הזיהומים בבתי החולים: "איך נבודד חולים אם אין מיטות ואין כח אדם?"

במקום לנהל דיונים על מערכת הבריאות בישראל, אפשר להקליט אחד מהם ולהשמיע שוב ושוב, כי אותה מסקנה שבה ועולה בכל דיון: במערכת הבריאות חסרות מיטות וחסר כח אדם. במשרד הבריאות כבר הבינו שזה לא יגיע והם מחפשים פתרונות אחרים "נכשיר מומחים למניעת זיהומים, נוציא חולים מאשפוז מוקדם יותר ונאשפז חולים בבית". הבעיה? מחלפים ביורוקרטיה מעכבת אחת באחרת

תשטפו ידיים עוד אלף פעם. בלי תוספת מיטות לא תפתרו את הבעיה (shutterstock)
תשטפו ידיים עוד אלף פעם. בלי תוספת מיטות לא תפתרו את הבעיה (shutterstock)

אולי מה שצריך בעיקר להדאיג אותנו כאזרחים, בין כל הדאגות השגרתיות של אירועים בטחוניים, תאונות דרכים ויוקר המחיה כמובן, זאת דווקא התופעה הבאה:

הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת מוצאת את עצמה כבר לא אחת, מתפקדת על תקן של וועדת העבודה הרווחה והבריאות. מה זה אומר? שהמערכת כל כך שחוקה ורקובה, שהדיונים בעניינה הם בעיקר דיונים של ביקורת ומתן דין וחשבון על מחדלים.

אתמול היה זה מערך תחנות טיפת חלב, היום (ד) זאת תופעת הזיהומים שגורמת ללא פחות מ-4,000 מקרים של סיבוכים בבתי החולים בשנה.

אנשים מגיעים לבית החולים לניתוח פשוט להוצאת התוספתן ויוצאים, אם יוצאים, עם זיהום קשה וקטלני בדם של חיידק שעמיד לאנטיביוטיקה.

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), כבר נשמעת מיואשת בדיונים הללו. יש תחושה שכולם באים כי זימנו אותם לסוג של "נו נו נו!!" פרלמנטרי והם באים כדי לספק תשובות, לא מספקים אותן וחוזרים למשרדים שלהם בקומות העליונות של מגדלים חדשים בירושלים, היום יש שניצל במזנון.

"בדיון הקודם הגיע לכאן שר הבריאות (אז סגן שר, יעקב ליצמן) שסיפר על תכניות שקיימות לפתרון המצב, הוא אמר שהוא עוד לומד את הנושא ואני אומרת עכשיו שתקופת החסד הסתיימה ועדיין לא קיבלנו לוועדה שום דבר מאז אותו דיון ואנחנו רוצים תשובות", פתחה ח"כ אלהרר את הדיון, "בתי חולים צריכים לרפא לא להפוך לא חולים לכאלה. אנחנו באמת רוצים לוודא את זה. אני רוצה להתחיל מאיסוף מידע בנושא, רשימת בתי חולים וזיהומים. האם פורסם דו"ח?"

ושוב: אין נתונים? יש נתונים? למשרד הבריאות הפתרונים

ד"ר ורד עזרא, האחראית על כל בתי החולים במשרד הבריאות החלה להשיב שאין לה את הנתונים כי במשרד הבריאות חשבו שזה אמור להיות מוכן רק ביוני, בעוד יו"ר הוועדה חשבה שזה אמור היה להיות מוכן כבר מינואר השנה:  "אנחנו עושים פעילות במשרד כדי לאסוף את הנתונים . את רוצה את התכנית הלאומית למניעת זיהומים שהכנו במשרד?"

אלהרר התעקשה ואמרה "אני מפנה את גברתי לעמוד 26 לפרוטוקול הדיון הקודם, אני אומרת לשר: אני כן רוצה לצאת עם צעדים אופרטיביים, האם אפשר יהיה לפרסם את הנתונים עד ינואר? והשר אמר – ניקח את זה כיעד אני מאמין שכן, בהחלט כן".

לא נלאה אתכם בבזבוז הזמן המשווע שהיה מעתה ואילך בדיון על הנושא הזה – למה אין נתונים, איך אפשר לקיים דיון בלי נתונים, אצל מי הנתונים? למה לא מפרסמים את הנתונים לציבור ותשובות כמו – "הציבור לא יכול לקבל את הנתונים כמו שהם, צריך "לעבד" אותם".

"בין 90 ל- 100 אלף זיהומים חדשים בכל שנה": מה עושים עם התקציב? לקמפיין הסברה. מתי יהיה? לא יודעים

אחרי ניסיונות חוזרים ונשנים לסחוט תשובות רלוונטיות מאנשי משרד הבריאות, פרופ' יהודה כרמלי מנהל המרכז הארצי למניעת זיהומים ועמידות לאנטיביוטיקה במשרד הבריאות סיפק את הכותרת של הוועדה היום: "בין 90 ל- 100 אלף זיהומים נרכשים מידי שנה בבתי החולים בישראל", והוסיף "אבל אנחנו במגמת ירידה". כלומר, היו יותר.

" המשמעות הכלכלית היא עצומה עבור המדינה. כי זה מאריך את משך האשפוז ויש כנראה 20 אלף מקרים של הידבקות בזיהומים כאלה בשנה. יש פעולות שאפשר לעשות מבחינת הסדרת תהליכים ויש עניינים של חינוך. הדבר הזה מצריך יחידות מאוד מיומנות למניעת זיהומים בכל בית חולים. הן התחילו להיבנות, אבל לא הגיעו לכל מקום שהן צריכות ויש תכניות לטיפול בנושא הזה..יש חיידקים שאחוזי התמותה מהם הם איומים – 50-60 אחוז תמותה"

ד"ר עזרא הוסיפה "אנחנו שוקדים על הנושא של תחליפי אשפוז, אשפוזי בית וכו'. אנשים שהבית יכול להיות חלופה לאשפוז בבית החולים".

"איפה אתם חיים? מחקרים, תכניות? לא צריך תכניות, צריך עוד מיטות אשפוז"

"בלי עוד מיטות ועוד כח אדם, אין מה לדבר על פתרונות לבעיית הזיהומים בבתי החולים" (shutterstock)
"בלי עוד מיטות ועוד כח אדם, אין מה לדבר על פתרונות לבעיית הזיהומים בבתי החולים" (shutterstock)

בשלב הזה פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא בתל השומר כבר לא הצליחה להתאפק והתפרצה: "אני מרגישה שאתם לא חיים על הקרקע ולא קשורים למציאות – אין מיטות אשפוז. אתם מדברים על לבודד חולים? איך אפשר לבודד חולים? כולם ביחד, המסדרון מלא, על מה אתם מדברים? אנחנו מאשפזים חולים כשאין ברירה, מי שלא חייב, לא נשאר בבית החולים".

יו"ר הסתדרות האחיות הצטרפה ל"חגיגה" ואמרה: "זה יפה שמדברים על מחקרים, אבל יש מציאות. העניין של הצפיפות והמחסור בכח אדם מאוד משפיע. באו ואמרו – בכל בית חולים על כל 200 מיטות אחות. נגיד בתל השומר. באים ואומרים האם האשפוז מתקצר? תקשיבו אנחנו בין הנמוכים בעולם למספר ימי אשפוז. אני אגיד דבר לא יפה, אבל לפעמים מסתכלים על החולים ומי שהולך על הרגליים אומרים נשחרר אותו. היום זאת פריבילגיה לשכב בפרוסדור, אין מקום גם בפרוסדור כבר".

כהן הוסיפה "גם כשמדברים על 100% תפוסה זה לא נכון. זאת שיטת "המיטה החמה". אין מניעה של זיהומים. עד שלא יוסיפו מיטות וכח אדם, זה לא יעזור, שלא יוציאו נהלים שאי אפשר ליישם אותם".

גם סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית (הר"י) הביע תרעומת: "אני אומר לכם שמחקרים מראים שכשהתחלופה גבוהה יותר פר מיטה, שיעור הזיהומים עולה. כשיש 2 מיטות לאלף נפש בישראל, לעומת 3 מיטות לאלף נפש בממוצע מדינות ה – OECD, אז רק כדי כדי לשמור על היחס הקיים, לא כדי להתקדם, אסור לנו לצמצם את משך השהייה בבתי החולים. ועוד דבר – תפסיקו להתייחס לצוותים הרפואיים כאל יתושי זיקה, הרופאים מרפאים מחלות, לא מעבירים אותן, זאת לא הבעיה".

יש תקציב: 50 מיליון שקל בשנה הקרובה. על מה יוציאו אותו? לא על תוספת מיטות

מלחמות אגו וחוסר יעילות משווע, זיהומים בבתי החולים (shutterstock)
מלחמות אגו וחוסר יעילות משווע, זיהומים בבתי החולים (shutterstock)

ד"ר ורד עזרא נקבה סוף כל סוף במספר –  "50 מיליון שקל,  זה התקציב הצבוע לטיפול במניעת זיהומים. החוזרים שלנו מחייבים נטילת ידיים ומרחק מסויים בין המיטות וכו.. יש חשיבות גם לקמפיין לצוות וגם לציבור, הקמפיין כרגע בבניה". מתי זה יהיה, הקשתה אלהרר, "התכנית היא לשנה הקרובה, החודשים הקרובים. אין לי מידע מתי זה יהי מוכן אבל התחילו כבר בעבודה על זה".

ח"כ אלהרר: "אני תוהה על בסיס מה נקבע התקציב הזה? איך קבעתם את התקציב? למיטב ידיעתי קודם שמים יעד ואז אומרים מה התקציב".

פרופ' יהודה כרמלי, המשיך בפרץ הכנות שלו וענה: "לגבי מה שנאמר פה על ידי אנשים שונים על החוסר של כח אדם במערכת, אנחנו מדברים על זה כבר עשרות שנים הטענות. זה מה שחסר ואם רוצים לשפר הרבה תחלואים במערכת, זה מה שנדרש מיטות וכח אדם.

לכולנו זה ברור שזה לא הולך לקרות לא בממשלה הזאת ולא בממשלות הבאות שיתווספו מיליארדים של שקלים למערכת הבריאות. לכן מה שכן ניתן לעשות זה כן לנהל נכון את הנושא. ומזה נגזר התקציב הזה, הוא תקציב שנועד לניהול טוב יותר של המשאבים הקיימים במערכת".

כלומר במילים אחרות, חברים – שכחו מזה. להגיע לבית חולים זהמשהו שימשיך להיות כמו רולטה רוסית. אנחנו לא נעשה את מה שצריך כדי לטפל בזה באמת, כי הממשלות לא משקיעות כסף.

"מה היעד שלכם בתקציב הזה?" שאלה אלהרר, "יש מספק יעדים: מספר אחיות שיהיו בכל בית חולים עבור טיפול בזיהומים.." התחיל פרופ' כרמלי להשיב אבל אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות קטעה אותו, "אפילו אחות אחת לא נוספה למערכת".

"יש יעדים" הוא השיב לה, " אני לא מדבר על מציאות. היעדים הם מספר אחיות, מספר רופאים, מחשוב וציוד.. כל אלה הם יעד לשנה הקרובה"

פרופ' רחמילביץ' מבית החולים וולפסון בחולון אמר "צריך בשביל זה עוד תקנים". פרופ' כרמלי השיב: "אני לא אחראי על תקנים".

בגלל מלחמות אגו של רופאים: לא מונעים זיהומים

פרופ' גליה רהב חשפה: "יש כאן קטע של אגו. יש קטע של רופאים למחלות זיהמויות ויש רופאים למניעת זיהומים ולא מפרידים את זה ונותנים כסף לבתי החולים רק אם יש שם מומחה למניעת זיהומים, זה בולשיט סליחה. כל רופא שמטפל במחלות זיהומיות יכול למנוע זיהומים. ככה נוצר מצב שאם אין מומחה, אין מניעת זיהומים".

ד"ר עזרא ניסתה להרגיע "זה ויכוח מקצועי ואנחנו בדיונים עם הרי בעניין הזה.. יש להם תפקידים שונים"

ד"ר בועז לב, לשעבר משנה למנכ"ל משרד הבריאות "השורה התחתונה מבחינתנו היא שצריך להיות מישהו בבתי החולים שתפקידו הייעודי הוא למנוע זיהמוים וזאת הסתכלות קצת אחרת מאשר בטיפול בחולה הבודד".

אלהרר אמרה "אבל אנחנו מחפשים פתרון מיידי בנושא החשוב הזה ואני תוהה אם אנחנו לא עוסקים יותר מידי בביורוקרטיה של להכשיר צוותים במקום להשתמש ברופאי הקיימים.."

ד"ר לב השיב: "אנחנו מנסים לתמרץ את המקצוע הזה. ככל שיהיו לנו אנשים ייעודיים (רופאים מומחים למניעת זיהומים) כך הטיפול בזה בבתי החולים יהיה טוב ואיכותי יותר,המאבק של אנשי המקצוע ברמה האיגודית הוא עניין של אגו וזה לא לעניין

פרופ' יהודה כרמלי הוסיף שהיעד של משרד הבריאות הוא להוסיף "בסביבות 26 רופאים שעוסקים במלאו זמנם, או בחלקיות זמנם, במניעת זיהומים – מומחים במחלות זיהמויות"

"תוך כמה זמן נראה אותם?", שאלה אלהרר, "תוך אפס זמן, לא תראו אפילו אחד", התפרצה שוב פרופ' רהב משיבא "כי אף אחד לא מעוניין בזה".

התוצאה? עד שלא יפתחו את הסכמי השכר עם הרופאים (מה שלא יקרה עד 2021) ויוסיפו מענקים ותמריצים לרופאים כדי לדרבן אותם לעסוק במניעת זיהומים בבתי החולים ועד שלא יוסיפו מיטות אשפוז, רופאים ואחיות בבתי החולים (מה שלא יקרה כנראה לעולם) ובמקביל יעבירו חלק נכבד מכמות החולים המאושפזים לאשפוז בבית – בעיית הזיהומים בבתי החולים, כמו כל הבעיות במערכת הבריאות – רק תחמיר.

קיראו גם:

העומס בבתי החולים: רק 26 מיטות נוספו בשנה החולפת

הפתעה: לאן הלכו כל 26 מיטות האשפוז שהוסיפה המדינה ב-2015?

תפקיד חדש בבתי החולים: אחות מומחית פגים

המעבדות קורסות: "מחייבים לעבוד עד חצות, זאת סכנת מוות"

רפואה ציבורית: מערכת הבריאות לאן?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top