כפי שפורסם לראשונה ב'סמאללה': העישון אסור בביה"ח איכילוב, גם בחוץ

המאבק בעישון ובנזקי העשן והסיגריות עולה מדרגה במערכת הבריאות הציבורית. כל בתי החולים נרתמו לטובת העניין, כולם מפזרים שלטים ומספקים הדרכות והצעות לגמילה מעישון. קופות החולים מנערות את האבק מעל הסדנאות לגמילה מעישון ש"נמות" להן כבר כמה שנים בסל התרופות ובבית החולים איכילוב מממשים הבטחה שנתנו לראשונה ממש כאן ב'סמאללה' ואוסרים לחלוטין את העישון בכל רחבי בית החולים

מהיום אסור לעשן גם בחוץ. ביה"ח איכילוב (צילום:באדיבות דוברות ביה"ח איכילוב)
מהיום אסור לעשן גם בחוץ. ביה"ח איכילוב (צילום:באדיבות דוברות ביה"ח איכילוב)

יום ללא עישון הוא יום חג לשוחרי הבריאות, לאנשי בריאות הציבור ולאנשי היח"צ העסוקים. כולם מתכוננים, מרימים דוכנים, עושים סקרים ומחלקים שלל גימיקים בבתי החולים כדי לעורר את המודעות (החשובה יש לציין) לנזקי העישון ולצורך בהפסקה מאותו עשן מזיק. עבור המעשנים זה יום רגיל, עוד יום שבו הם הולכים לעבודה, מעשנים איפה שעדיין מותר וחוזרים הביתה, שם אי אפשר להגיד להם ש"זה מקום ציבורי". העלאת המודעות לענזקי העישון נראית לרוב די מלאכותית, יכול להיות שאחרי דורות שלמים של "סיגריות? זה מגעיל אותי" ופרסומות שמדברות על הפגיעה בכל תפקודי החיים בעקבות העישון – יש עדיין מי שחושב שזה בריא לו?

עישנתם באיכילוב? זה יעלה לכם 1,000 שקל

ובכן, בבית החולים איכילוב החליטו לעשות מעשה ולא לחכות להארה המיוחלת של המעשנים, פשוט מקשים עליהם לעשות את זה באמצעות הוראה מיוחדת וחסרת תקדים בישראל – אסור לעשן בבית החולים בכל המתחמים שלו, גם בחוץ, איפה שהיה מותר עד היום. את ההתלבטות לגבי ההחלטה הנדירה והאמיצה הזאת של מנכ"ל בית החולים פרופ' רוני גמזו פרסמנו כאן לראשונה בסמאללה ואתם אפילו הצבעתם בטוויטר של סמאללה בעד ונגד הרעיון. מאיכילוב נמסר ש"במסגרת הוראה זו, יבוטלו כל פינות העישון שמוקמו עד היום בחזיתות בית החולים ומוקמו מספר פינות עישון בודדות בחלקים האחוריים של בית החולים בלבד. בנוסף, כחלק מהתהליך, נרתמו פקחי עיריית תל-אביב לקנוס את העוברים על החוק – עובדים, מבקרים ומטופלים כאחד בקנס של 1,000 ₪".   ואם חשבתם שלעובדים של בית החולים יש איזו פריבילגיה או מחששה סודית תחשבו שוב, באיכילוב אומרים ש " עובד מעשן שייתפס על-ידי פקח – בנוסף לקנס הכספי שיוטל עליו, יזומן לבירור אישי וקבלת הערת אזהרה מפרופ' רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי. לצד זה, יזמה הנהלת בית החולים סדנאות גמילה מעישון חינם לציבור העובדים. במקביל, יתקיימו הכשרות של צוותים מטפלים, להקניית כלים לסיוע למאושפזים לגמילה מעישון".

שגמזו יפחד ממעשנים? הוא עבר את האוצר יעבור גם את זה

"אני רואה בתהליך זה נדבך חשוב ביותר בהובלת קידום הבריאות של המטופלים והעובדים ביחד. חובה על מערכת הבריאות לוודא כי האוויר בתוך המרכזים הרפואיים יהיה נקי ולא תהיה שום הפרעה ועישון פאסיבי לציבור הלא מעשנים. מדובר בסטנדרט חדש של בית-חולים נקי מעישון כפי שצריך להיות בשנת 2016" מוסר פרופ' גמזו, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות שפחד או חשש מפני מה שיגידו – לא נמצאים אצלו בלקסיקון. כשרעיון ניקוי בית החולים מעישון עלה במוחו של פרופ' גמזו הוא שיתף בכך את הציבור בדף הפייסבוק של בית החולים וכתב:

הגשים חלום, פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל איכילוב (צילום: יח"צ)
הגשים חלום, פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל איכילוב (צילום: יח"צ)

"בית חולים נקי מעישון. זה החלום שלי. האם תעזרו לי להגשים אותו? כאן פרופ' רוני גמזו ואני רוצה לשתף אתכם בהתלבטות אמיתית שלי . בבית החולים שאני מנהל אני רואה מדי יום מאות אנשים שמטופלים כאן במחלות שונות הקשורות ישירות לנזקי העישון וכחלק מאמונתי שסביבת בית החולים חייבת לקבל צביון טוטאלי של בריאות – ביה"ח שאני מנהל חייב להיות נקי מעישון.. יחד עם זאת אני פוגש אתכם, קהל המעשנים, המהווה כ- 20% מהאוכלוסיה, ואתם אומרים לי "אני כל כך בלחץ כאן בבית החולים, שהסיגריה זה הדבר היחיד שמרגיע אותי " ו"זה שאני בא לבקר בן משפחה במצב קשה – זה לא הזמן עכשיו שתרד לחיי עם העישון" ואני רוצה להגיד לכם- למרות שזה לא משכנע אותי ואני נוטה לצמצם עד למינימום את העישון-חשוב לי לשמוע אתכם.

בתפקידי הקודם כמנכ"ל משרד הבריאות הגבלתי את העישון במקומות ציבוריים, הכבדה ניכרת.

הייתי גם שותף להכבדת הנטל בכל הקשור לפרסומים הנוגעים לעישון ופעלתי רבות לקידום הנושא. מדינת ישראל משתרכת מאחור בהשוואה למדינות המערב בכל הקשור להגבלת העישון באמצעים של הגבלת מקומות העישון ואופן הפרסום ושיעור המפסיקים לעשן בישראל נמצא במצב מדאיג, די סטטי בשנים האחרונות.

בתי החולים לא עברו שינוי בנושא ב- 15 השנים האחרונות ואני מאמין שהשינוי יכול להתחיל כאן, במרכז הרפואי ת"א, המהווה חלון ראווה לקידום הבריאות והמניעה בישראל.

מחובתי לייצר את השינוי המיוחל- לא לאפשר לעשן בשטחים הציבוריים בבית החולים ולהפוך את המרכז הרפואי ת"א לבית חולים נקי מעישון. מה דעתכם? אשמח לשמוע את עמדתכם בנושא, האם ניתן להפוך את איכילוב לבית חולים ללא עישון ואיך הייתם מציעים לנו לעשות זאת תוך התחשבות בכולם?"

בשיחה עם סמאללה סיפר פרופ' גמזו שכבר תקופה שהוא בודק את העניין, הן מול חבריו בהנהלת בית החולים והן בקבוצות מיקוד: "חוק הגבלת עישון במקומות ציבוריים לא נותן משקל מיוחד לבתי חולים. זהו עוד מקום ציבורי עם פינות עישון מוגדרות. לדעתי, בית חולים בכל זאת מייצג משהו קצת אחר,סביבה של דאגה לבריאות.

כמחצית מהמאושפזים בו, המחלה שלהם קשורה בדרך כזו או אחרת לנזקי עישון. שאלתי את עצמי האם אני צריך לנקוט בגישה אחרת. כששמתי את זה על השולחן, גם בקבוצות המיקוד וגם בהנהלה עלו גם טיעוני נגד כמו למשל שבית חולים הוא מקום שגם כך אנשים נמצאים בו יותר בלחץ והעישון הוא המפלט שלהם.כך גם לגבי החולים המעשנים. שבית חולים אינו מוסד חינוכי שמשפיע על הרגלי עישון. מתוך רגישות לחולים ולציבור המעשנים החלטתי לשאול את הציבור.אני לא רוצה שנבוא לעשות טוב ובסוף נעשה רע".

ממשיכים להיאבק בעישון, יום ללא עישון 2016 (shutterstock)
ממשיכים להיאבק בעישון, יום ללא עישון 2016 (shutterstock)

יום ללא עישון: היום כבר מגניב יותר להגיד "הפסקתי לעשן"

ולא רק באיכילוב "חוגגים" את היום הזה, יום ללא עישון. במרכז הרפואי זיו בצפת מקבלת את פני הבאים בפתח בית החולים עמדת הסברה על נזקי העישון וניתנים טיפים להפסקת עישון, כולל רישום מעשי לסדנאות להפסקת עישון.

בבית החולים קפלן ברחובות הגדילו לעשות ומומחית להפסקת עישון מסתובבת שם כל היום בפינות העישון ו"משדלת" מעשנים להפסיק את ההרגל המגונה באמצעות חטיפי בריאות, עלוני הסברה וטיפים להפסקת עישון, צפו בעוד "לקוח מרוצה" שלה (צילום: באדיבות דוברות בית החולים קפלן)

 

באיגוד הישראלי לרפואת ריאות ערכו סקר לרגל היום המיוחד הזה וממנו עולה כי רק כ-10% מהמעשנים שהשתתפו בסקר השיבו שהחלו לעשן מעל גיל 22. המשמעות היא שזה פשוט פחות "מגניב" מבעבר. בגילאים אחרי הצבא אנשים כבר רואים בעצמם מבוגרים אחראיים והם גאים יותר להגיד שהפסיקו לעשן מאשר שהם מעשנים.

רופאי האיגוד הישראלי לרפואת ריאות מציינים עוד כי לפני כשלושה חודשים, ב- 7 בפברואר 2016, נכנס לתוקף צו של שר החינוך לתיקון התוספת לחוק למניעת העישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון, הקובע מדיניות אחידה ומחייבת ביחס לעישון במוסדות חינוך. בהתאם לצו חל איסור מוחלט בכל שיטחו של מוסד חינוכי, אישור על העישון במבנה עצמו, איסור על הקצאת חדר עישון בתוך המבנה, איזו רעל עישון בכל חצר המוסד, במגורי תלמידים ובנוסף לכך איסור עישון בטווח של עשרה מטרים מהכניסה או היציאה של המוסד החינוכי.

פרופ' צבי פרידלנדר מנהל מרכז הדסה ל  COPD ונזקי עישון ומזכיר האיגוד הישראלי לרפואת ריאות אמר היום (ג) כי בדיקה מדגמית שנערכה לאחרונה הראתה כי החוק החדש כלל לא נאכף בבתי הספר.  לדבריו, הנתון שעולה מהמחקר המתפרסם כאן ולפיו רק כ- 10% בלבד השיבו שהחלו לעשן מעל גיל 22, מדגיש את ההכרח לתת דגש לחינוך מניעתי בתוך מוסדות החינוך, במיוחד בגילאים הצעירים".

Share This:

כתיבת תגובה

Top