ארגון הפרמדיקים: "לא ללוות מסעות לפולין בהתנדבות"

מפסיקים להתנדב לכל דבר: נייר עמדה שמפרסם ארגון הפרמדיקים בישראל (אפ"י) לכלל הפרמדיקים קורא להם שלא ללוות מסעות של בני נוער לפולין ללא תשלום – "הציפייה שפרמדיקים יספקו שירות במסגרת משלחות אלו ללא תשלום כבר אינה בגדר תרומה לקהילה, אלא עולה כדי ניצול ציני של רוח ההתנדבות שלנו לטובת הגדלת רווחיהם של מארגני המשלחות".

המסעות לפולין - "מטרה חינוכית נעלה שאינה מצדיקה את ניצול הפרמדיקים" (shutterstock)
המסעות לפולין – "מטרה חינוכית נעלה שאינה מצדיקה את ניצול הפרמדיקים" (shutterstock)

בכל העולם מקצוע הפרמדיק הוא מקצוע לכל דבר ועניין. אנשים הולכים ללמוד את זה, בדיוק כמו רפואה וכמו סיעוד והם עובדים בזה במשמרות ומתפרנסים מזה בכבוד ובלי להתבייש בכך.

נכון המטרה היא הצלת חיים ואין לזה מחיר, אבל אי אפשר הרי לצפות מכל מי שמציל חיים לא להתפרנס נכון?

זה בדיוק מה שמרגישים כבר זמן רב הפרמדיקים בישראל.

בישראל כמו בישראל, אירוע רודף אירוע ו"כל ישראל ערבים זה לזה" הוא משפט שעדיין פועם ברבים מהלבבות כאן. זאת עדיין מדינה עם מעורבות חברתית גבוהה מאוד. אנשים בדרך כלל לא עומדים מנגד ומתעלמים כשעובר אורח זקוק לעזרה.

מגיל צעיר מאוד אנשים מתנדבים במד"א, בכיבוי אש, במשטרה, ובשנים האחרונות  גם ב'איחוד הצלה', אחר כך הולכים להיות חובשים בצבא.

במד"א אפילו הגדילו לעשות והפכו את כולנו למעין חיילים מצילי חיים בכל מקום ובכל שעה עם פרוייקט "נאמני החיים" שלהם.

אבל בארגון הפרמדיקים אומרים לנו שכשרוצים לפתח את המקצוע הזה, כשמקצוע הפרמדיק הופך לכזה שבמערכת הבריאות ממש בונים עליו את מערך ההגנה מפני העומסים המחמירים בבתי החולים ובקהילה עם התכנית להוספת עוזרי רופא בבתי החולים – צריך להבין שבשביל זה, אי אפשר להמשיך להסתמך על רוח ההתנדבות, גדולה ורחבה ככל שתהיה.

חוסכים עלויות וחותרים תחת ההכרה במקצוע

פרמדיקים ישראלים, עושים מספיק בהתנדבות (shutterstock)
פרמדיקים ישראלים, עושים מספיק בהתנדבות (shutterstock)

לכן מתחילים כבר עכשיו מה"פרה הקדושה" של החברה הישראלית, המסעות לפולין.

בנייר עמדה שפירסם אפ"י לכלל הפרמדיקים בישראל נכתב כך: "בפתח הדברים, מבקש ארגון הפרמדיקים הישראלי לברך על כל יוזמה של תרומה לזולת ועל רוח ההתנדבות של חברי הארגון.

רבים מחברינו תורמים לחברה הישראלית בדרכים שונות ומגוונות מזמנם ומכישוריהם, בין אם זה במשלחות סיוע לאזורים מוכי אסון או התנדבות בעמותות השונות, או ככונני עזרה ראשונה בקהילה.

ההתנדבות טבועה בדמנו ובוערת בקרבנו ופעמים רבות היא חלק בלתי נפרד ממהות מקצוע הפרמדיק.

ענייננו הוא הקריאות ל"התנדבות" פרמדיקים כמלווים רפואיים במשלחות בתי הספר למחנות השמדה בפולין ובגרמניה. אין ספק שלמשלחות אלו מטרה נעלה ביותר: שימור וחינוך זיכרון השואה.

יחד עם זאת, היות ומדובר במסע מאורגן, נוטלים בו חלק בעלי מקצוע שונים שכל אחד ואחד מהם מקבל תשלום על עבודתו. כך למשל: נהגי האוטובוסים, המאבטחים, המדריכים, המתורגמנים והרופאים המלווים את התלמידים בטיול.

דא עקא, כאשר עסקינן בפרמדיקים עולה הרושם כי דין פרמדיק לא כדין בעלי המקצוע המנויים לעיל. הציפייה שפרמדיקים יספקו שירות במסגרת משלחות אלו ללא תשלום כבר אינה בגדר תרומה לקהילה, אלא עולה כדי ניצול ציני של רוח ההתנדבות שלנו לטובת הגדלת רווחיהם של מארגני המשלחות, ואת זאת יש להפסיק לאלתר!

התפיסה לפיה ניתן לחסוך בעלויות באמצעות הימנעות מתשלום שכרו של בעל מקצוע מוסמך, אינה אלא זילות בכישורו ובמקצועיותו של אותו בעל מקצוע, והיא חותרת תחת כל מאמציו של ציבור הפרמדיקים להכרה מקצועית".

לא רק ניצול: גם חשיפה לתביעות משפטיות

מתנדבים על אופנועים, בכל מקום, בכל זמן (צילום: דוברות איחוד הצלה)
מתנדבים על אופנועים, בכל מקום, בכל זמן (צילום: דוברות איחוד הצלה)

באפ"י לא עוצרים שם ומוסיפים "יתרה מזאת, הצטרפות למשלחות על תקן "מתנדבים", ללא הסדרת יחסי העבודה או השליחות בין מארגני המשלחת ובין הפרמדיקים חושפת את האחרונים לתביעות משפטיות פוטנציאליות, לרבות הליכים פליליים.

הוועד המנהל של ארגון הפרמדיקים הישראלי קורא לכל חבריו הרבים לאחד שורות מאחורי עמדתנו ולהתנגד בכל תוקף לכל ניסיון או קריאה להצטרפות בחינם לליווי המשלחות כאמור לעיל.

בלית ברירה ייאלצו מארגני המשלחות, כפי שכבר קרה לא אחת, לשכור את שירותיהם של הפרמדיקים המלווים, בשכר מלא וכן רכישת ביטוח כנדרש, באופן העושה צדק עם מקצועיותם והשירות החיוני הניתן על ידם.

אנו סמוכים ובטוחים שהפרמדיקים, גם אותם המעטים שטרם הצטרפו לארגונינו, ידעו להבחין היטב מה היא תרומה לקהילה, מה היא עזרה לזולת ומה הוא ניצול וזלזול בנו כאנשי מקצוע, ולא יתנו לתופעות הללו להימשך".

קיראו גם:

עוזר רופא? ארגון הפראמדיקים: "לא בלי לדבר איתנו"

פרמדיקים: "בקרוב לא יהיה מי שיציל אתכם"

פרמדיקים: 19 שנה על שולחן המחוקק

מנהלי חדרי מיון לסמאללה: צריכים פרמדיקים

אלי בין:"לתקצב את מד"א -חשיבות לאומית"

בריטניה: פרמדיקים יונחו להשאיר יותר חולים בבית

Share This:

One thought on “ארגון הפרמדיקים: "לא ללוות מסעות לפולין בהתנדבות"

  1. הכל נכון חוץ מפרט אחד חשוב : גם הרופאים אינם מתוגמלים ולכן אני קורא גם להם שלא ללוות מסעות ללא תשלום מינימלי. ולא, החזר הוצאות אינו נחשב לתשלום!

כתיבת תגובה

Top