וועדת הבריאות: כך נדחתה ההצבעה על החוק שיעניק מענק לידה ליולדות בבית

נשים שבוחרות ללדת את התינוק שלהן בבית לא מקבלות כיום את מענק הלידה שיתר היולדות מקבלות. כדי לקבל מענק, הן צריכות לטרטר עצמן לבית החולים לאחר הלידה ולהתאשפז. היום (ב) היתה אמורה להיות בוועדת הבריאות של הכנסת הצבעה על הצעת חוק שתפסיק את האפליה הזאת, אבל ההצבעה נדחתה ויו"ר הוועדה שלח את כולם "לעשות שיעורי בית". מה קרה? שיעור ראשון ליילודים: החיים מורכבים

בבית הכי נוח? לא אם את רוצה מענק (shutterstock)
בבית הכי נוח? לא אם את רוצה מענק (shutterstock)

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) מכירה את הליכי החקיקה מהצד הקשה והבירוקרטי שלהם. היא באופוזיציה, זה אומר שיותר קשה לה להעביר חוק מאשר מישהו שנמצא בקואליציה.

אבל היום (ב) היא מצאה את עצמה עם היד על העליונה, חמושה בהסכמות מקיר לקיר- גם מצד שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) וגם מצד שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי), שנתנה את בירכתה ואת ברכת וועדת השרים לחקיקה –  היום, חשבה לעצמה ח"כ זנדברג, אתקדם עם הצעת החוק שלי אל עבר מדרגת הקריאה הראשונה.

בפתח דבריה בוועדת העבודה הרווחה והבריאות אמרה ח"כ זנדברג:  "במשך שנים המדיניות היתה לעודד נשים ללדת בבתי החולים בגלל הסכנות הכרוכות במרחק מצוות רפואי מיומן ומצוייד. אבל מאז, הזמנים השתנו ובכל העולם כבר יודעים שללדת בבית זה בטוח וזה פשוט עניין של בחירה. הצעת החוק מבקשת לתקן את האפלייה של נשים שבחרו ללדת בבית , תיקון מאוד קטן אבל חשוב ומשמעותי לקבוצה לא גדולה, אבל לא מבוטלת  של נשים שרוצות ללדת בבית". ומיד הוסיפה גם "ותודה לשר ליצמן ולממשלה ולוועדת השרים לענייני חקיקה בראשות שרת המשפטים איילת שקד, שתומכים בחוק ומאמצים אותו".

הדיון נדחה: פרוצדורה פשוטה שהסתבכה

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, הגיע מנומנם קצת לדיון שאמור להיות פשוט: אנשים מקבלים זכות דיבור ואז מצביעים בעד החוק ועוברים הלאה להמשך העניינים על סדר היום. אבל הדיון לא הסתיים כמצופה, לא היתה הצבעה. ואלאלוף נאלץ לשלוח את כולם לעשות שיעורי בית.

הדיון הסתבך, ההצבעה נדחתה, וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת (צילום: רן בצלאל, ארכיון)
הדיון הסתבך, ההצבעה נדחתה, וועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת (צילום: רן בצלאל, ארכיון)

 

זה התחיל מח"כ יגאל גואטה (ש"ס) שהגיע דווקא מאוד עירני וביקש לברר כמה עניינים לפני שמצביעים. אחרי שנציגת משרד הבריאות הציגה את חוזר מנהל הרפואה במשרד, המסדיר את כל סוגיית יולדות הבית באמצעות נהלים נוקשים וקפדניים המוטלים על המיילדות, שאל שאלה תמימה וחשובה:  "איך היולדת אמורה לדעת שלמיילדת יש את כל התנאים הדרושים בחוזר הזה?"

נציגת משרד הבריאות השיבה ש "החוזר מחייב את כל המיילדות, אם הן לא עומדות בתנאים הללו, זה מסכן את הרישיון שלהן, בדיעבד. אם יתברר שהיא ביצעה את ההליך שלא כדין, היולדת לא תיפגע ותקבל את המענק אבל המיילדת תישא בתוצאות המקצועיות".

ח"כ זנדברג זיהתה את הפוטנציאל הנפיץ של המילה "בדיעבד" בדברי נציגת משרד הבריאות וניסתה להחזיר את הדיון למסלול שנקבע לו מראש –  "זה המצב על פי הנוהל כיום רק שכיום היא לא מקבלת את המענק, לפי החוק המוצע היא תקבל את המענק".

ח"כ  גואטה הקשה: "כן, אבל בעקבות החוק הזה אני מאמין שיתרבו הבקשות ללידות בבית. זה תענוג ללדת בבית, יש גם לידות בג'קוזי שמעתי.. אז החשש הוא שמא ככל שתגדל הדרישה יתרבו הנוכלים. איך מונעים את זה? אולי אפשר לוודא שתהיה תעודת מיילדת אחת אחידה לכולן"?

ח"כ זנדברג נזעקה: "המיילדות שמיילדות בבית הן מקצועיות, אני לא חושבת שצריך להיכנס להליכי רישוי כרגע. זה לא העניין. אם נכנסים לזה ורוצים להסדיר את נושא מיילדות הבית, אז זה עובד לשני הכיוונים, צריך להסדיר את הזכויות המקצועיות שלהן, אבל זה לא מה שהחוק כאן מציע…"

נציגת משרד הבריאות ניסתה להרגיע: "נעשה על זה חשיבה במשרד הבריאות וניתן לזה מענה".

ח"כ אלאלוף התעורר מ"שנתו": "אנחנו מדברים עכשיו רק על הקצבה בביטוח לאומי. לא מתחילים עכשיו לשנות דברים שלא הובאו מראש. אנחנו מצביעים על לתת מענק ליולדות הבית"… ח"כ גואטה ניסה להתנצל "אני רק רוצה שלא ייצא שכרנו בהפסדנו".. אבל אלאלוף כבר ראה לאן זה הולך. הוא – עם הצבעה מסודרת על חוק שכולם מסכימים עליו  – כבר לא ייצא היום.

נציגת הביטוח הלאומי ראתה שיש כאן שעת כושר להכניס את עמדתה ואמרה: "אנחנו מציעים שמשרד הבריאות ידווח לנו על היולדת, כדי שנחסוך ליולדת את ה'טירטור' של להגיע אלינו לקבלת המענק. משרד הבריאות ירכז את כל הדיווחים של הרופאים על הריונות תקינים שנעשה עליהם מעקב ואנחנו ניתן אוטומטית את המענק ליולדת", אמרה והוסיפה, "המנגנון הזה של דיווחים ממשרד הבריאות כבר קיים. כיום משרד הבריאות מדווח לנו על בדיקות מי שפיר.."

עכשיו הגיע תורה של נציגת משרד הבריאות להזדעק, בכל זאת, משמעות הדבר היא עוד עבודה למשרד הבריאות: "אנחנו מברכים על הרעיון של הקלה על היולדת, אבל אנחנו לא חלק מהתהליך בלידת בית. נכון שאנחנו מפקחים על ההריון, אבל אנחנו לא יכולים.."

ח"כ זנדברג קטעה אותה: "אני מבינה שאתם חוששים מהיום שאחרי, על מי תוטל האחריות. אז האחריות מוטלת על המיילדת. היא אחראית מבחינה מקצועית לכל הלידה. זה לא קשור לנושא, כאן מדובר רק על מנגנון הדיווח כדי שהיולדת לא תטורטר".

ח"כ גואטה ניסה להחזיר את העמדה שלו – "לכן אני אומר, בבית החולים יש פיקוח כי בית החולים לא יעסיק מישהי שהיא מתחזה, אבל יש חשש מפני נוכלים, אין בבית פיקוח וחייבים לתת על זה את הדעת. זה חוק חשוב, שאני מבין את הרצון שלך להעביר אותו מהר, אבל חייבים להתייחס לפיקוח".

נציגת משרד הבריאות השיבה בקריאת 'גוועלד' נוספת: "למשרד הבריאות אין דרך לעקוב אחרי כל לידה. אם יתברר בדיעבד שאיזו שהיא מיילדת או רופא פעלו בניגוד לכללים, אנחנו נפעל מולם אבל אנחנו לא יכולים וצריכים לדעת על כל לידה. יכול להיות שיש גורמים שהיו שמחים אם כל לידת בית היתה מדווחת..אני לא רואה כל יתרון בהעברת המידע דרך משרד הבריאות לביטוח הלאומי, זה גם לא יחסוך כלום ליולדת, כי היא בכל מקרה צריך להגיע לדווח. המשרד לא רואה כל חובה בהפעלת סמכויות לפיקוח נרחבות של משרד הבריאות כדי לפקח על כל לידה שבוצעה בבית".

ואז הגיעה עמדת הרופאים

אז אתה מבין מתוקי? החיים מורכבים (shutterstock)
אז אתה מבין מתוקי? החיים מורכבים (shutterstock)

פרופ' מני אריאל, מנהל היחידה לרפואת אם-עובר בבית החולים איכילוב בתל-אביב אמר "אנחנו קודם כל מברכים על הצעת החוק שמאפשרת לכל אחת לבחור מה שהיא רוצה, אני באופן אישי לא הייתי ממליץ לאישתי או לביתי ללדת בבית, אבל צריך לזכור שיש צורך ברופא ליד היילוד בימים הראשונים לחייו. זה מאוד מסוכן, צריך לעקוב אחר היילוד אחרי הלידה זה לא נגמר בלידה, יש בדיקות שצריך לעשות. אני לא מבין למה משרד הבריאות כל כך מתנגד לעשות רישום של לידות הבית כדי שניתן יהיה לבדוק יחד עם המיילדות מה קורה עם הלידות הללו".

אמר והדליק את כל הנוכחים.

מיילדת בית השיבה: "חלק מהנוהל זה שרופא ילדים מגיע לבדוק את התינוק יממה לאחר הלידה. יש מעקב של המיילדת שמגיעה הביתה כמה פעמים אחרי הלידה ובודקת את האמא ואת התינוק…"

ח"כ זנדברג תמכה בה ואמרה: "אני ילדתי בבית חולים ולא היה לי מעקב כזה.."

ח"כ אלאלוף כבר הבין לאן נושבת הרוח והתחיל להכין את הקרקע לדחיית ההצבעה: "אתם תשבו ותכתבו את כל הנהלים, אבל את חושבת שתמצאי את הנהלים האלה מיושמים שאיזה אוהל בדואי בדרום? מי יכול לדעת? אנחנו פה לוקחים את הקצה של התהליך, שזאת הקיצבה. הקיצבה לא מעניינת אותי, מעניינת אותי הבריאות של האמא והבריאות של הילד. אנחנו בוועדת בריאות.. לא במקרה הלידות בדרום, חלקן, יותר מאשר בצפון, נגמרות רע".

ח"כ זנדברג: "יש לנו נתונים שמראים את זה"? פרופ' אריאל מיהר להשיב "תמותת התינוקות בדרום היא פי 3 מבשאר הארץ", ח"כ זנדברג בשלב הזה כבר עצבנית: "כי אין שרותי בריאות נגישים בדרום! אתה סתם מפריח נתונים לאויר שלא קשורים לדיון הזה.."

אבל פרופ' אריאל בשלו: "אני אומר שהלידה לא מסתיימת כשחותכים את חבל הטבור. צריך לעשות מעקב אחר היילוד"

אוהב להיוולד בבית, עם התה והלימון ומענק הלידה (shutterstock)
אוהב להיוולד בבית, עם התה והלימון ומענק הלידה (shutterstock)

ח"כ זנדברג התחילה לרדת לפסים אישיים: "אתה מנהל מערך הלידה באיכילוב נכון? אני ילדתי אצלך באיכילוב, לא היה לי המעקב שאתה מתאר, את התמיכה היחידה שקיבלתי קיבלתי מחברות שבאו לבקר אותי"..

פרופ' אריאל השיב: "זה דו-שיח של שני אנשים שלא מקשיבים אחד לשני. אני אומר שאני רוצה שתהיה בקרה על הלידות הללו בבית. אני לא מבין את העמדה של משרד הבריאות שלא להעביר דיווח לביטוח לאומי. אני חושב שמיילדות הבית חייבות לעשות סיכום לידה ולדווח על הלידה למשרד הבריאות ומשרד הבריאות צריך לעשות רישום של הדבר הזה".

ואז נציגת משרד הבריאות שוב התעוררה: "על מה אתה מדבר? אנחניו לא מוכנים לדווח לביטוח לאומי בשביל הקיצבה, זה לא קשור לפיקוח רפואי", אבל פרופ' אריאל מכוון מטרה "אין שום בקרה, אין רישום ואין דיווח, זה מסוכן!"

וח"כ יגאל גואטה הוסיף: "מישהו בודק את המיילדות? יש נוהל והן מנהלות עסק של לידות בית ואף אחד לא מדווח ואף אחד לא מפקח עליהן שהן מקיימותאת הנהלים? אני לא רוצה שבגלל החוק החשוב הזה, מיילדות הבית יתחילו להיעלם מבתי החולים ויעשו כל אחת איזה 500 אלף שקל ביום מהצד בלי שנדע".

מיילדות הבית שנכחו במקום: "אנחנו מחוייבות לעבודה בבתי החולים, אי אפשר ליילד בבית בלי להיות מיילדת מנוסה מבית החולים".

וכשנציגת משרד הבריאות הבהירה בפעם השלישית את עמדתה – "אנחנו לא רואים אפשרות כרגע מבחינתנו לנהל מערך של פיקוח על מיילדות הבית, אם בזה עוסקים כרגע, אז נצטרך לחזור אחורה ולא נוכל להעביר את החוק. אנחנו מתנהלים מול המיילדות בדיעבד, חשבנו שזה מספיק, אם הוועדה חושבת שפיקוח בדיעבד לא מספיק אז צריך לחזור אחורה".

עכשיו היה כבר ברור לכולם שהחוק לא יעבור היום לקריאה ראשונה במליאה. היו"ר אלאלוף שלח את כולם הביתה לעשות "שיעורי בית" ולבוא עם הצעה מסודרת להצביע עליה. מתי זה יקרה? לא יודעים. מה עם היולדות? שיחכו קצת. יש שיעורי בית לעשות.

קיראו גם:

בצפון מתים יותר תינוקות. למה מה קרה?

"מדינת ישראל יורקת בפרצוף של הורים לילדים חולי סרטן"

הזיהומים בבתי החולים: "איך נבודד חולים אם אין מיטות ואין כח אדם?"

HIV: יש טיפול מונע, למה לא בישראל?

 

 

 

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top