עוד פגיעה במטופלי הקנאביס: "בגלל שיקולים כלכליים, הקנאביס נגמר מהר"

מטופלים בעלי רישיון לצרוך קנאביס רפואי מתלוננים ברשת: "שני זנים מאוד פופולריים של הקנאביס שנמכרים על ידי חברת הגידול IMC כבר שלושה חודשים זמינים רק בכמויות מאוד קטנות והזנים האחרים גורמים לחיסול מלאי הקנאביס לפני הזמן". משרד הבריאות: "זה בין חברת הגידול למטופל"; יו"ר וועדת הסמים בכנסת ח"כ זנדברג ל'סמאללה': "אפנה למשרד הבריאות לבירור הסוגיה"

למה מגבילים את אספקת הזן הפופולארי של הקנאביס? (shutterstock)
למה מגבילים את אספקת הזן הפופולארי של הקנאביס? (shutterstock)

מטופלי קנאביס רפואי כבר מזמן לא סובלים מתדמית של אנשים שחייהם "תותים". לכולם ברור שעם הביורוקרטיה המסורבלת – במדינה שעדיין סבורה שהצמח הזה, שמביא מזור לכל כך הרבה אנשים, הוא למעשה סם מסוכן – ובהיותנו אזרחיה הנאמנים, רובנו ככולנו כבר שוחים בנבכי הביורוקרטיה ולא חוששים חלילה שיש מישהו שמחלק פה את הקנאביס משל היו סוכריות בבר-מצווה.

צריך לסבול הרבה ולשלול כל טיפול אחר (כן גם תרופות, הרבה יותר מסוכנות מקנאביס) כדי להגיע לרישיון המיוחל, או אז מתחילה הדרך השמורה כמובן רק לבעלי היכולת הכלכלית לרכוש את הצמח המאלחש, משום שהתענוג אינו בסל התרופות (פועל יוצא של היותו "סם מסוכן" ולא פטנט רשום של חברת תרופות כלשהי) – כך שעם הגשת הרישיון ממשרד הבריאות, חולים ומטופלים החווים סבל שאינו מעורר קנאה בשום שלב, בשום דרך – נשלחים אחר כבוד לנהל את ענייניהם עם חברת הגידול המורשית של הקנאביס וכל בעיה צרכנית כזו או אחרת שלהם עימה – היא בעייה שלהם. בכל זאת לקוחות שבויים.

אז במשרד הבריאות עושים את כל המאמצים כדי להסדיר את הנושא אבל זה ככל הנראה מעט מידי ומאוחר מידי משום שבינתיים חולים רבים סובלים מתקופת ההמתנה להסדרה המיוחלת.

עד כאן הכל לא טוב ולא יפה

ומה עכשיו? אתם שואלים את עצמכם? אז עכשיו מתברר שישנם שני זני קנאביס מאוד פופולאריים בקרב צרכני הקנאביס הרפואי שספק הקנאביס שלהם הוא חברת הגידול IMC , הזנים "רומא" ו- DQ ("דיירי קווין") מסופקים כעת תחת הגבלות. או כמעט לא מסופקים ללקוחות ובכך נוצא אצלם הצורך לצרוך עוד ועוד קנאביס והמלאי החודשי שלהם נגמר לפני הזמן.

בשיחה עם סמאללה תיאר רפאל בראונשטיין, מטופל קנאביס – את הבעיה:

"בקצרה, זן מאוד פופולרי שלהם כבר שלושה חודשים זמין רק בכמויות מאוד מאוד קטנות. רק כדי לסבר את האוזן, 90% מהצריכה החודשית שלי מבוססת על הזן המדובר (דיירי קווין). לאחר בירור מול הספק, נאמר לי שהזן אזל, ושביבול הבא תוסר ההגבלה. ניסיתי להתעזר בסבלנות בחודשים האלה, למרות שבעבקות המחסור, נגמרה לי האספקה החודשית לפני הזמן היות והזנים האחרים שיש להם במלאי פחות מתאימים לי (שווה לציין בנוסף כי הייתה גם התדרדרות במצבי הכלילי בעקבות זאת). אחרי 3 חודשים, פניתי אליהם, ולפתע נאמר לי שאין כל כוונה להסיר את ההגבלה – היא נובעת משינוי במדיניות החברה, ולא משתלם להם להמשיך ולגדל את הזן המדובר, אבל הם ימשיכו לספק אותו במינונים מאוד קטנים. כנ“ל לגבי הזן ההכי חזק שלהם, שהוא יחסית חדש. עשרות מטופלים שלהם מתלוננים בפייס שלהם ובקבוצות של מטופלים, במקום, הם מספקים זן חדש בשם די איי. הוא לא רע אבל לי הוא לא טוב כמו די קיו".

ואיך זה משפיע עליך כצרכן?

"בעקבות השינויים בנהלים של החברה, נוצר צוור בקבוק מאוד קשה. כרגע לוקח פחות או יותר שבועיים לנציגה של החווה (איי אם סי) לחזור ללקוחות. היו בלבולים בהזמנות ואפילו היו כאלה שלא הצליחו לבצע בכלל הזמנה. מצב הביניים הזה שאנחנו  נמצאים בו עד להסדרת התחום, הוא מצב לא קל. הדברים בנתיים מתדרדרים במקום להשתפר, וזה כמובן על חשבון בריאות המטופלים".

פנינו לחברת הגידול IMC וזאת תגובתם:

מערימים קשיים על החולים, ד' מעשנת קנאביס רפואי (צילום: כרמית ראובן בצלאל)
מערימים קשיים על החולים, ד' מעשנת קנאביס רפואי (צילום ארכיון: כרמית ראובן בצלאל)

"אי אם סי חקלאות מספקת 10 זנים של קנאביס רפואי ללקוחותיה וזאת על מנת לאפשר מגוון ומבחר רחבים ככל האפשר. במספר זנים נוצר מחסור לתקופה של חודשיים. מאחר ומדובר בגידול חקלאי הנתון לשינויי מזג האוויר ועונות השנה, יכול להיווצר מחסור לטווח קצר. כמו כן, מאחר ואנו מקפידים הקפדה יתרה על איכות התרופה שאנו מספקים ללקוחותינו גידול אשר לא עומד בסטנדרטים הקפדניים שלנו לא מחולק דבר אשר משפיע על המלאי.ניתנה ללקוח אפשרות להחליף את הזנים בהם הוא משתמש וכבר בחודש הנוכחי יסופקו זנים אלה מחדש ללקוחותינו בהגבלה של 20 ג' ללקוח מפאת אילוצי המלאי הקיים".

אז פנינו למשרד הבריאות וזאת תגובתם:

"קנביס, כהגדרתו בחוק הינו "סם מסוכן." יחד עם זאת, משרד הבריאות מכיר בכך שישנם שימושים רפואיים לקנביס, העשויים להקל על סבל של חולים, וזאת למרות שהקנביס אינו תכשיר רשום בארץ או בכל מקום אחר בעולם ואינו נמצא ב"סל" התרופות.

בעת הזו מגדלי הקנביס ברישיון , כל אחד בחוות הגידול שלו, מגדלים את ה"זנים" כל אחד על פי הבנתו ויכולתו החקלאית והכלכלית.
למעשה המצב הנוכחי הינו של מונופול הנתון בידי מספר חד ספרתי של עוסקים , את המצב הזה משרד הבריאות פועל לשנות , בהתייעצות עם משרדי ממשלה וגורמי מקצוע , על מנת להסדיר מקור אספקה ראוי ומפוקח של קנביס, לשימוש למטרות רפואיות .
משרד הבריאות הכין מתווה הסדרה אשר יוגש להחלטת הממשלה בקרוב, טיוטת הצעת המחליטים פורסמה באתר משרד הבריאות. אפשר להיכנס למתווה בלחיצה כאן
פרטי ההתקשרות עם מגדלי וספקי הקנביס – נמצאים באתרי האינטרנט של כל ספק.
במידה והמטופל אינו שבע רצון מספק הקנביס שלו –באפשרותו לפנות לספק אחר אשר גם יטפל עבורו בעדכון רישיונו".

לא מצא חן בעינינו, אז פנינו ליו"ר וועדת הסמים בכנסת, ח"כ תמר זנדברג:

במילים עדינות, משרד הבריאות למעשה אומר שהוא מכיר בבעייתיות אבל עד שהנושא יוסדר אין הרבה מה לעשות וצריך "לבלוע את הצפרדע".

פנינו ליו"ר וועדת הסמים בכנסת ח"כ תמר זנדברג (מרצ) שעומלת קשה על הסדרת נושא הקנאביס והיא סיפקה לנו קצה קצהו של חוט לתקווה שמשהו יזוז מהר יותר. זאת תגובתה:

"סמאללה שלום, תודה על פנייתך, תמר עוסקת בנושא של טיפול בקנאביס רפואי והבעיות שקיימות בחוק ובמשרד הבריאות כבר זמן רב כולל דיונים רבים בועדת הסמים של הכנסת אשר בראשותה, את מוזמנת להתרשם ולקרוא את הפרוטוקולים באתר של הועדה. בעיית המינונים של הקנאביס הרפואי קיימת כבר זמן רב ועשינו עשרות פניות למשרד הבריאות בנושא של אנשים שפנו אלינו עם בעיות. לתמר יש גם הצעת חוק שמבקשת לשנות את ההגדרה של הקנאביס מסם מסוכן לחומר בעל תועלת רפואית. זהו מאבק ארוך שאנו לוקחות בו חלק ושותפות אליו שהדרך להסדרתו לטובת המטופלים והחולים עוד ארוכה.

בנוגע לסוגיה שאת מעלה עם הזנים, אנו נפנה בנושא למשרד הבריאות".

אז אנחנו כאן בסמאללה ממתינים. אולי משהו ייצא מפניית יו"ר וועדת הסמים למשרד הבריאות ותוכנס איזו פעולת רוגלציית חירום שתטפל בבעיות החולים בינתיים, עד שהנושא יוסדר לגמריי.

קיראו גם:

רמב"ם למטופלת: "אישור לקנאביס? שלמי כסף"

קנאביס רפואי: תבחרו – או כאבים, או חופש התנועה

אבסורד הקנאביס: עושים הכל חוץ מאת הדבר הנכון

נהיגה וקנאביס: "להתייחס לעניין כמו לכל תרופה"

בן שנה מאושפז בביה"ח עם חשד להרעלת קנאביס

המשטרה: "נדרשת חקיקה לרפורמת הקנאביס"

 

 

Share This:

3 thoughts on “עוד פגיעה במטופלי הקנאביס: "בגלל שיקולים כלכליים, הקנאביס נגמר מהר"

  1. אני מטופל בקנאביס ומקבל מאיי אם סי חקלאות .זה לא נכון שטוענים באיי אם סי שהם מחלקים קנאביס איכותי בלבד ובגלל זה נוצר צוואר בקבוק.קיבלתי החודש דיירי קווין שלא ניתן לעישון .אני מעריך שיש בו לא יותר מ5 אחוז טי אייג סי וטעם של עובש חזק מאוד .אני לא מבין איך ניתן לקרוא לזה אפילו קנאביס רפואי..זאת לא דרך שלהתנהג לאנשים חולים.אסי

  2. החודש הודיעו לי באיי אם סי חקלאות שזן רומא לא יהיה זמין לפחות עד אפריל.אני לקוחה של איי אם סי תקופה ארוכה. ורגילה לרומא..כנראה שאצטרך לעבור ספק ולהתחיל טיפול עם זנים חדשים..

כתיבת תגובה

Top