רחובות: נקבע מותה של בת 4 חודשים אצל המטפלת

שוב טרגדיה ככל הנראה בגלל מוות בעריסה: צוותי ההצלה הוזנקו לבית המטפלת של תינוקת בת 4 חודשים ומצאו אותה מחוסרת הכרה, ללא דופק או נשימה. בביה"ח קפלן נקבע מותה

מוות בעריסה, סכנה של ממש לתינוקות (shutterstock)
מוות בעריסה, סכנה של ממש לתינוקות (shutterstock)

מדוברות איחוד הצלה נמסר: "מתנדבי איחוד הצלה מסניף 'רחובות' ביצעו פעולות החייאה על פעוטה שאיבדה את הכרתה אצל מטפלת ברחוב הדולב ברחובות".

איתי לנדסמן מתנדב באיחוד הצלה סיפר: "כשהגעתי למקום הפעוטה היתה ללא הכרה וללא דופק ונשימה לאחר שככל הנראה נחנקה במהלך השינה אצל מטפלת. בסיוע מתנדבים נוספים מיחידת האופנועים של איחוד הצלה ביצענו בה פעולות החייאה ממושכות ומתקדמות ולאחר מכן היא פונתה בניידת טיפול נמרץ תוך כדי המשך פעולות החייאה לבית החולים קפלן שם למרבה הצער נאלצו הרופאים לקבוע את מותה".

פראמדיק מד"א, לירן רוזנפלד שהגיע למקום סיפר: "כשהגענו למקום ראינו פעוטה כבת 4 חודשים מחוסר הכרה, ללא נשימה וללא דופק. יחד עם כונני מד"א שהגיעו למקום ביצענו בה פעולות החייאה מתקדמות וממושכות שכללו תרופות, הנשמה ועיסויים ופינינו אותה תוך כדי טיפול רפואי והמשך ביצוע פעולות החייאה לבית החולים קפלן ברחובות, שם הרופאים המשיכו להיאבק על חייה".

מבית החולים קפלן נמסר: "עדיין לא ידוע מה סיבת המוות".

מוות בעריסה: אפשר למנוע את זה

מוות בעריסה זה אחד מסוגי המיתות שפשוט נשארים עד היום בגדר תעלומה מסתורית, אף אחד לא יודע מה הרג את התינוק בשנתו והמשפט מההודעה של 'איחוד הצלה' למרבה הצער, חוזר על עצמו פעם אחר פעם.
ד"ר אפרת ברון-הרלב סגנית מנהל מרכז שניידר לרפואת ילדים היטיבה לא להגדיר את התופעה כשאמרה ש"מות בעריסה הוא שם שניתן לתופעה נדירה בה מתרחש מוות פתאומי ובלתי מוסבר של תינוק מתחת לגיל שנה, תוך כדי שינה".

למרות מחקרים רבים הנערכים בנושא, עדיין לא ברור לחלוטין מהו הגורם הישיר למוות בעריסה, אבל (וזה אבל גדול) מהמחקרים ומהניסיון המצטבר, עולה שישנם מספר אמצעים שניתן לנקוט על מנת  להפחית את הסיכון למוות בעריסה.

בגדול, המשמעות העולה מכלל ההמלצות של משרד הבריאות, בתי החולים וארגוני ההצלה, איחוד הצלה ומד"א היא שתינוק שסיבת המוות שלו היא 'מוות בעריסה', למעשה מת מסוג מסוים של חנק, בין אם זה שינה על הבטן שלא מאפשרת לו לנשום, בין אם זה חדר לא מאוורר, או פריט לבוש שמסתבך וחונק אותו, או אפילו אחד ההורים שנרדם עליו מבלי לשים לב, אז ההמלצה העיקרית להורים היא- שימו לב:

1) בכל מצב: תינוק בריא יש להשכיב רק על הגב. בין אם מדובר בשנת לילה או שנת יום.

2) אין להשכיב את התינוק בכובע, יש להלבישו בבגדים שישמרו על חום הגוף, אך לא יכסו את הפנים.

3) יש להקפיד על טמפרטורה מתאימה בחדר: 22-24 מעלות צלזיוס.

4) יש להימנע מחימום יתר או מקור.

5) אם זה לא ברור מאליו, נכתוב זאת בכל מקרה – יש להימנע לחלוטין מעישון בסביבת התינוק.

6) יש להימנע משמוש בחומרי ריסוס, דאודורנטים וחומרים נדיפים בסביבת התינוק.

7) המזרן במיטת התינוק – צריך להיות קשיח ושימו לב, מגני מיטה  אינם מומלצים.

8) יש להמנע משימוש במצעי מיטה רכים ובכריות רכות.

9) אסור שהתינוק ישן במיטת ההורים, עם ההורים. קרו לא מעט מקרים שבהם התינוק נחנק במהלך השינה לאחר שאחד ההורים נשכב עליו בטעות בלי לשים לב.

10) אין לחבר את המוצץ בשרשרת או בחיבור אחר לתינוק או לבגדיו.

קיראו גם:

מוות בעריסה: בשניידר נלחמים על חייו של תינוק

שישה מקרי מוות בעריסה בארבעה ימים

רבנים ורופאים חרדים להורים: "לכו ללמוד קורס בהחייאה"

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top