הדסה: הוקפא איום השביתה, הצדדים הסכימו על בורר

ההסתדרות הודיעה הערב (ב) כי הושגה הסכמה בין מנהל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין ומנהל מחוז ירושלים בהסתדרות למנות בורר מוסכם בניהם בעניין הזימון לשימוע שלפני פיטורין של יו"ר ועד העובדים, אמנון ברוכיאן וסכסוך העבודה שהוכרז לפני כשבוע לא יהפוך לשביתה לעת עתה.

בפרקים הקודמים של הדסה: הפגנות עובדים ושביתות ב 2014 (צילום ארכיון: כרמית ראובן בצלאל)
בפרקים הקודמים של הדסה: הפגנות עובדים ושביתות ב 2014 (צילום ארכיון: כרמית ראובן בצלאל)

הצדדים בסכסוך הנוכחי, פרופ' רוטשטיין מחד, והאיש שהוא מעוניין בפיטוריו – יו"ר ועד העובדים אמנון ברוכיאן הגיעו להסכמה שמאפשרת לבית החולים לפעול כרגיל, בינתיים לפחות.

הנה ההודעה שהתקבלה היום (ב) מההסתדרות:

"מההסתדרות התקבלה ההודעה הבאה: לפני דקות אחדות, ובגיבויו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, סוכם בין יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים דני בונפיל לבין מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, כי השופט בדימוס סטיב אדלר, לשעבר נשיא בית הדין הארצי לעבודה, ישמש כבורר בסוגיית משרתו של יו"ר הוועד אמנון ברוכיאן.

הצדדים סיכמו כי עד להכרעתו של אדלר, יוקפאו השימועים שאליהם זומנו נציגי הוועד והעבודה בבתי החולים של הדסה תמשיך כסדרה.

בפרקים הקודמים: סכסוך

לפני כשבוע, זה נראה יותר לוחמני. ועד עובדי המנהל והמשק הכריז על סכסוך עבודה ומאיים בהשבתת הפעילות בבית החולים. ההסתדרות פרסמה אז את ההודעה הבאה:

"ההסתדרות הכריזה היום (ב') על סכסוך עבודה בבית החולים הדסה עין כרם. כך הודיע לפני זמן קצר יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל, למנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין. הסכסוך שעוסק בהתנהלות פוגענית וחסרת תום לב של המעסיק, נוגע לעניינם של כ-3,000 עובדים (כלל העובדים למעט אחיות ורופאים).

בין העילות המרכזיות לסכסוך, ניצב הניסיון לפגוע בנציגות העובדים המוסמכת, תוך הצבת עובדות בשטח וקבלת החלטות חד-צדדיות בעניינים אשר נושאים השלכות ישירות על אלפי עובדים. חרף ניסיונות ההידברות שיזמה נציגות העובדים, המעסיק דבק בסירובו לנהל משא ומתן ענייני על מנת להגיע לפתרון המחלוקת.

בהסתדרות הדגישו כי המעסיק פעל בדרך שאינה מקובלת ביחסי עבודה קיבוציים, קל וחומר כאשר מדובר במגזר הציבורי.

יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים, דני בונפיל, אמר היום כי: "לאחר שכל פניות ההסתדרות ליישב את המחלוקת בהידברות הושבו ריקם, לא נותרה לנו ברירה אחרת. לא ניתן לרפות את ידם של העובדים באמצעות החלטות חד-צדדיות".

מה קורה כשעובדים שהם לא רופאים או אחיות משביתים בית חולים?

הרבה יותר ממה שנדמה לכם. בבתי החולים של 'הכללית' חוו את החוויה הלא נעימה הזאת ביתר שאת לפני כמה שנים, כשהרופאים והאחיות המשיכו לעבוד אבל כל העובדים האחרים בבתי החולים שלהם שבתו. בתי החולים היו מטונפים להחריד, משום שעובדי הניקיון לא הגיעו לעבודה, מחוץ למרפאות החוץ השתרכו תורים איומים משום שהרופא קפאים אמנם קיבלו חולים, אבל לא היתה מזכירה רפואית שתסדר את התור. הרופאים צעקו "הבא בתור" כמו בימי הביניים.

בלי סניטרים, מזכירות ועובדי ניקיון – אין באמת בית חולים.

בפעם הקודמת השביתה הצליחה: יו"ר ועד העובדים בהדסה, אמנון ברוכיאן מודיע לעובדים על פרטי ההסכם עם האוצר, 2014 (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

Share This:

One thought on “הדסה: הוקפא איום השביתה, הצדדים הסכימו על בורר

כתיבת תגובה

Top