הטרגדיה בירושלים: מד"א לא הצליח להשיג את ההורים בטלפון

על פי מכתב שהגיע למשרד הבריאות, הורי הילדים שנפגעו מחומרי ההדברה התקשרו למוקד החירום של ארגון "איחוד הצלה", שסיפק למד"א מידע ראשוני חלקי. מוקדנים של מד"א שניסו להשיג את ההורים בטלפון כדי לתת להם הנחיות חירום נתקלו בקו תפוס. פרמדיקים בניידת מד"א אחת  שהגיעה למקום, על סמך הדיווח על תינוקת אחת מחוסרת הכרה, נדהמו לגלות בזירה 6 נפגעים, בהם ארבעה ילדים; איחוד הצלה: "כונן שלנו הוא שגילה את מקור ההרעלה"

היום (ה') בזמן שבירושלים קברו את אביגיל ויעל גרוס לאחר ששאפו חומרי הדברה ובבית החולים שניידר בפתח תקווה נאבקו על חיי האחים שלהם, הגיע למשרד הבריאות מכתב המתאר את השתלשלות הדברים באופן מטריד, כך נודע ל'סמאללה'.

הלוויית הבנות היום בירושלים (צילום: משה מזרחי, חדשות 24)
הלוויית הבנות היום בירושלים (צילום: משה מזרחי, חדשות 24)
לא הצליחו לתקשר עם אבי המשפחה, מד"א (צילום: יח"צ)
לא הצליחו לתקשר עם אבי המשפחה, מד"א (צילום: יח"צ)

על פי הכתוב במכתב, כשאחת הבנות איבדה את הכרתה, ההורים התקשרו למוקד 'איחוד הצלה' בירושלים, ולא למגן דוד אדום. מוקדני איחוד הצלה הם אלה שהזעיקו את מד"א למקום, זאת בזמן שהחובשים שלהם כבר יצאו לנקודת הקריאה.

מן המכתב עולה שבמד"א ביקשו לדעת  עוד פרטים על מנת לדעת כמה צוותים לשלוח למקום, אבל לאחר השיחה הראשונית של אב המשפחה עם מוקדני 'איחוד הצלה' קו הטלפון בבית היה תפוס כל הזמן, ובמד"א לא יכלו לתשאל את בני המשפחה אם ישנם עוד נפגעים במקום, ומהם התסמינים מהם הם סובלים, תשאול שהיה יכול להוביל לכך שהילדים יוצאו מן הדירה עוד קודם לכן, לפני שכוחות ההצלה הגיעו למקום.

במוקד מד"א יושבים פרמדיקים וחובשים  מוסמכים שלא מאפשרים למזמין האמבולנס לנתק את השיחה עד אשר יוכלו לקבל תמונה ברורה לגבי האירוע. לא מדובר רק בניסיון להבין איפה בדיוק ממוקם המטופל או כמה ניידות לשלוח, לעיתים הם מוסרים הנחיות רפואיות  במצבי חירום  שבאמצעותם המתקשר  מציל חיים בזמן השיחה, הרבה לפני שהאמבולנס מגיע.

מלחמת ארגוני ההצלה

זאת לא הפעם הראשונה שהמלחמה בין 'איחוד הצלה'  למד"א מסכנת חיים, בין שלל ההאשמות ההדדיות קיימת הטענה של אנשי 'איחוד הצלה' על כך שבמגן דוד אדום לא "חולקים" את המידע על קריאות של אזרחים והדבר מסכן חיים בשל המניעה מחובשים של איחוד הצלה, שלעיתים נמצאים קרוב יותר לזירת האירוע, להגיע במהירות המרבית ולספק עזרה ראשונה עד להגעת אמבולנס של מד"א למקום.

התקשרו למד"א, איחוד הצלה (צילום: יח"צ)
התקשרו למד"א, איחוד הצלה (צילום: יח"צ)

במד"א לעומת זאת טוענים שאין מניעה לשלב את חובשי ומתנדבי איחוד הצלה במד"א, בתנאי שאלה יעמדו בדרישות המחמירות של הארגון בכל הקשור להכשרה מקצועית.

לפני כחודשיים המליצה וועדת תדמור של משרד הבריאות להקים מוקד חירום לאומי שיאחד בתוכו את כל גורמי החירום וההצלה בהם מד"א, זק"א ואיחוד הצלה.

משרד הבריאות, שיהפוך לרגולטור בנושא זה, יאשר את פעילות הגופים שיהיו כפופים לו ויפקח עליהם ונציג של המשרד מיועד להיות נוכח במוקד הלאומי שיוקם. חברי הוועדה היו ד"ר בועז תדמור, יו"ר הוועדה ומנהל המרכז הרפואי רבין, ד"ר ברוך מרגנית, ניצב דוד קראוזה ועו"ד גלעד בוק, לשעבר יועץ בכיר לשר הבריאות.
חברי הוועדה כאמור רק המליצו על הקמת המוקד המשותף, אך לא ידוע עדיין אם לטובת העניין יוכנסו שינויים בחוק מד"א, הקובע כי הוא ארגון ההצלה הלאומי של מדינת ישראל.

ממד"א נמסר בתגובה:

"מד"א פועל בנושא זה אל מול הגורמים הרשמיים ואינו רואה לנכון לעסוק בכך בכלי התקשורת".

מאיחוד הצלה נמסר  בתגובה:

"במוקד החירום של איחוד הצלה התקבלה קריאה על ילדה בת שנתיים מחוסרת הכרה, המוקדן הזניק את מתנדבי הארגון שהיו סמוכים מאוד למקום האירוע ובמקביל החל לתדרך בטלפון את האם, כיצד להתחיל לבצע פעולות החייאה. לאחר פחות מ-40 שניות מקבלת השיחה מוקד מד"א עודכן בפרטי המקרה כפי שנמסרו על ידי המשפחה.

מכיוון שתורן המוקד באיחוד הצלה הדריך את המשפחה לבצע החייאה בתינוקת עד להגעת הכונן הראשון זאת הסיבה שהטלפון בבית המשפחה היה תפוס. במהלך הדרכת ההחייאה המוקדן ניסה לדלות פרטים נוספים על אופי האירוע, נאמר לו שהילדה ללא רקע רפואי. הכונן הראשון הגיע למקום לאחר כ- 2 דקות ודיווח שהוא ממשיך בפעולות החייאה על הילדה בת השנתיים. צוות מד"א הגיעו למקום לאחר מס' דקות. תוך כדי פעולות ההחייאה אחד ממתנדבי איחוד הצלה ששהו בבית החל לתחקר את ההורים ולסרוק את הבית  וגילה בחדר עוד שלושה ילדים שלהערכתו לא נראו טוב. הכונן תחקר את האמא ואגב התחקור, סיפרה לו על מיכל ההדברה הממוקם בחדר הסמוך. הכונן דיווח על כך  לצוותים שהיו במהלך ההחייאה, ודרש מהנוכחים לעזוב את המקום במהירות. אין ספק כי ללא התשאול המעמיק של כונן איחוד הצלה ואבחנה קלינית של מצב הילדים, שגרמה לפינוי מהיר של הילדים, הטרגדיה הייתה יכולה להיות גדולה יותר.

יצוין כי מוקד איחוד הצלה, הינו מוקד חירום המופעל על ידי אנשי רפואה שהוכשרו לכך, ופועל בסטנדרטיים מקצועיים גבוהים ביותר כפי שכל פעילות הארגון מתבצעת תחת ניהולו המקצועי של פרופ' אבי ריבקינד מנהל אגף הרפואה הדחופה והטראומה במרכזים הרפואיים הדסה. לאחר תחקיר מעמיק שנעשה, והתנהלות הכוחות השונים במקום, המסקנות יוגשו על ידינו למשרד הבריאות. איחוד הצלה מבקש ממשרד הבריאות לעצור לאלתר את מחול השדים שנעשה בימים אלו על ידי מד"א לקידום אינטרסים צרים שמשמעותם המשך פגיעה בחיי אדם. נדגיש כי מוקד זה הינו כורח מציאות לאחר שאזרחים רבים קיפחו את חייהם בעקבות מקרי החירום שלא דווחו לכונני איחוד הצלה שהיו בקרבת מקום החולים ואנו מצרים על כך שמד"א משתמש במקרה טרגי שכזה באופן ציני להשמיץ גוף אחר הפועל באופן מקצועי להצלת חיים".

".

 

 

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top