חקיקה: הורה מתעלל לא ייקבע אם יינתן טיפול רפואי לילד

הועדה לזכויות הילד אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת התיקון לחוק זכויות החולה שתאפשר מתן טיפול רפואי לקטין ללא הסכמתו של הורה שהורשע או שהוגש כנגדו כתב אישום,  בגין ביצוע עבירות מין או אלימות כלפי אותו קטין. כמו כן קובעת ההצעה כי לאותו הורה לא יימסר כל מידע רפואי אודות הטיפול הרפואי בקטין. המועצה לשלום הילד: "ימנע מצבים בהם ההורה עושה שימוש במעמדו כאפוטרופוס של הילד על מנת לשבש הליכים משפטיים נגדו, לאחר שהתעלל"

אגוזים למי שאין לו שיניים, הורה מכה (shutterstock)
אגוזים למי שאין לו שיניים, הורה מכה (shutterstock)

על פי ההצעה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), הורה המעוניין להחריג עצמו מהוראות החוק, יוכל לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, אשר יקבע אם אכן קיימות נסיבות מוצדקות להחרגה והאם אין בכך כדי לפגוע בטובת הילד.

אם החוק הזה יעבור, הוא יחול גם על הורים שהורשעו או שהוגש נגדם כתב אישום לפני יום תחילתו של החוק.

במועצה לשלום הילד בירכו על ההתקדמות בחקיקה והסבירו ממה נבע הצורך בשינוי החוק: "קטינה בת 17 (תלמידה מצטיינת בבית הספר שבו למדה) מאיזור הדרום נפגעה מינית פגיעה חמורה מידי אביה.

 כאשר נחשף דבר הפגיעה, אם הקטינה לא רק שלא תמכה בקטינה בהליך, אלא אף השקיעה מאמצים בשכנוע הקטינה לחזור בה מן התלונה. לאחר שהקטינה העידה בבית משפט על הפגיעה שחוותה, היא עברה התמוטטות נפשית ואושפזה בבית חולים פסיכיאטרי. מצבה היה כל כך קשה עד שלא ניתן היה לנהל איתה אפילו שיחה פשוטה.

לאחר שאושפזה פנו וביקשו הוריה כאפוטרופוסים הטבעיים שלה לקבל לידיהם את התיק הרפואי שלה ולעשות בו שימוש לצורך הגנתו של האב, טענתם היתה כי בתם הקטינה היא "חולת נפש" וכי אינה כשירה כלל להעיד כנגד אביה. הרופאים עיכבו את מתן המידע (ללא שהיה להם בסיס חוקי לכך) ופנו לשרותי הרווחה שהפנו את הענין לבית המשפט".

ואם נדמה לכם שזה המקרה היחיד אתם טועים טעות מרה, במקרה אחר, שצויין על ידי המועצה לשלום הילד, נערה בת 15 נפגעה מינית על ידי אביה. משהתגלה הענין האם התגרשה מהאב. הוגשה תלונה למשטרה והאב נחקר ונעצר. האם פנתה עם בתה לקבלת טיפול נפשי חיוני במרכז לטיפול בנפגעות. במרכז דרשו בנוסף לחתימת האם (הסכמה לטיפול) שגם האב יחתום על הסכמה. האב כמובן סירב לחתום והטיפול התעכב זמן קריטי עד למציאת פתרון "יצירתי".

הצעת החוק עברה בוועדה לזכויות הילד פה אחד, ללא מתנגדים.

מנכ"ל המועצה לשלום הילד הפורש, ד"ר יצחק קדמן, ציין בקורת רוח מרובה כי מדובר בעוד חוק חיוני שהמועצה לשלום הילד שותפה בייזומו ובקידומו, המצטרף למעלה מ- 75 חוקים ותיקוני חקיקה למען ילדים שהמועצה היתה שותפה להם בעשורים האחרונים.

המנכ"לית המיועדת של המועצה עו"ד ורד וינדמן אמרה כי "מדובר בחוק נוסף שנועד להקל על ילדים שנפגעו מעבירות מין או אלימות ולאפשר את הטיפול בהם ללא מכשולים, תוך שיימנע מהפוגעים להמשיך ולפגוע בילד הפגוע".

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ ד"ר יפעת שאשא-ביטון, התייחסה להצעת החוק ואמרה: ״הורה שפוגע בילד שלו, לא צריך להיות חלק מהמעגל הטיפולי. חלק מהחובה והאחריות שלנו זה להגן על טובתו של הילד וביישום החוק, נגשים מטרה זאת״.

קראו גם:

"אותך ליצחק קדמן"? ד"ר קדמן פורש מהמועצה לשלום הילד

קרינה מסרטנת בכל בית ספר שני בישראל

מרבית מקרי המוות של ילדים בישראל – ליד הבית

Share This:

כתיבת תגובה

Top