"שמש נצחית בראש צלול" – גרסת המציאות: ניתן לאמן את המוח לשכוח

זיכרון זה דבר טוב. מלבד החיוניות שלו בשיגרה, הוא גם משאיר אותנו עם הרגליים על הקרקע ולא נותן לנו לשכוח מאיפה באנו. יש לנו תזכורות ואפילו ימי זיכרון כדי שלא נשכח את הדברים החשובים באמת, אבל יש אנשים שעבורם זיכרון הוא משהו שהיו מוותרים עליו בשמחה. אנשים שאם רק יציעו להם לשכוח חווייה טראומטית, או אהבה נכזבת – יהיו הראשונים בתור להשתתף בניסוי. עכשיו המדע מגלה לנו שזה אפשרי

לאמן את המוח לשכוח, (ג'ים קרי וקייט וינסלט, מתוך הסרט  "שמש נצחית בראש צלול", 2004)
לאמן את המוח לשכוח (ג'ים קארי וקייט וינסלט, מתוך הסרט "שמש נצחית בראש צלול", 2004)

מי שאי שם בשנת 2004 צפה בסרט (שהפך מאז לקאלט) "שמש נצחית בראש צלול" יכול להבין פחות או יותר על מה מדברים החוקרים של המחקר הזה.

גיבור הסרט ג'ואל (ג'ים קארי) מגלה שחברתו לשעבר, קלמנטיין (קייט וינסלט) מחקה את כל הזכרונות במוחה, הקשורים אליו.

כדי לא לכאוב את זכרון האהבה הכושלת שלהם, גם הוא מתייצב במרפאתו של הרופא שמתיימר למחוק זכרונות מהמוח ומבקש למחוק כל זיכרון הקשור בקלמנטיין.

מה שהוגדר כסרט מדע בדיוני הופך כעת למציאות?

הרי המוח הוא אחת האניגמות הגדולות עבורינו. אנחנו יכולים לרצות לשכוח משהו או מישהו אבל בכל רגע נתון אנחנו עללולים להיזכר גם בעל כורחנו בגלל ריח מסויים שנקשר באותה חוויה או זיכרון, או בגלל שיר שמחזיר אותנו לימים ההם. אז האם אנחנו באמת כאלה חסרי אונים כשמדובר במוח שלנו?

מחקר חדש מראה שאנשים יכולים לשכוח חוויות עבר במכוון על ידי שינוי האופן שבו הם חושבים על ההקשר של אותם הזיכרונות.
לדברי החוקרים, הממצאים יכולים לעזור בפיתוח של כלים חינוכיים חדשים, או אפילו לעזור בהפחתת זכרונות מזיקים, במיוחד אצל אנשים עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית.

יש כל כך הרבה דברים לזכור, כך שבדרך כלל האתגר של אנשי המדע הוא להרחיב את יריעת הזיכרון שלנו, לעזור לנו לשחזר זכרונות נשכחים לצורך שלל מטרות.
אבל צוות המחקר מאוניברסיטת דרטמות' פרינסטון שבניו-ג'רזי, ארה"ב, רצה לברר את ההיפך מזה, האם אפשר לשכוח את הזיכרונות בכוונה.

רוצה לשכוח? שכח מזה (shutterstock)
רוצה לשכוח? שכח מזה (shutterstock)

לשם כך, הם סרקו את מוחם של משתתפי הניסוי באמצעות MRI בכדי לעקוב אחר מחשבות הקשורות בזכרונות מסויימים, עם "טוויסט" חדש על טכניקת המחקר הפסיכולוגית המסורתית במסגרתה נותנים החוקרים לנחקרים שלהם לשנן ולהיזכר ברשימה של מילים לא רלבנטיות.
במסגרת המחקר החדש, החוקרים הראו למשתתפי המחקר תמונות של נופים שונים כמו יערות, הרים וחופים, בזמן שהם למדו שתי רשימות של מילים אקראיות.

אחר כך עשו מניפולציה מכוונת, במסגרתה בלבלו את הנחקרים אם צריך לזכור או לשכוח את רשימת המילים הראשונה בטרם לומדים את השניה.
פרופ' ג'רמי מאנינג, מאוניברסיטת דארטמות' שהוביל את המחקר, אמר לדיילי מייל האמריקני "תקוותנו היתה שתמונות הנופים יגרמו להטיית רקע, או הקשר במחשבות שהיו לנחקרים בראש בזמן שהם למדו את המילים ובכך לייצר להם בראש מילים שהן קשורות ליער, הר או חוף ים".
נתוני המוח מה- MRI אפשרו לחוקרים לעקוב דקה אחר דקה אחרי השינויים שחלו במוחם של הנחקרים וכיצד מה שייצג עבורם חוף הים הלך ודהה והתחלף בייצוג שהחוקרים "שתלו" להם בראש. אם מישהו נזכר באהבה ישנה בכל פעם שהוא רואה תמונה של חוף ים, כעת הוא חשב על המילים שנתנו לו לשנן, ההקשר התחלף, הזיכרון נמחק.
המשתתפים נתבקשו גם לשכוח או לזכור את המילים האקראיות שהוצגו בפניהם בזמן שהוצגה להם תמונת נוף כלשהי, מיד לאחר שנאמר להם לשכוח, הסריקות הראו שהם 'נעלמות החוצה' מהמוח בהקשר של אותו נוף. כלומר המילים קיימות, אבל ההקשר שלהן להרים למשל, נמחק.

רוצים לשכוח? תנו הוראה לעצמכם: שכחו מזה!

"זה כמו לדחוף החוצה בכוונת תחילה מחשבות על סבתא שלך בזמן שמבשלים או מריחים את הבישולים של סבתא, אם לא רוצים לחשוב על סבתא באותו הרגע", אמר פרופ' מאנינג, "הצלחנו למדוד פיזית ולכמת את התהליך בעזרת נתוני מוח".

אז יפה מאוד, החוקרים אכן הצליחו לעשות את מה שנדמה עד עתה כבלתי אפשרי אבל מתברר שזה לא עובד בכיוון השני. משום שהנחקרים שנאמר להם לזכור את רשימת המילים ששיננו בזמן שצפו בתמונות של נופים – לא הצליחו לשכוח את ההקשר ובכל פעם שהראו להם את הנוף, הם זכרו את המילים המסויימות שלמדו באותו רגע.

כלומר המוח עובד כמו חייל טוב. אומרים לו לשכוח הוא שוכח, אומרים לו לזכור , הוא זוכר.

קיראו גם:

הסוף לחשיפה לקרינה? בדיקת דם תחליף את הצורך בבדיקת CT מוח

מתוק לא: למה כל מה ש"דיאט" לא עובד על המוח?

מחקר: אכילת טונה בזמן ההריון חיונית למוח התינוק

חדשות טובות: משרד הבריאות שומר על המוח

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top