לא רק ביתושים: נבדקים עוד דיווחים על הידבקות בנגיף הזיקה בסקס

רשויות הבריאות בארצות הברית הודיעו כי נבדקים כעת דיווחים על  14 מקרים של הידבקות בנגיף הזיקה שככל הנראה עברו מאדם לאדם (כולל נשים בהריון) באמצעות יחסי מין ולא באמצעות יתושים. ההשלכות של תוצאות הבדיקה הזאת הן הרות גורל, שכן מניעת מגיפה המועברת במין היא כבר משימה אחרת לגמרי ממלחמה ביתושים בלבד

זיקה. סכנת ההידבקות בנגיף תעלה באופן בלתי צפוי אם יתברר שהוא עובר בסקס (Shutterstock)
זיקה. סכנת ההידבקות בנגיף תעלה באופן בלתי צפוי אם יתברר שהוא עובר בסקס
(Shutterstock)

דווקא עכשיו, כשכבר יש טיפול מונע לאיידס, ובכל העולם שוקלים לתת אותו לאנשים שמעדיפים לקיים מגע מיני בלתי מוגן, מתברר החשש של מתנגדי הטיפול המונע הזה עשוי להתממש. טיפול לאיידס יש אבל מחלות המועברות באמצעות מגע מיני לא מוגן יש למכביר ואנשים שיפסיקו להשתמש באמצעי מניעה בגלל הטיפול המונע הזה, עשויים להיות חשופים ולחשוף אחרים למחלות אחרות, כמו נגיף הזיקה שהולך וצובר לעצמו מוניטין של נגיף שמועבר גם בסקס.

נגיף הזיקה החל את דרכו המדעית כנגיף המועבר בעיקר באמצעות עקיצת יתוש, כאשר הידבקות מאדם לאדם דרך יחסי מין נחשבה לנדירה מאוד. החשש העיקרי ברשויות הבריאות ובהן גם במשרד הבריאות שלנו כאן בארץ הוא בהידבקות של נשים הרות.

אדם שאינו אישה בהריון, הנדבק בנגיף יסבול ברוב המקרים ממחלה דמויית שפעת חולפת. אבל כשאישה בהריון נדבקת זה עלול לגרום למומים אצל הילוד שלה, בעיקר בכל הקשור להיקף הגולגולת שלו.

זאת הסיבה שבגללה כולם ריכזו את מאמצי ההסברה שלהם בהימנעות מנסיעה למקומות שבהם ידועה סכנת ההידבקות, בעיקר בהריון כאמור. כעת נבחנת האפשרות שהעברת הנגיף באמצעות יחסי מין תהפוך ליותר ויראלית משחשבו בעבר.

ההבדל בין מוחו של תינוק שאימו נדבקה בזיקה כשהיה עובר ובין מוחו של תינוק רגיל (shutterstock)
ההבדל בין מוחו של תינוק שאימו נדבקה בזיקה כשהיה עובר ובין מוחו של תינוק רגיל (shutterstock)

במקרים הנבדקים כעת במרכז הלאומי לבקרת מחלות (CDC), פקידי המרכז סבורים שאם הם יימצאו חיוביים להידבקות בנגיף, אין דרך אחרת שבה יכלו להידבק בו מלבד – מגע מיני בלתי מוגן.

מדובר בנגיף שרב הנסתר על הגלוי בו מבחינה מדעית, אבל הוא חשוד ככזה שעלול לגרום למומים מולדים ולמצב נדיר של שיתוק זמני.

כמה טוב שבאת הביתה?

ה-CDC לא שחררו עדיין אינפורמציה לגבי כמה נשים מאלה שנבדקות אלם היו בהריון, אבל הם שבים ומדגישים שם שאנשים שחוזרים מטיולים באזורים בעולם הנחשבים  נגועי זיקה, להשתמש בקונדומים או להימנע מיחסי מין במשך כל תקופת ההריון של בת זוגם.

בהתראות ובהזהרות האמריקניות נאמר שאין ראיות לכך שנשים יכולות להדביק את בני או בנות הזוג שלהן בנגיף הזיקה, אך באותה נשימה נמסר נדרשים מחקרים נוספים, כדי להיות בטוחים בקביעה הזאת.

ההערכות מדברות על כך שכל אדם שנדבק בנגיף למרות שלא נסע למדינות נגועות, חייב היה להידבק דרך קיום יחסי מין לא מוגנים.

"זה מתחיל להיראות כאילו נגיף הזיקה עשוי להיות מועבר בקלות רבה יותר ביחסי מין, ממה שציפינו בתחילה", אמר ד"ר וויליאם שפנר, פרופסור לרפואה מונעת בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ונדרבילט. "הנתונים הללו חושפים לנו כמה דברים שלא ידענו".

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top