מחקר בסורוקה: הפלות חוזרות ככלי לגילוי מוקדם של סרטן

"אנחנו נוטים לחשוב כל הזמן שתחלואה בהריון מסתיימת עם יציאת השילייה, הגיע הזמן לשנות את החשיבה הזאת", אומר ל'סמאללה' פרופ' אייל שיינר מהמרכז הרפואי סורוקה. המחקר שלו במחלקות הנשים של בית החולים מראה בבירור – מי שחוותה הפלות חוזרות ונשנות היא בעלת סיכון מוגבר לחלות בסרטן צוואר הרחם, השחלה או השד. נקודת אור בידיעה הזאת? יש סיכוי שזה יעזור להציל את חייהן של הרבה מאוד נשים בעתיד

הפלות חוזרות ונשנות עשויות להעיד על מחלה ממארת מתקרבת? (shutterstock)
הפלות חוזרות ונשנות עשויות להעיד על מחלה ממארת מתקרבת? (shutterstock)

מי שחווה הריון ועוד הריון ואחר כך עוד אחד, כשבכולם היא בסופו של דבר לא אמא – בוודאי מרגישה שנפלו עליה השמיים. אם כעבור זמן היא גם חולה בסרטן, זוהי בכלל תחושה של בשורת איוב.

מה יכול להיות יותר גרוע מזה? הממצאים של המחקר שערכו הרופאים במחלקות הנשים והיולדות במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע: מתברר שאותן הפלות חוזרות ונשנות עשויות להעיד על מחלת סרטן מתקרבת בעתיד.

הפלות חוזרות מוגדרות כ-2 (יש הגורסים 3) הפלות עוקבות ויותר, המתרחשות לפני השבוע ה- 20 להריון. הנתונים מראים כי כ- 15% מההריונות הקליניים עלולים להסתיים בהפלה ספונטנית, כאשר 2% מהנשים בהריון יחוו 2 הפלות רצופות ורק 0.4%-1% –  יחוו 3 הפלות רצופות.

שכיחות ההפלות גבוהה יותר ככל שגיל האם גבוה יותר והן מתרחשות בדרך כלל בשלב מוקדם של ההריון.

למה זה קורה? לא כל כך יודעים. למרבה הצער, כיום רק בכ- 50% ממקרי ההפלות החוזרות ניתן לקבוע מהו הגורם. ניתן לסווג את הגורמים להפלות חוזרות למספר קבוצות עיקריות ובהן: הפרעות מבניות ברחם , גורמים הקשורים למערכת החיסון,  גורמים גנטיים, הפרעות הורמונליות, זיהומים, הפרעות הקשורות למערכת הקרישה, הפרעות סביבתיות וגורמים נוספים אשר עדיין אינם ידועים.

החוקרים עקבו אחרי למעלה מ- 100,000 נשים שילדו בין השנים 1988 ו 2013, ל 7,052 נשים הייתה היסטוריה של הפלות חוזרות. החוקרים בחנו שכיחות הופעת ממאירות נשית (סרטן שד, שחלה, רירית הרחם וצוואר הרחם)  במעקב ארוך טווח ומצאו כי שיעור הסרטנים הנשיים הכולל אף היה גבוה פי 1.5 בקרב נשים עם היסטוריה של הפלות חוזרות ונמצא מובהק סטטיסטית. עוד עולה כי  ככל שתקופת המעקב הייתה ארוכה יותר כך עלה הסיכון המצטבר להופעת הממאירות, בייחוד ניכרה עלייה בשכיחות סרטן השד וסרטן צוואר הרחם.

פרופ' שיינר ל'סמאללה': "הריון: חלון הזדמנויות לגילוי מוקדם של מחלות"

פרופ' אייל שיינר, מנהל המחלקה לנשים ויולדות ב' בסורוקה וד״ר רון חר"ך, רופא במחלקה לנשים ב' בסורוקה, בכנס לרפואת אם - עובר באטלנטה ארה"ב (צילום: באדיבות דוברות המרכז הרפואי סורוקה)
פרופ' אייל שיינר, מנהל המחלקה לנשים ויולדות ב' בסורוקה וד״ר רון חר"ך, רופא במחלקה לנשים ב' בסורוקה, בכנס לרפואת אם – עובר באטלנטה ארה"ב (צילום: באדיבות דוברות המרכז הרפואי סורוקה)

 פרופ' אייל שיינר, מנהל המחלקה לנשים ויולדות ב' בסורוקה אומר היום (ה) ל'סמאללה': "כשהתחלתי את ההתמחות שלי היה כל הזמן הקונספט לפיו כל תחלואה שצצה בהריון – קשורה בהריון וברגע שנגמר ההריון, נגמר כל העניין. ואנחנו בשנים האחרונות מודעים לעניין שבעצם הריון זה חלון הזדמנויות. סיבוכי הריון הם בעצם סמן לתחלואה ארוכת טווח.

למה אני מתכוון? למשל סוכרת הריונית, הקונספט היה פעם – סוכרת הריונית = מחלה הריונית. היום אנחנו יודעים שזה ממש לא נכון.

ללמעלה מ 50% מהנשים עם סוכרת הריונית יש סיכון להתפתחות סוכרת גלויה תוך 5-10 שנים ולכן כל אישה שהיתה לה סוכרת הריונית, צריכה לעשות בדיקות אחרי ההריון כדי לראות שאין לה סוכרת גלויה.

יתר לחץ דם הריוני, גם על זה ידוע היום שזה לא רק סיבוך הריוני,  לנשים האלה יש סיכוי יותר גבוה לחיות עם יתר לחץ דם כרוני, יש להן יותר סיכון לפתח מחלות לב וכלי דם".

כלומר ברגע שהמחלות הגיעו, הן כאן כדי להישאר?

"כן, זה יכול להיות סימן. הפלות זה דבר שהוא שכיח, הפלות חוזרות – זה דבר נדיר ולא יודעים בדיוק מה הסיבה לזה, אז רצינו לפחות לבדוק אם התופעה הזאת יכולה לשמש לנו סמן לסיבוכים ארוכי טווח.

במחקר הזה בדקנו אם זה סמן לתחלואה אונקולוגית ארוכת טווח של האמא. יש כל מיני תאוריות שמדברות על כך שבגלל שינויים הורמונאליים, שינויים ואסקולריים (לבביים) – הרעיון הזה לא בלתי הגיוני".

סורוקה: "האוכלוסייה מגיעה לאותו בית חולים כל הזמן ומשמשת כר מחקרי מצויין"

" יש לנו בסורוקה הזדמנות פז לחקור דברים כאלה. נשים יולדות אצלינו ואחר כך מתאשפזות שוב אם קורה משהו שלא קשור להריון, הכל נעשה באותו בית חולים כי אין להם ברירה אחרת, זה לא כמו במרכז ששם אנשים הולכים כל פעם לבית חולים אחר, פעם לאיכילוב ופעם לתל השומר או וולפסון, אסף הרופא וכו'.

ככה יכולנו לבדוק הרבה נשים ולגלות שהסיכון של אישה שחוותה הפלות חוזרות לחלות בסרטן (צוואר הרחם ושד) מאוחר יותר היה גבוה פי 1.6 משל נשים אחרות".

כלומר אותם גורמים ביולוגיים (הורמונים או שינויים בכלי הדם) שגורמים להפלות, הם אלה שגורמים גם לסרטן?

"בהחלט יכול להיות, כן".

ומה אתה חושב שאפשר לעשות בעקבות הממצאים האלה, לשנות הנחיות לרופאים?

"אני אחרי מחקר אחד לא משנה מדיניות ניהול, אבל אני אומר לחברי הרופאים – חברים, אל תתעלמו מבעיות הריוניות.

אנחנו יודעים היום כבר על שינוי בקונספט הזה. איגוד הקרדיולוגים האמריקני כותב בהנחיות שלו – 'תשאלו על סיבוכי הריון, סוכרת ויתר לחץ דם'. אני חושב שלקחת היסטוריה גליקולוגית של אישה זה דבר שהוא קל, אני חושב שכדאי לדעת איזה היסטוריה מיילדותית היתה לאישה הזאת.

אני לא רוצה להלחיץ את האישה ולהגיד לה "גברת את עלולה לחלות בסרטן", אבל אני חושב שבהמשך יכול להיות שנשים שחוו הפלות חוזרות ונשנות יצטרכו לעשות יותר בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן.

אם צריך לעשות בדיקה מסויימת באופן שגרתי כל 3 שנים, שיעשו אותה כל שנתיים למשל. יותר בדיקות פאף (לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם), יותר בדיקות ממוגרפיה (לגילוי מוקדם של סרטן השד). ויכול להיות מאוד שאלה נשים שירוויחו גילוי מוקדם שיציל אותן, אני אומר שמידע זה כוח ותחלואת הריון ממש לא נגמרת ברגע שנולדה השילייה".

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top