"אותך ליצחק קדמן"? ד"ר קדמן פורש מהמועצה לשלום הילד

האיש שייסד את המועצה לשלום הילד בשנות ה-80 והפך ברבות השנים לסמל להגנה ושמירה על ילדים ועל זכויותיהם. הילדים הראשונים שנעזרו במועצה שהקים, הם כבר הורים בעצמם היום ועכשיו ד"ר יצחק קדמן פורש מתפקיד מנכ"ל המועצה לשלום הילד  ונפרד: "אמונה עמוקה כי מוטל עלינו "לתקן עולם במלכות שדי", סייעה לי ולשותפי להתגבר על כל הקשיים ועל כל התסכולים והם היו רבים מספור".

"תסכולים רבים מספור", מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן (צילום: אליזבט לוי)
"תסכולים רבים מספור", מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן (צילום: אליזבט לוי)

זהו, בקרוב לא יהיה יותר האיום הזה – "אותך ליצחק קדמן". יהיה "אותך לורד וינדמן", שהיא עורכת הדין שמחליפה את ד"ר קדמן בתפקיד מנכ"ל המועצה לשלום הילד שהקים בשנות ה-80.

במשך שנים הוא היה העיניים, הפה והאוזניים של ילדים בכל הארץ והעלה את המודעות להזנחתם, להתעללות בהם ולהתעלמות מזכויותיהם וכעת, הוא פורש. אבל לא בלי מכתב מיצחק קדמן כמובן:

"הגיעה עת פרידה. נהוג למנות שלושים שנה כ"שנות דור". שנות דור חלפו איפוא, מאז לקחתי על עצמי בשנת 1986 להקים ולייסד גוף חדש שנקרא "המועצה הלאומית לשלום הילד".

ומאז, שלושים שנה של עשייה אין סופית למענם ובשמם של הילדים בישראל. תקצר היריעה לסכם במכתב פרידה קצר זה, את כל העשייה וההישגים למען הילדים וממילא "אוי לו לנחתום שמעיד על עיסתו". אך פטור בלי כלום, אי אפשר.

מאות אלפי ילדים מכל שכבות האוכלוסיה ורבדיה, נעזרו על ידי המועצה באופן ישיר, במהלך שלושים השנה האחרונות, בפעילות ניידת זכויות הילד, בפעילות נציב קבילות ילדים, בתכנית הליווי לילדים נפגעי עבירה ועוד. מיליוני ילדים נעזרו באופן עקיף (וזו איננה הגזמה) כתוצאה מחקיקה ענפה, משינויים בתפישה ובמודעות, מרפורמות ושינוי עמדות כלפי ילדים וזכויותיהם, ועוד ועוד. מיותר לציין כי את כל העשיה המבורכת הזאת, אין אדם יכול לעשות לבדו ובעצמו.

היה לי העונג להיות שותף לנבחרת מעולה של עובדים מוכשרים ומסורים, מקצועיים וערכיים. רק בזכות עובדים אלה ומתנדבים רבים שפעלו ופועלים במועצה, הצלחנו להגיע עד הלום. בזכותם ובזכות השותפות רבת השנים עם ארגונים וולנטריים, עם אנשי מקצוע איכפתיים במשרדי הממשלה השונים, עם חברי כנסת, עם ראשי ערים, עם אנשי תקשורת, עם מנהיגי ציבור וקהילות, עם הורים ועם הילדים ובני הנוער, הצלחנו להביא עולם קצת יותר טוב לילדים ולהנחיל את האמונה והתפישה כי גם ילד, כל ילד, בכל מקום ובכל גיל, הוא אדם שלם.

"כל ילד הוא עולם", קדמן היה במשך 30 שנה ה"פה" של מיליוני ילדים בישראל (shutterstock)
"כל ילד הוא עולם", קדמן היה במשך 30 שנה ה"פה" של מיליוני ילדים בישראל (shutterstock)

אמונה עמוקה כי מוטל עלינו "לתקן עולם במלכות שדי", סייעה לי ולשותפי לדרך ולאמונה, להתגבר על כל הקשיים ועל כל התיסכולים והם היו רבים מספור, במהלך כל אותן שנים אחרונות.

בטוחני כי עם פרישתי הקרובה בעוד מספר שבועות, המלאכה והשליחות של המועצה לא ייפסקו ולא יואטו ולו לרגע קט. צוות העובדים המסור של המועצה והמסורת ארוכת השנים בפעילות, בעשייה, ביזמות ובמאבק, יבטיחו המשכיות ואף התחדשות".

ומי לא שמחו על קיומה של המועצה לשלום הילד? המורים

בכתבה של ערוץ 7 לפני כעשור, צוטטו מורים אומרים מה הם באמת חושבים על מנכ"ל המועצה לשלום הילד – "כשאני עומד בכיתה, אני מרגיש איך קדמן מחזיק את שתי הידיים שלי מאחורי הגב ולא נותן לי לעשות כלום", אמר דוד, מורה למתמטיקה. "הוא פשוט הרס את החינוך, אין לי ביטוי אחר".
שלומית, מורה למעלה מחצי יובל שנים, הוסיפה: "קדמן הביא לזלזול במעמד המורה. בגללו הילדים חושבים שמגיע להם הכל ושהם לא חייבים שום דבר לאף אחד".

"הראייה שלו היא חד צדדית לגמרי, הוא לא דואג לחינוך אלא רק לילד, ולכן שכרו יוצא בהפסדו", אמר סגן יו"ר הסתדרות המורים דאז, גד דיעי. "אם המטרה שלו היא טובת הילד, הוא צריך לקחת בחשבון גם את החניך וגם את המחנך, אבל את זה הוא לא עושה. מעולם לא שמענו ממנו מילה אחת טובה על המורה".

"היום, כששניים-שלושה ילדים רבים בחצר בית הספר", מספר דיעי, "מורה חושב דקות ארוכות אם לבוא ולהפריד. ילדים אומרים 'אנחנו נתבע אותך' והמורה מרגיש מושפל וחסר אונים".

אבל כשמסתכלים לאחור על פועלו של האיש, גם ברמת זכויות הפרט של הילדים וגם ברמת השמירה על גופם ובריאותם, אפשר לומר שילדים רבים הרוויחו אוזן קשבת וכבוד משוקם. על סוגיות החינוך טוב או רע? אפשר לדון באלף דרכים אחרות. והאם תפקיד ההורה והמחנך הוא או לחנך למשמעת או להתייחס בכבוד לילדים? מבחינתו של קדמן יש עוד הרבה עבודה בשמירה על דור העתיד, כך הוא גם חתם את מכתבו היום "המשיכו לשמור על העולם של הילד, תוך נתינה ועשיה שיבטיחו לילדים עולם טוב יותר, הווה טוב יותר ועתיד טוב יותר".

קיראו גם:

אחד מכל 5 ילדים בישראל היה בשנה שעברה בחדר מיון

הרעל הלבן: "כמות הסוכר השנתית שילדים צורכים – שווה למשקלם"

"מוות תינוקות מטלטול בישראל יותר נפוץ ממה שחושבים"

עלייה חדה בהרעלות ילדים בישראל

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top