משרד הבריאות: הנחה של 10% לתרופות עבור קשישים

עוד צעד חברתי של שר הבריאות יעקב ליצמן: הפעם, הנחה לקשישים בני 72 ויותר ברכישת תרופות. ההסכם נחתם בין משרד הבריאות לקופות החולים והוא למעשה מרחיב את ההנחה שניתנה עד היום רק מגיל 75 ואילך.

10% פחות על תרופות עבור קשישים מגיל 72 (shutterstock)
פחות קשישים יצטרכו לבחור בין אוכל לתרופות (shutterstock)

שר הבריאות יעקב ליצמן לא נח לרגע. מבחינתו, כאיש ועדת הכספים לשעבר וכמי שמייצג אוכלוסיות מוחלשות ביותר במגזר החרדי, הסיבה העיקרית שבגללה הוא יושב על כיסא שר הבריאות היא – לקחת את הניסיון שלו בטיפול בתקציבים גדולים ו"מציאת הגרוש מתחת לפנס" לעיתים קרובות – ולהעביר אותם למי שזקוקים להם הכי הרבה, לקשישים, לעניים לילדים ולחולים שאין להם לובי ואין מי שידאג להם.

הצעד החברתי התורן? הנחות בתרופות לקשישים. זה לא שקשישים בישראל לא מקבלים הנחה עבור תרופות בכל מקרה, אבל רק מגיל 75.

קשישים שזקוקים לתרופות רבות הם הצרכנים העיקריים שלהן. כשאדם צעיר צריך תרופה, זאת בדרך כלל הוצאה לא כל כך גדולה, אבל הוצאה על כמה סוגים של תרופות בכל חודש, גם אם היא בסל וצריך לשלם "רק" השתתפות עצמית, זאת הוצאה לא מבוטלת.

אין פלא שקשישים שצריכים להתקיים רק מקצבת זקנה יעדיפו לקנות אוכל במקום תרופות.

לכן השר ליצמן, שכבר שנים מחפש דרכים להוזילך את ההשתתפות העצמית עבור תרופות שנמצאות בסל, החליט להשקיע שם את המרץ שלו.

היום (ג) הגיעה ההודעה הזאת ממשרד הבריאות : "משרד הבריאות מודיע כי ביוזמת שר הבריאות יעקב ליצמן, נערכה עבודת מטה באגף לפיקוח על קופות החולים ושרותי בריאות נוספים (שב"ן), במסגרתה סוכם עם קופות החולים על הרחבת מעגל הזכאים להנחה בגובה 10% לתשלום על תרופות הכלולות בסל הבריאות הממלכתי, במיוחד לאוכלוסיית הקשישים. לאור זאת, ניתנת ההנחה לקשישים בגילאי 72 ומעלה במקום לגילאי 75 ומעלה עד כה".

שר הבריאות יעקב ליצמן, שליח האדמו"ר מגור (צילום: יח"צ)
שר הבריאות יעקב ליצמן, שליח האדמו"ר מגור (צילום: יח"צ)

 אז כעת כבר מגיל 72 ניתן יהיה להנות מההנחה עבור תרופות וההסכם עם קופות החולים תקף ל-5 השנים הקרובות ותאריך התפוגה שלו הוא 31 בדצמבר, 2020.

שר הבריאות ליצמן מסר: "אנו פועלים להרחיב את מסגרת ההנחה במחירי התרופות במטרה להקל על האוכלוסיות החלשות, בייחוד לאוכלוסיה המתבגרת הנדרשת להטבה זו. משרד הבריאות פועל במדיניות חברתית והמהלך להוזלת מחירי התרופות, יסייע למאות אלפי קשישים בישראל ולטובת ציבור החולים". 

כששואלים מה גרם לליצמן, או ליתר דיוק, לאדמו"ר שלו (האדמו"ר מגור) הרב יעקב אריה אלתר, לשנות את עמדתו לגבי כהונת חבר יהדות התורה וחסיד גור בממשלת ישראל, צריך להבין שאף על פי שנדמה לנו שמפלגת יהדות התורה היא מפלגה לא דמוקרטית, שבה הרבנים קובעים לציבור למי ומה להצביע, המצב הוא שונה לגמריי.

האדמו"ר מגור מקבל קהל בביתו. הציבור מגיע אליו ושוטח את טענותיו.

כשהציבור שלו אומר שתרופות עולות הרבה כסף – ליצמן נשלח לטפל בבעיה. כך יצא שהאיש שהצטייר במשך שנים ככזה שדואג רק לסחוט כסף מהמדינה עבור ישיבות, הפך לשר הכי חברתי, שדואג לכולם ושומע את רחשי הציבור – אולי לא מפייסבוק, אבל מהאוזן הכי אמינה שיש.

Share This:

כתיבת תגובה

Top