מחקר אמריקני קובע: בלונדיניות לא מטומטמות

רק האמריקנים יכולים לבזבז את הזמן שלהם על מחקר שיכריע אחת ולתמיד אם ההֶטְפֵּס (סטריאוטיפ) שאומר ש"בלונדיניות הן טיפשות"  נכון. ובכן גבירותי ורבותי, הוא לא נכון. בלונדיניות שהשתתפו במחקר הוציאו ציוני איי.קיו אפילו טיפה גבוהים מהממוצע שכלל את כל צבעי השיער

לא טיפשות, בלונדיניות (shutterstock)
לא טיפשות, בלונדיניות (shutterstock)

המחקר שבחן  10,878 אמריקאים מצא כי נשים לבנות שאמרו שצבע השיער הטבעי שלהן הוא בלונדיני קיבלו ציון גבוה מהממוצע ב- 3 נקודות במבחן IQ מזה של ברונטיות, ג'ינג'יות ובעלות שיער שחור.

ג'יי זגורסקי,  מדען ומחבר המחקר מאוניברסיטת אוהיו, ארצות הברית הסביר לעיתון האוניברסיטה שלו למה החליט לבדוק את הסוגייה הזאת:

"מחקרים מראים כי סטריאוטיפים (הטפסים) לעתים קרובות משפיעים על מי שסובל מהם באופן שמפריע בהעסקה, בקידום במקומות העבודה ובעוד חוויות חברתיות. מחקר זה מספק הוכחה משכנעת כי האפלייה של בלונדיניות בהסתמך על נתוני אינטיליגנציה היא לא רק רעה, היא גם מיותרת".

המחקר מצא כי ה- IQ הממוצע של בלונדיניות היה למעשה גבוה במקצת מזה של בעלי צבעי שיער אחרים, אבל מכיוון שהראיות אינן מובהקות מבחינה סטטיסטית, אמר זגורסקי מהמרכז האוניברסיטאי לחקר משאבי אנוש באוניברסיטת אוהיו, "אני לא חושב שאפשר לומר בוודאות כי בלונדיניות הן חכמות יותר מאחרים, אבל בהחלט ניתן לומר בוודאות שהן  לא יותר מטומטמות".
התוצאות עבור גברים בלונדיניים היו דומות – הם גם היו בעלי IQ בערך שווה לגברים עם צבעי שיער אחרים.
המחקר פורסם בשבוע שעבר בכתב העת  journal Economics Bulletin.

קיראו גם:

מחקר: אכילת טונה בזמן ההריון חיונית למוח התינוק

מחקר: קעקועים מרובים משפרים את מערכת החיסון

מחקר: שש כוסות קפה ביום, פחות סיכוי לטרשת נפוצה

מחקר: אותר הגן האחראי על השיער המאפיר

Share This:

כתיבת תגובה

Top