ארגון הבריאות העולמי: כימיקל המצוי במוצצים "עלול לסרטן"

אחרי שהצהיר על הבשר המעובד כגורם מסרטן, השפיע ביום אחד על תעשייה שלמה וגרם לכולנו לחשוב קצת יותר טוב על מה שאנחנו אוכלים, ארגון הבריאות מכה שנית. המסרטן הבא – כימיקל המצוי במוצצים, בקונדומים, במשטחי המשחק בגני שעשועים, בתחבושות אלסטיות, בכפפות, בגומיות ובצמיגי רכב.

מטריד. חומר מסרטן במוצץ (shutterstock)
מטריד. חומר מסרטן במוצץ (shutterstock)

הפצצה התורנית של ארגון הבריאות העולמי (WHO): חומר כימי שנמצא בקונדומים ומוצצים "כנראה גורם לסרטן".
ארגון הבריאות העולמי מגלה שהכימיקל MBT   – שנמצא במגוון רחב של מוצרי גומי כולל קונדומים, בובות ומוצצי תינוקות, כפפות גומי, משטחי משחקים רכים העשויים "פירור גומי", גומיות וצמיגי רכב – מסוכן לבריאות.
יחד עם זה מומחי ארגון הבריאות העולמי אומרים שהציבור הרחב לא צריך לדאוג ממוצרי היום יום המכילים גומי, אבל עובדים במפעלים המייצרים מוצרי גומי נחשבים ביסכון לחלות בסרטן.
במפגש של הארגון הבינלאומי, שהתקיים בעיר ליון שבצרפת, 24 מומחים מ- 8 מדינות אמרו שיש מספיק ראיות כדי להוסיף את המרכיב הכימי במוצרים הללו ל "אנציקלופדיה של החומרים המסרטנים" של ארגון הבריאות העולמי.
פרופסור הנס כרומהווט, חבר הוועדה שבדקה את ה חומרים הכימיים, אמר: "זה כימיקל שמצאנו בכפפות גומי ובפטמות לבקבוק ומוצצים לתינוקות, מצאנו את הכימיקל הזה גם באבק הדרכים המגיע בקלות לריאות של בני אדם ואין דרך אחרת להסביר את קיומו של הכימיקל הזה באבק הדרכים מלבד האפשרות שהוא הגיע לשם מצמיגי הרכבים שנסעו באזור".

בטלגרף הבריטי ובמגזין האינטרנטי  Mail Online דווח כי דובר ארגון הבריאות העולמי אמר ש " MBT משמש בעיקר בייצור מוצרי גומי ועיקר הנחשפים אליו הם עובדי המפעלים המייצרים מוצרים אלו, הציבור הרחב עשוי להיחשף לכמויות קטנות של MBT , ידי מגע עור עם כמה מוצרי גומי, כגון כפפות והנעלה, או על ידי שאיפת אבק האוויר העירוני. לא נחקרו עדיין סיכונים לציבור רחבים מפני סוגים אלה של חשיפות לכימיקל הזה".

גם מי שמקפיד לא להפוך להורה צריך לדאוג, הכימיקל המסרטן - גם בקונדומים (shutterstock)
גם מי שמקפיד לא להפוך להורה צריך לדאוג, הכימיקל המסרטן – גם בקונדומים (shutterstock)

במסגרת הסקירה של החומר הכימי, הסוכנות הבינלאומית של ארגון הבריאות העולמי לחקר הסרטן, שבדקה במחקר עובדים במפעל כימי וולשי, אומרת שהממצאים מקשרים את ה- MBT לסרטן שלפוחית השתן, סרטן המעי וסוג מסויים של של סרטן הדם, אבל בגלל הנוכחות של כימיקלים אחרים, לא ניתן היה להצביע על ה- MBT  כגורם הבלעדי למחלות הללו. לא ניתן להציג את זה כפי שעשו עם הבשר המעובד והעישון – הגורמים העיקריים לסרטן של מי שצורך אותם.

עם זאת, ד"ר מיכאל וארהרסט מהארגון הסביבתי  CHEM Trust, אמר לטלגרף הבריטי שאנשים צריכים להיות זהירים.

"אנחנו צריכים שמערכת הרגולציה תעבוד מהר כדי להגן עלינו, לאנשים יש הזכות להיות מודאגים מזה ולשאול יצרני גומי – האם החומר הכימי הזה קיים במוצרים שהם קנו".

קיראו גם:

ארגון הבריאות העולמי: בשר מעובד מסרטן

"אזורים חמים" של תחלואת יתר בתוך חיפה

ג'ונסון אנד ג'ונסון תשלם 72 מיליון דולר: הטלק לתינוקות גרם לסרטן השחלות

גברים רווקים בסיכון גבוה יותר למות מסרטן העור

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top