן. לפני 15 שנה אחי יוסי ז"ל, ואני – הקמנו יחד את "לשחות באהבה" – המרכז ללימודי שחיה. הנסיון שלי בהדרכה ואימון הוא מעל 25 שנה.

לקפוץ למים העמוקים? רק כשהילד מוכן (צילום: מתוך דף הפייסבוק של 'לשחות באהבה')
לקפוץ למים העמוקים? רק כשהילד מוכן (צילום: מתוך דף הפייסבוק של 'לשחות באהבה')

אז איך אפשר ללמד את הילדים לשחות?

"זה הרבה יותר קל ממה שנדמה לך, עיקר הלימוד הוא ללמד את הילד פשוט להיות במים".

פשוט להיות במים? אז מה, לקחת את הילד לבריכה, שיהיה במים הרדודים וזהו?

"כן, זה כל כך פשוט. הרבה ילדים לא מצליחים ללמוד שחייה בגלל הפחד מהמים. הם צריכים להתרגל למים, להתרגל לסיטואציה של להיות במים. אנשים לא כל כך מבינים את זה כי הם רואים כל הזמן ילדים בבריכות, בים, בכנרת, אבל יש המון ילדים שלא נכנסים למים או שההורים שלהם בכלל לא לוקחים אותם למקור מים ואז המפגש עם המים הוא מרתיע וקשה להם גם להתגבר על הפחד וגם ללמוד מיומנות חדשה".

אבל אנשים פוחדים ממים בעיקר מהסיבה הפשוטה שבני אדם לא נושמים במים. איך מנטרלים את הפחד הבסיסי הזה, איך "אוהבים את הסיטואציה"?

"את זה אפשר ללמוד. יש כמה עקרונות חשובים:

1) להקשיב לתנועות שלכם בתוך המים, להקשיב לשקט שבמים.

2) לעשות מעט מאוד תנועות וליצור זמן של מנוחה בין התנועות.

3) וחשוב מאוד, ההוויה הפנימית . לחייך. להנות. לא לראות בזה משהו שצריך לסמן עליו וי, אלא משהו שבאמת רוצים לעשות".

צפו ב – 10 צעדים פשוטים ללימוד שחיית חזה. (צילום: באדיבות בית הספר לשחייה 'לשחות באהבה')

כלומר ללמד שחייה טוב, זה בעצם להיות קודם כל סוג של פסיכולוג, להתחיל את הלימוד מהבנה נפשית?

"בהחלט, בלי זה אי אפשר להתקדם. כשמתקשרים אלי הורים, אני מיד אומר להם את זה – יש לכם שיעורי בית. לכו עם הילד לבריכה או לים, לא פעם אחת ולא פעמיים. תנו לילד להתרגל למים. תנו לו פשוט להיות במים, רק אחר כך תתחילו ללמד אותו. זה גם לא כלכלי כל כך. כי ילד שאף פעם לא היה בבריכה, יקחו לו 5-6 שיעורים עד שהוא יתרגל למים ורק אז אפשר יהיה להתחיל ללמד אותו. לא חבל על הכסף?"

יש ילדים שלא היו אף פעם בבריכה?

"בטח, במסגרת לימודי השחיה של ילדי משרד החינוך, הגיע אלי ילד בכיתה ו' – שלא יודע לשחות. וזה בסדר, זה מה שאני עושה, מלמד לשחות. רוב הילדים מגיעים אלי בלי לדעת לשחות מן הסתם. אבל הילד הזה, שמתי לב שהוא חושש מאוד מעצם השהיה במים. וזה בזמן ששאר בני הכיתה שלו כבר שוחים בלי בעיה. שאלתי אותו – כמה פעמים היית בבריכה? הוא אמר פעמיים".

מאיזה גיל אתה ממליץ לקחת את הילדים לבריכה או לים? שחייה לתינוקות זה מומלץ?

אליהו אזרד, בן 6, שוחה מגיל שנתיים (צילום: מתוך דף הפייסבוק של 'לשחות באהבה')
אליהו אזרד, בן 6, שוחה מגיל שנתיים (צילום: מתוך דף הפייסבוק של 'לשחות באהבה')

"כל גיל. הבן שלי היה בבריכה כבר מגיל חודשיים. מגיל שנתיים הוא שוחה לבד במים העמוקים. אבל לימוד שחייה אפקטיבי בעיקר מגיל 4 ואילך. לגבי שחייה לתינוקות זה מאוד מומלץ. הזיכרון של השחייה ברחם במשך 9 חודשים נשמר והוא מתעורר אצלם בכל מפגש עם המים. אבל גם מההורים הם לומדים איך להרגיש את המים – אם ההורים ישדרו להם שזה מסוכן ומפחיד, הם יפחדו, וזה עלול ללוות אותם הלאה עוד הרבה שנים".

ומה התדירות של התרגול? הרי הרבה ילדים שוכחים לשחות אחרי שלמדו

"זאת שאלה חשובה מאוד. כי באמת, כמו כל דבר שלומדים, אם לא מתרגלים את זה, זה הולך לאיבוד. לכן, אחרי שלימדתם אותם לשחות, קחו אותם לבריכה לפחות פעם בשבוע. אל תגידו לעצמכם – יופי לקחנו אותם לחוג שחייה, מיצינו את נושא הבריכה לחופש הזה – זה חשוב מאוד לתת להם לתרגל את זה פעם בשבוע לפחות".

ראינו בסרטון שאתה מלמד את הבן שלך בחלקים. בהתחלה זה לא נראה כמו שחייה בכלל ואחר כך כל התנועות מתגבשות לכדי שחיית חזה, למה לא ללמד ישר את השחייה עצמה?

"כי ככה זה הופך את זה למשימה אפשרית. כלומר – אנחנו לא מצפים ממך לדעת לשחות מהשיעור הראשון, אנחנו נשמח אם רק תעשה צורה של חץ. זה מחזק לו את הביטחון העצמי ואת האמונה שהוא מסוגל לעשות את זה".

אז שוחים באהבה, או לא שוחים בכלל?

"בדיוק. חבל על האנרגיה המיותרת שמתבזבזת על נשימות לא נכונות ותנועות לא נכונות. המעבר מקיר אחד לקיר השני של הבריכה לא צריך להיות כל כך קשה".

קיראו עוד:

עונת הרחצה כבר כאן: מה לעשות כשמישהו טובע?

צפו: הדרכת החייאה על תינוק – שתישאר לכם טוב טוב בראש

בעקבות פניית סמאללה: מאוחדת תחזיר השרות לילדים נכים

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top