לכם זה עולה יותר: רופאת שיניים חושפת את האמת שחייבים לדעת

לא מה שחשבתם: היא למדה 6 שנים רפואת שיניים רק כדי להביא הביתה קצת יותר מ-4,000 שקל בחודש ועכשיו היא מפוטרת רק כי ניסתה לשמור על הבריאות של אחד ממטופליה. ד"ר מוריה אלימלך מפסיקה לשתוק ואת הפוסט שלה אתם חייבים לקרוא

"זה נוגע לכם, אוהו כמה שזה נוגע", ד"ר מוריה אלימלך (צילום: מתוך פרופיל הפייסבוק של מוריה)
"זה נוגע לכם, אוהו כמה שזה נוגע", ד"ר מוריה אלימלך (צילום: מתוך פרופיל הפייסבוק של מוריה)

ד"ר מוריה אלימלך היא רופאת שיניים שנמאס לה לשתוק. אחרי שפיטרו אותה מאחד ממקומות העבודה שלה (הדגש הוא כמובן על אחד כי המטרה היא לא להכפיש מקום כזה או אחר, אלא לעורר אותנו, הציבור, למה שקורה במערכת הבריאות בכל הקשור לשיניים), היא החליטה לעשות מעשה ולפרסם בפייסבוק את האמת העירומה שמאחורי תעשיית השן.

"ולו בשביל הסיכוי שזה יגיע לאוזניים שיהיה להן מספיק אכפת"

"ברוח התקופה", פותחת מוריה את הפוסט שלה, "גם אני החלטתי לשבור שתיקה ולו בשביל הסיכוי שזה יגיע לאוזניים שיהיה להן מספיק אכפת.
ממליצה לכל אחד ואחת מכם לקרוא היטב, למרות האורך. זה נוגע לכם, אוהו כמה שזה נוגע".

"חודש מרץ- 4850 ₪ . זאת המשכורת שלי.

האדם הממוצע חושב שאני, כמו כל רופאי השיניים החלאות הסדיסטיות, טובעת בכסף ,חיה בוילה שבניתי בזכות הפה שלו ועיקר הלבטים שלי בחיים מסתכמים בצבע הג'יפ – שחור וואחשי או שמפיין סולידי.

ובכן, יותר כמו דירת חדר ופיקנטו שנחנקת בזינוק בעליה וגם היא מתנה מההורים לבת המוצלחת שלהם שבגיל 28 ועם תואר ד"ר מהאוניברסיטה העברית עדיין תלויה בהם.

אתם ודאי תוהים איך זה קורה ואיך זה קשור אליכם.

החודש פוטרתי ממרפאה שעבדתי בה. אפילו לא טרחו להתקשר להודיע לי, פשוט לא קבעו משמרת. הסיבה היתה שאני לא מספיק תפוקתית. בפועל- סרבתי לבצע טיפולים לא נחוצים.

במקום "לתת עבודה" משל הייתי מוסכניק שמן ומיוזע, העדפתי לשלוח את האיש החביב ושיניו הבריאות כלעומת שבא, שיימ און מי. וכמה חטפתי על הראש על זה. המזכירה (!) היתה מערערת בגסות על ההחלטות שלי, כי גם היא גוזרת קופון על טיפולים שאני עושה ועל הבריאות שלכם חברים.

"יאללה קדימה לעבוד" "יש לך לקוח מחכה בחוץ" "את לא עושה מה שהבוס שלך אומר לך?" – אתם מבינים לאן זה הולך. למקצוע היחיד חוץ מרפואת שיניים שבו יש לך מעסיק שלא משלם לך אם אין לקוחות/עבודה. זנות. אז אם מישהו מבריז- לא מקבלת שקל".

לכם זה עולה יותר

לא מלקקים דבש (shutterstock)
לא מלקקים דבש (shutterstock)

מוריה מוסיפה לעשות ומפרטת לנו את עלות טיפולי השיניים של כולנו. העלות האמיתית, כלומר כמה משלמים לרופאים עצמם:

"על בדיקה 6 שקלים. על עקירה 28, על סתימה 33 (תיזכרו לרגע כמה אתם משלמים על הטיפולים האלה). לפעמים יש משמרות שמסתכמות ב10 בדיקות.
אין שכר בסיס או השלמה למינימום.
תעשו חישוב כמה זה יוצא לשעה, אני חישבתי ויותר משתלם למכור סביח בשוק הכרמל. (ואין צורך בקורס "פיזיולוגיה של חציל")

בחודשים האחרונים היו שביתות של למעלה מחודש ב3 מהקופות הגדולות! מישהו מכם שמע על זה?
כשרוצים לחולל רפורמות, פתאום אנחנו רופאים. וכשאנחנו קצת מרימים את הראש ומנסים לזעוק על התנאים המחפירים על גבול הפליליים, מתנערים מאיתנו.

Screenshot_2016-04-04-11-47-02~2
הפוסט של מוריה בפייסבוק (צילום מסך)

על מה כן שמענו? על פטור מבחינות הרישוי למי שעשה עליה והוא רופא מעל 5 שנים. (אם אתה רופא 5 שנים ולא מצליח לעבור את המבחן הזה, עדיף שלא תטפל באנשים נשמה, מ.א). על טיפולי שיניים בחינם לילדים. החלטות שיגרפו הון פוליטי ולא בהכרח יעניקו לכם רפואה איכותית.

אם לפני 8 שנים הייתי יודעת שהמקצוע מנוהל על ידי תאגידים בריוניים שיתייחסו אליי כמו אל פועל שחור שנושא עליו את מלוא האחריות ומתוגמל בשכר ותנאים של עובד קבלן, הייתי בורחת כל עוד נפשי בי.

אני מסתכלת שוב על התלוש ועל מה שנאלצתי לעבור כדי לקבל אותו ופשוט לא מעכלת שלזה יועדתי. מי שמכיר אותי יודע שאני לא רברבנית, אבל אם אני עוזבת- אתם הפסדתם. כי אם ככה המקצוע נראה (ומה שתיארתי הוא קצה הקרחון), תהיה בקרוב ירידה ניכרת באיכות האנשים שירצו לעסוק בו . וכולנו ניפגע מזה".

מוריה ל'סמאללה': "עם תואר דוקטור לא הולכים למכולת"

בשיחה עם 'סמאללה' אומרת מוריה "ממש לא צפיתי שזה יעורר כזה הד. אני יודעת שלרופאי שיניים צעירים יש המון תסכול ממה שיש לשוק העבודה להציע לנו היום. אני סיימתי 6 שנים ב'הדסה', יכולתי להתקדם לכל מה שרציתי. יצאתי בסטייט אוף מיינד מאוד מאוד מסויימם של 'למדתי במקום טוב, עם המון ביטחון' וזה כבר לא המצב שלי היום כי מה שקרה ברפואת השיניים בישראל והרבה אנשים לא יודעים זה שהרבה תאגידים נכנסו לשוק והם אלה שמעסיקים את רופאי השיניים, בתנאים מחפירים".

וזה בלי קשר לרפורמה בטיפולי השיניים?

נכון זה קרה כבר מזמן כשרפואת השיניים לא נכנסה לחוק ביטוח בריאות ממלכתי. אני מניחה שבשנים האחרונות אולי כל הרפורמות קצת חידדו את העניין הזה, אני לא כלכלנית אבל זאת הערכה שלי.

אני לא חושבת שרפורמות זה דבר רע, להיפך אני מאוד בעד  הרפואה הציבורית, זה חשוב מבחינה חברתית וזאת בעצם המטרה של הרפואה, אבל רפואת השיניים היא פרטית ברובה".

אתם גם לא חלק מהר"י (ההסתדרות הרפואית) למה לא מתאגדים כמו שצריך לדעתך?

"כנראה, וזאת רק התחושה שלי, מעבר לזה שכשאתה רופא פרטי אין לך מול מי להתאגד, אבל גם ברמה החברתית רופאי שיניים הם לא קולגיאליים. הם מחויבים רק לעצמם ולא לרופאי שיניים אחרים והרבה פעמים, אני יודעת שאפילו כשאני הייתי הולכת לרופא שיניים הוא היה אומר לי 'מה זה? מי עשה  לך את זה בפה?', פחות מפרגנים אחד לשני. אז זה דבר אחד אבל זה גם העניין הזה שאנחנו לא עובדים בקופה. כל החברות האלה "מכבידנט" או "ש.ל.ה", הן לא הקופות, זאת חברה נפרדת ורופאי השיניים שבתו אבל הם לא משיגים שום דבר".

מה גרם לך לכתוב את הפוסט הזה?

"אני באמת מרגישה בשפל המדרגה, אני תופסת מעצמי בחורה די מוכשרת ואני מתקשרת להורים שלי ואני פשוט לא מאמינה שזה מה שיצא ממני בסוף. הטייטל 'דוקטור'? אי אפשר ללכת עם זה למכולת".

קראו עוד:

פרסום ראשון: עשרות רופאי שיניים ביטלו חברותם בהסתדרות

אחרי חודש: הסתיימה שביתת רופאי השיניים בקופ"ח מאוחדת

רופאי השיניים במאוחדת:" שבויים של ההסתדרות – הכל תקוע"

ליצמן: " אבטל הבחינות לרופאי שיניים עולים מנוסים"

ועד רופאי השיניים במאוחדת נגד ההסתדרות: "נטשתם אותנו"

 

 

 

 

Share This:

8 thoughts on “לכם זה עולה יותר: רופאת שיניים חושפת את האמת שחייבים לדעת

 1. קודם כל הארץ יש אוניברביטה אחת לרפואת שיניים, אז אפשר להוריד מהכותרת את ״הכי טובה״ .
  דבר שני היא צודקת בכל מילה ! היות ורפואת השיניים פרטית ברובה הכל מתנהל כמו ג׳ונגל ואני מניחה שלאנשים חדשים מאוד קשה להיכנס ולהשתלב. חבל מדובר על אנשים מאוד איכותים ומוצלחים חכמים וחרוצים שניצבים מול שוקת שבורה ולא יודעים מה לעשות עם התואר שלהם ובמקצוע שהם בחרו.

  1. זה ממש לא נכון שרק בהדסה ניתן ללמוד לתואר דוקטור ברפואת שיניים, גם באוניברסיטת תל אביב אפשר!!!
   ובצער רב אני מסכימה עם כל מילה של דר' אלימלך מניסיון בעבודתי בתחום.
   גם בתי החולים הממשלתיים משלמים לרופאים שכר מגוחך ומכפיר (כן כן, אלה שמטפלים בכווווולנו במסגרת בית החולים הממשלתיים) כך שגם רופא מומחה בכיר נאלץ לצאת לעבוד בשוק הפרטי לאחר עבודתו בבית חולים כדי להשתכר בכבוד, מה שמייצר לנו האזרחים רופאים מקצועיים מאד אבל מותשים ומוטרדים באופן קבוע.
   בנוגע לבזיון של ממשלת ישראל שמעבירה את תקציבי הרפורמה רק לקופות החולים שעובדים בסגנון שוק העבדים עם הרופאים שלהם – גם כאן מנסה ההסתדרות לרפואת שיניים כבר הרבה מאד זמן לגרום ללמשה להבין שלאזרחי המדינה יש את הזכות לקבל את הזכויות שמכתיבה הרפורמה מבלי להפר את החוק שמאפשר לכל אזרח לבחור מי הרופא שיטפל בו, ולאו דווקא בקופות החולים.
   אגב, כמנהלת איישת של רופא מומחה לכירורגייה נתקלתי לא פעם בתכניות טיפול מנופחות עם טיפולים ואף ניתוחים ללא צורך רפואי שניתנו למטופלים שלנו בקופות החולים.
   בקיצור, המדינה הזו לא ממש דואגת לבריאותינו ולתמורה הולמת לכספי המיסים שלנו, היא בעיקר דואגת לבעלי האינטרסים הכלכליים והפוליטיים שלה, כמו בכל תחום לצערי.
   ועוד יותר עצוב, שאנחנו יכולים לצעוק, לכתוב, לשמוע אחד את השני, להתלונן, להיות צודקים, אבל מי שבאמת צריך להקשיב ולעשות שינוי מהותי במצב הקיים שם עלינו בבבבבייייפפפפ אחד גדול!

 2. הסיפור הזה מוכר ומקומם, הוצאנו מהאתר שלנו מספר מרפאות שיניים שהיו מנסות להוציא טיפולים לאנשים עם שיניים בריאות, לקוח סמוי זו הדרך לבדוק כאלה דברים ויפה שעה אחת קודם!

 3. בתגובה לדר אלימלך,גם אני מאוד מסכימ לאמור בכתבה שאכן מגיעים למרפאת שילה לטפל בבעיה אחת והם שם ממהרים לנפח את הבעיה ולהוסיף ים של פעולות נוספות שממליצים עליהם ומאוד כעסתי על כך.
  במקום לטפל נקודתית…מנפחים את תוכנית הטיפול כדי להכניס כסף ,להעשיר את הקופה שלהם,שלא לדבר על מחירים בשמים,שבכוונה מראש מייקרים יותר כדי לעשות כביכול הנחה לבעלי פלטיניום ועדיין המחירים יקרים מאוד!
  העובדה היא שאין צורך בתכנית טיפול שניפחו ועובדה ששרדתי מבלי לעשות את התכנית המקורית.
  תתמקדו בבעיה ואל תאמצו את מה שמוכרים לכם במרפאה.
  נוכחתי לדעת גם במקרה של הבת שלי וגם במקרה שלי.
  בהפרשים של שנים רבות בין מקרה אחד למקרה השני.
  ראו הוזהרתם.כל הכבוד לד"ר אלימלך,ישר כח!

 4. זה קופות חולים גם אני עבדתי לפני כ10 שנים בקופת חולים וגם שמעתי את המנגינה הזאת .ראיתי איך מלבישים טיפולים מיותרים ללא צורך במטופלים בכדי לספק תפוקה ובכדי שהבוס בקופה יקבל את הבונוס שלו.מצד שני אמרתי לו איך אתה מצפה ממני לתפוקה כשאתה עושה את התוכנית טיפול ואני זה שמבצע.אילו היית נותן לי 50 כתרים בחודש ולא 20 הייתי עושה 50 אבל אתה נותן לי 20 ומחכה שאני יעשה 50.כמובן שלא יכולתי לראות את הזוועה הזאת ועזבתי.

 5. חבל רק שלא מצויין בכתבה בצורה ברורה וחד משמעית שהיא היתה מועסקת באחת מקופות החולים!!!
  ולא סתם להכפיש את עולם רפואת השיניים כולו ואותנו הרופאים הפרטיים שפועלים ונוהגים בצורה אחרת לגמרי

כתיבת תגובה

Top