שמן קוקוס: אוקיי, הוא בריא. אבל לא בכל מצב

אם היה פרס נובל לאגוזים הוא בטוח היה זוכה. מה לא עושים מקוקוס? מי קוקוס, חלב, לבבות דקל, חבלים, מחצלות, כלים, אפילו יין. אבל דווקא השמן שלו, הוא הכוכב האמיתי. השמן המופק מהקוקוס נחשב לאחד המזונות הבריאים ביותר. אז למה הדיאטנית ליטל פיינגרץ אומרת דווקא שעדיף להרגיע קצת את אופוריית הקוקוס. לא בריא בכל מצב. בסוף היא כמובן גם נותנת מתכון ליופי של מרק כתום עם שמן קוקוס

שמן קוקוס. בריא, בריא, אבל במידה (shutterstock)
שמן קוקוס. בריא, בריא, אבל במידה (shutterstock)

שמן הקוקוס מכיל 92% שומן רווי, אשר בצריכה מוגברת ממנו גורם לעלייה ברמת הכולסטרול בדם, ולמחלות לב וכלי דם, על כן מרבית הגופים בעולם ממליצים להמעיט בצריכת שומן רווי ולכן ההמלצה תקפה לגבי צריכת שמן הקוקוס ולשמנים רווים אחרים כגון שמן דקלים. יחד עם זאת, ישנם מחקרים אחרים והשערות אחרות בדבר יעילותו של שמן הקוקוס לבריאות. האם השערות אלו מוצדקות, והאם קיים ביסוס מדעי ליתרונות שמן הקוקוס? ננסה  כאן לברר.

שומן רווי

שמן הקוקוס, מצוי במצב צבירה מוצק בטמפרטורת החדר וזאת בשל העובדה שחומצות השומן בשמן הקוקוס הן רוויות בעיקרן.

בחומצת שומן רוויה, הפחמנים בשרשרת הם עם קשר יחיד ביניהם, דבר הגורם לאטומי הפחמן להיות מסודרים אחד ליד השני ונוצר חומר מסודר מבחינה כימית, דבר שגורם לחומצת השומן להיות מוצקה בטמפרטורת גבוהות ( כמו טמפרטורת החדר).

לעומת זאת, בחומצת שומן בלתי רוויה יש קשר אחד או יותר בין הפחמנים בשרשרת, שהוא כפול, דבר היכול לגרום לחומצת השומן להיות פחות מסודרת במרחב ולמבנה אמורפי (תלוי אם מדובר בסידור בצורת "ציס" או "טראנס" של החומצה).

בנוסף לסוג הקשרים הקיימים בחומצת השומן, שמן הקוקוס מכיל חומצות שומן באורך בינוני הנקראות "חומצות שומן בינוניות שרשרת (MCT)", אשר מקנה להן את היכולת להיספג ישירות מהמעי הדק לדם מבלי לעבור לפני זה את הכבד בתהליך המטבוליזם, דבר זה יכול לסייע במצבים קליניים מסויימים.

בתהליך ניצול האנרגיה, קיים יתרון לשמן הקוקוס, מכיוון שחומצת השומן שלו נכנסת לתוך התאים לשם הפקת אנרגיה ואינה זקוקה לנשא חלבוני בכניסה לתא, לכן קל להפיק ממנה אנרגיה.

טיגון בשמן קוקוס

שמן קוקוס, זהירות עם הטיגון (shutterstock)
שמן קוקוס, זהירות עם הטיגון (shutterstock)

בטיגון שמן, חל תהליך של חימצון ותגובות כימיות מסוימות ונוצרים חומרים, שהם תוצרי לוואי של חמצון השמן, שעלולים לפגוע בבריאות.

בחומצת שומן בלתי רוויה, הקשר הכפול יוצר פגיעות גדולה יותר לחמצון ובעל סיכוי גבוה יותר לחמצון בטיגון מאשר השומן הרווי. לכן, ייתכן ולשומן הרווי יש במידה מסויימת יתרון על פני השומן הבלתי רווי בטיגון.

יחד עם זה, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על מידת חמצון השמן כגון, משך הטיגון, וטמפרטורת הטיגון שצריך להביא בחשבון. ישנן תגובות נוספות המתרחשות בעת טיגון השמן, כמו – היווצרות תוצר בשם אקרילאמיד (מולקולה הנוצרת מהמפגש בין פחמנים עם חומצות אמינו מסויימות), עדיין לא ידוע מספיק על כמות האקרילאמידים שנוצרת בעת הטיגון בשמן קוקוס ועל השפעתם.

ישנה השערה כי שמן קוקוס עשוי להעלות את הצריכה האנגרטית ובכך לסייע לשריפת שומן. פרטים אלו עלו בעקבות מחקר קטן יחסית, אשר כלל 40 נשים מברזיל בעלות השמנת יתר בטנית ובו השוו בין צריכת שמן קוקוס לשמן סויה ובדקו מדדי בריאות שונים כגון BMI, היקף מותניים ומשקל.

המחקר מצא כי קיים שיפור סטטיסטי בלבד, אך לא הראה מובהקות קלינית בשימוש בשמן הקוקוס למטרת ירידה במשקל. כמו כן הירידה במשקל ובמדדים לא הייתה משמעותית, לכן אין להסיק מכך שהוא יכול לסייע בשריפת שומן ובירידה במשקל.

אולי בכל זאת יש בו משהו?

יש המייחסים לשמן הקוקוס יכולות ריפוי, כמו למשל: שהרכבו הייחודי יכול לסייע במניעת אלצהיימר. הסברה הזאת קיימת בשל תיאור מקרה יחידי שהראה השפעה, אך עד כה לא נעשו מחקרים קליניים שהוכיחו טענה זאת.

יכולת ריפוי של שמן הקוקוס נבדקה גם בחולים הסובלים מ"אסטמה של העור". במחקר שנערך בקרב 117 מטופלים הסובלים מהמחלה נצפתה השפעה חיובית מובהקת של מריחת שמן הקוקוס והפחתת תסמיני המחלה.

אז  ישנן ראיות בדבר יעילותו של שמן הקוקוס על מדדי בריאות שונים אך ראיות אלו אינן מספיקות ורובן אינן הוכחו עדיין באופן מובהק, בכדי שנצא בהצרות כאלו או אחרות בדבר הטבה בריאותית מוכחות השימוש בשמן הקוקוס.

 מרק כתום עם שמן קוקוס

מרק כתום. טעים. גם בלי לבדוק במחקרים (shutterstock)
מרק כתום. טעים. גם בלי לבדוק במחקרים (shutterstock)

קלוריות לקערת מרק: כ 200 קק"ל

רכיבים:

5 גזרים

בטטה גדולה אחת

300 גרם דלעת

1 בצל

1 כרישה

3 כפות שמן קוקוס

1 כפית פלפל

1 כפית מלח

1 כפית כורכום

להגשה:

1/4 כוס נבטי ברוקולי או נבטי מאש או 2 כפות עירית קצוצה

אופן ההכנה:

חותכים את הכרשות והבצל לעיגולים ומאדים בסיר גדול יחד עם שמן הקוקוס

חותכים את הבטטה הגזרים והדלעת לפרוסות

מוסיפים את הגזרים הבטטה והדלעת לתערובת הבצל והכרישה

מוסיפים 2 ליטר מים ומביאים לרתיחה עד שהירקות מתרככים

טוחנים את המרק בעזרת מוט ריסוק ידני לקבלת מרקם קטיפתי

להגשה, מחלקים את המרק לקעריות, מקשטים כל מנה בתוספות

בתאבון

ליטל פיינגרץ היא דיאטנית קלינית B.SC בסטודיו C

Share This:

כתיבת תגובה

Top