התינוקייה נסגרה: פעוטות חלו לאחר ביקור בפינת החי

פעוטות מתינוקייה בקיבוץ בדרום הארץ ביקרו בפינת החי של הקיבוץ ונדבקו בחיידקי אי-קולי. 5 מהם אושפזו בבית החולים סורוקה עם שילשולים, שניים הגיעו לטיפול נמרץ לאחר שפיתחו תסמונת נדירה העשוייה לגרום לאנמיה קשה, אי-ספיקת כליות ותלות בטיפולי דיאליזה. משרד הבריאות סגר את התינוקייה ואת פינת החי של הקיבוץ עד להודעה חדשה. מנהל היחידה לטיפול נמרץ בסורוקה ל'סמאללה': "במצבים כאלה אסור לתת אנטיביוטיקה, אנחנו רק תומכים במערכות הגוף שלהם ומטפלים בסימפטומים עד שיחלימו"

בגלל טיול לפינת החי: הפעוטות לקו בתסמונת נדירה העשויה לגרום לכשל כלייתי (shutterstock)
בגלל טיול לפינת החי: הפעוטות לקו בתסמונת נדירה העשויה לגרום לכשל כלייתי (shutterstock)

משרד הבריאות מפרסם היום כי פתח בחקירה אפידמיולוגית (חקירת מגיפה) לאחר שהתקבלו דיווחים על מקרים של מחלות שלשולים וחום בקרב ילדי התינוקייה בקיבוץ בדרום הארץ.

הפעוטות שמצבם היה חמוריותר הגיעו לבית החולים סורוקה ואושפזו לקבלת טיפול, שניים מהם, אושפזו בטיפול נמרץ.

 באחד הילדים זוהה חיידק אי קולי ודגימה הועברה לבדיקה במעבדה המרכזית של משרד הבריאות.  מברור נוסף הסתבר שמדובר בתסמונת נדירה בשם תסמונת המוליטית-אורמית.

ממשרד הבריאות נמסר כי "הצוות האפידמיולוגי של מחוז דרום במשרד הבריאות ביצע חקירה, נאספו דגימות מתינוקות נוספים, שחלקם חלו בשלשולים והבריאו. הדגימות הועברו למעבדה המרכזית של משרד הבריאות.

נערכה ביקורת תברואית בתינוקיה בקיבוץ , נמצאו ליקויים תברואיים סביבתיים וכן ליקויים בתחום ההיגיינה האישית, ניתן תדרוך לתיקון הליקויים".

עוד הוסיפו במשרד הבריאות כי "נמצא כי בקיבוץ פינת חי, בה מבקרים באופן תדיר ילדי הקיבוץ כולל תינוקות. במקום מגוון בעלי חיים.

משרד הבריאות הנחה לסגור את הגן  עד להודעה חדשה. כמו כן, נסגרה גם פינת החי עד להודעה חדשה. ניתן תדריך לכלל אנשי הקיבוץ להפנות ילד משלשל לבדיקת רופא.

כמו כן, נלקחות דגימות גם מבעלי חיים בפינת החי המועברות לבדיקה במעבדה המרכזית".

מה היא תסמונת המוליטית-אורמית?

בשלב הזה רק תומכים במערכות הגוף שלהם, פעוטות מאושפזים בטיפול נמרץ בסורוקה (shutterstock)
תינוקות עם לחץ דם גבוהה וכשל כלייתי: בשלב הזה רק תומכים במערכות הגוף שלהם, פעוטות מאושפזים בטיפול נמרץ בסורוקה (shutterstock)

בשיחה עם 'סמאללה' מסביר מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי סורוקה, ד"ר צחי לזר על התסמונת שבה לקו שניים מהפעוטות בני 7-10 חודשים:

"הפעוטות הגיעו אלינו עם תמונה של ירידה בהמוגלובין, ירידה בטסיות הדם, פגיעה בהמוגלובין, הצטברות של סימנים שמעידים על התסמונת המוליטית-אורמית".

זה נשמע כמו אנמיה קשה

"הביטוי הוא בעצם ירידה חדה בהמוגלובין, מופיע לחץ דם גבוה, מופיעה פגיעה כלייתית זה יכול להוביל לאי-ספיקת כליות.."

כלומר התסמונת הזאת יכולה להפוך תינוקות לחולי דיאליזה?

"זה יכול להפוך אותם למאוד חולים, עד אי-ספיקת כליות וצורך בדיאליזה. המצב הזה יכול להופיע כמשני לזיהום, שזה מה שקרה עם הפעוטות שמאושפזים אצלנו, אבל זה יכול גם להופיע כביטוי למחלה אחרת שלאו-דווקא נגרמת מזיהום. לשמחתנו המצב הזה שמופיע בסמיכות לזיהום הוא יחסית קל יותר. בקרב 95% מהחולים המחלה הזאת חולפת עם טיפול שמרני – תמיכתי בלבד. כלומר מתן נוזלים, תרופות להורדת לחץ הדם, תרופות לטיפול בקרישת הדם וכדומה".

זה טיפול בסימפטומים, אין טיפול למחלה הזאת?

אין טיפול ספציפי למחלה הזאת. זה מה שאנחנו עושים במקרים שבהם המחלה מופיעה בסמיכות לזיהום מעיים כמו אצל התינוקות הללו. בדרך כלל הם מחלימים לבד, רק עם הטיפול התומך.

אנטיביוטיקה? בשום אופן לא

"החיידק הספציפי שהילדים נדבקו בו הוא חיידק האי-קולי", מוסיף ד"ר לזר, "הוא מפריש בגוף רעלן שהוא זה שגורם למחלה ולנזק הכלייתי ולירידה החדה בהמוגלובין. אם היינו נותנים להם אנטיביוטיקה, היינו הורגים הרבה מאוד חיידקים טובים שנמצאים במעיים שלהם ומשאירים אותם רק עם החיידקים שעמידים לאנטיביוטיקה".

אז חייבים להיות מודעים למצב הזה, כי חום ושלשולים זה מצב שבו הרבה אנשים ישר חושבים על אנטיביוטיקה, לא?

תראי, את מראיינת אותי כי מדובר כאן במשהו מאוד נדיר נכון? מדובר פה במקרה מאוד נדיר. מדובר ב"מזל" של קבוצת ילדים שנדבקו בחיידק שהפריש את הרעלן הזה והרבה ילדים שילשלו אבל רק שניים פיתחו את התסמונת הזאת. במרכזים רפואיים רבים מודעים לתסמונת הזאת. התמונה הקלינית היא תמונה ברורה. לא כל ילד שיש לו שלשול צריך לתת לו אנטיביוטיקה. כך שאין מה לחשוש, רופאים לא ימהרו לתת אנטיביוטיקה".

ומה עם ההורים שמחזיקים בבית אנטיביוטיקה ונותנים אותה "חופשי" בלי מרשם מרופא?

"זאת טעות. מה שהם עושים זה שבלי לדעת הם מחמירים לו את המחלה. ובכלל, הם משאירים את הגוף שלו עם חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה וככה כשהוא מחלים, אז הכל בסדר אבל אז כשהוא ממש חולה, כבר אי אפשר לתת לו אנטיביוטיקה ותרופות שבעבר עזרו לו להילחם במחלות הופכות ללא רלוונטיות בטיפול בו".

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top