HIV: יש טיפול מונע, למה לא בישראל?

"אתם באנטיתזה של עשייה" אמר היום (ג) יו"ר וועדת העבודה הרווחה והבריאות, ח"כ אללוף לנציגי משרד הבריאות בדיון במאבק באיידס במסגרת יום זכויות הקהילה הגאה בכנסת.מהדיון עולה כי בישראל  יש 3 נשאים חדשים בכל שבוע  בקרב הקהילה הגאה, ויש טיפול מונע שניתן בעולם להומוסקסואלים כאוכלוסיות בסיכון גבוה להידבקות. למה הוא לא נגיש עבורם כאן? משרד הבריאות: "זה מורכב, אין לנו מספיק נתונים, אבל אנחנו אופטימיים"

תרופה שמונעת הידבקות באיידס כבר יש. למה היא לא נגישה בארץ כמו בחו"ל? (shutterstock)
תרופה שמונעת הידבקות באיידס כבר יש. למה היא לא נגישה בארץ כמו בחו"ל? (shutterstock)

את חשיבות הדיון שהיה היום (ג) בוועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, היטיב לסכם עידו כהן, מנהל הפעילות הדיגיטלית בארגון הנוער הגאה איגי:

"אני טיפלתי לא מזמן בשני נערים שנוצלו מינית בידי אנשים שמבוגרים מהם בכמה עשורים, המבוגרים האלה אמרו להם שאין להם מה לדאוג, "אני נבדקתי, אין צורך בקונדום" ואז הם מגיעים לבתי חולים ונאלצים לא רק להודות שהם הומואים אלא גם לעבור אין ספור צוותים רפואיים באופן שמשפיל אותם ופוגע בהם, כי אין מודעות לצורך ברגישות ואפילו מבקשים מהם אישור מההורים כדי לקבל טיפול.

אני יודע שאם הייתי נער גאה בארון, הייתי במקומם פשוט עושה "אחורה פנה" ולא מקבל את הטיפול".

משרד הבריאות: "אין לנו מספיק נתונים כדי להחליט" 

הדיון שהתקיים היום במסגרת יום מיוחד לציון זכויות הקהילה הגאה בכנסת, העלה תופעה מקוממת (ו"מקוממת" זאת הרי מילה כל כך נדושה ושחוקה כבר, כשמדברים על זכויות הקהילה הגאה): בכל העולם הגיעו למסקנה שגברים שמקיימים יחסי מין עם גברים הם בקבוצת סיכון מוגבר להידבק באיידס HIV. הסיכון אגב נובע לא מאופי האוכלוסייה, חלילה, אלא מאופן קיום יחסי המין,  המקל על הנגיף לעבור מאדם לאדם.

במקומות רבים בעולם מתייחסים לנתון הזה ברצינות מירבית ומספקים להומוסקסואלים אמצעים למנוע הידבקות. עכשיו כשיש טיפול מונע לאיידס, המתפקד למעשה כמו "חיסון" מהמחלה, ניתן לפחות למנוע את התפשטותה בקרב אנשים שמסרבים לקיים יחסי מין מוגנים והם כאמור בסיכון.

ומה קורה בארץ? בכל שבוע ישנם עוד 3 נשאים של איידס בקרב הקהילה הגאה וההערכות מדברות על כך שכ-10% מההומוסקסואלים בתל אביב, הם נשאי איידס. למה "הערכות" כי לאף אחד במדינה הזאת אין נתון רישמי.

נציגי משרד הבריאות אמרו בדיון: "מצבינו היום כמו רוב המדינות שמנסות לבחון את ההיתכנות היישומית של טיפול בבעיה. יש פה המון בעיות. נתחיל מהסוף, אנחנו לא יודעים כמה הומוסקסואלים יש היום במדינת ישראל, אנחנו לא יודעים כמה אנשים ירצו לקבל את הטיפול המונע, אנחנו לא יודעים מה העלות של זה, מה התשתיות לטופול הזה, מרכזי האיידס לא יעמדו בעומס, צריך לטפל גם בקהילה. עדיין בודקים מה לעשות".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף אמר: "לא לעשות כלום עד שלא יהיו לנו כל הנתונים – זאת אנטיתזה של עשייה. יש גישה אחרת, בואו תתחילו במשהו. למה לא להתחיל לטפל באנשים שכבר כאן ורוצים את הטיפול? אני ארגיש מאוד מתוסכל אם אצא מהישיבה הזאת בלי איזשהו צעד מעשי של עשייה. בואו נתחיל לעבוד, אני מבקש תנסו לתת לנו כלים כדי שנוכל להיות אופרטיביים".

נציגי משרד הבריאות הודיעו  כי בקרוב יתחילו בפיילוט, בו תינתן תרופת PREP  כטיפול מונע לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה להידבקות בנגיף ה-HIV. בכך תהפוך ישראל למדינה הרביעית בעולם (בנוסף לצרפת, ארצות הברית והולנד) בה ניתן טיפול כזה מטעם המדינה. כיום ניתנת תרופת ה-PREP לנשאיHIV  במסגרת סל הבריאות רק לאחר הדבקה. עלות התרופה לרוכשים באופן פרטי היא 2,500 ש"ח בחודש.

הרכזת הארצית לנושא האיידס במשרד הבריאות, נטע הראל אמרה "המלצנו למנכ"ל משרד הבריאות להתחיל בפיילוט והוא קיבל את ההמלצה. כעת נתחיל בתכנון הפרויקט, נגייס את בתי החולים וקופות החולים, ונפעל לכלול אוכלוסיות סיכון נוספות בו, לא רק הומוסקסואלים".

"זוכר שביקשתי ממך טיפול מונע ואמרת שאין בארץ? היום אני נשא"

ד"ר גל וגנר-קולסקו, רופא הפעיל באגודת הלהט"ב אמר ש"עלות הטיפול המונע ב-PREP נמוכה מהטיפול שניתן לאחר הדבקה לנשא HIV, הן לגבי כמות התרופות והן לגבי משך הטיפול. בניסוי שנערך בסן פרנסיסקו, שם מדי יום נדבק אדם בנגיף ה-HIV, לא נדבק אף אדם אשר לקח את הטיפול. בישראל נרשמים 3 נשאים חדשים מדי שבוע, ועל פי ההערכות, כ-10% מההומוסקסואלים באזור תל אביב הם נשאי HIV ". עוד ציין וגנר-קלוסקו כי בניגוד למרבית מדינות העולם, בישראל אין ירידה בכמות ההדבקות בנגיף. "רבים נאלצים להשיג את התרופה המונעת דרך שוק שחור. לפני מספר ימים הגיע אלי אדם שאמר לי: לפני כמה חודשים הגעתי אליך וביקשתי תרופה מונעת ואמרת לי שלא ניתן להשיג. מאז נדבקתי".

מומחה למחלות זיהומיות: "זה לתת תרופה לאנשים חסרי אחריות כדי שימשיכו להיות חסרי אחריות"

מומחה למחלות זיהומיות אמר: "דיברו פה יפה על לקיחת אחריות, אבל לקחת אחריות זה לא רק לקחת תרופות, זה גם להיבדק כשאתה בסיכון ואם אתה נמצא חיובי, זה ליידע את הסביבה. אנשים שבוחרים שלא להשתמש בקונדום, הם עושים בחירה מודעת שלא לקחת אחריות על הבריאות שלהם ושל הפרטנרים שלהם.

אני בעד מתן התרופה המונעת הזאת, אבל אני לא חושב שהיא תעזור למי שבוחר להיות לא אחראי מהבחינה הזאת. זאת תרופה שנועדה להינתן לאותם אנשים לא אחראיים. אבל גם התרופה הזאת דורשת מחוייבות ומי מבטיח לנו שהם יעשו את מה שצריך? זאת לא תרופה של 'קח ושכח', צריך לקחת אותה בקביעות יום אחר יום אחר יום , צריך להיבדק, צריך לקחת אחריות בריאותית".

האמירה הזאת עוררה תגובות מהנוכחים בדיון "זה כמו שתגיד את אותו הדבר על מעשנים, או על אנשים שאוכלים עוגת קצפת למרות הכולסטרול, אז לא נטפל בהם כי הם לא לוקחים אחריות על עצמם?"

ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) אמר בדיון כי "כאשר אנחנו מדברים על המאבק ב HIV,  מצד אחד אנחנו רוצים להרתיע, שאנשים יזהרו וימנעו הידבקות, מצד שני אנחנו גם מתעסקים עם אוכלוסייה גדולה של נשאים שאנחנו לא רוצים שהציבור יברח מהם, אז אנחנו רוצים להראות זאת מחלה כרונית שאפשר לחיות איתה. אולי צריך לחשוב על איזושהי הפרדה בין הגופים שמטפלים במניעה ובין הגופים שמטופלים בטיפול בחולים ובנשאים?

ח"כ יואל חסון (מחנ"צ) הביע הסתייגות מסויימת ואמר שהבעיה עם טיפול מונע היא שאנשים יהיו תחת האשלייה שהם מוגנים, אבל בפועל הם יהיו מוגנים רק מפני איידס ולא מיתר המחלות המועברות באמצעות יחסי מין. "לדעתי התהליך של הבדיקות בארץ הוא מורכב ומסובך. למה רק אצלנו צריך להגיע למקומות מסויימים שממותגים בצורה מסויימת והם נאלצים לפנות למרפאה פרטית והגיע הזמן שבדיקות האיידס באמצעות הרוק יהיו נגישות לישראלים בכל מקום כדי שיכלו לעשות את זה בבית בדיסקרטיות.

מעבר לאיידס, יש דברי םאחרים שיכולים לפגוע בו כשהוא מקיים יחסי מין בלתי מוגנים, והבאת התרופה המונעת לארץ עלולה לתת לגיטימציה ליחסי מין בלתי מוגנים וזה מסוכן, אסור שזה יהיה. צריך גם לזהות אוכלוסיות מסויימות ולאפשר להן את הטיפול המונע הזה ולהילחם בתופעה של שוק שחור של התרופות האלה שכבר מתחיל להגיע לארץ".

"האחריות היא קודם כל עלינו, ההומואים"

נציג ארגון הנוער הגאהאיגי אמר  ש "אי אפשר להתעלם מזה שאיידס יש יותר לנו, להומואים. בכל העולם יש אחוז גבוה יותר של הומואים שחולים באיידס, גם בישראל ואסור לנו לטאטא את זה, אנחנו צריכים לקחת אחריות על זה שאנחנו נדבקים יותר באיידס מיתר האוכלוסייה. אנחנו צריכים להיאבק על זה בדיוק כמו על הזכויות והפונדקאות וההורות וכו'.

בתוך הקבוצה של גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים צריך, מה לעשות, להסתכל על המציאות נכוחה ולהודות שיש הרבה אנשים שלא משתמשים בקונדום והאחריות שלנו ושלהם צריכה להיות באמצעות אמצעי מניעה שהם כן יכולים לעמוד בו – צריך לקדם את העניין הזה ולא להגיד שמי שלא שם קונדום שיתמודד לבד".

בתום הדיון סיכם היו"ר אלאלוף בדרישה ממשרד הבריאות להציג לוועדה בעוד 3 חודשים התקדמות בתכנית הפיילוט. "זהו מהלך מבורך, ואחזק אותו בדיונים שאקיים עם שר הבריאות ועם מנכ"ל המשרד", אמר ח"כ אלאלוף, "עם זאת, נדרוש שיוצג בפנינו לוח זמנים מסודר ליישום התכנית".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top