ארגון הבריאות העולמי: מצב חירום עקב התפשטות נגיף הזיקה

ראשי ארגון הבריאות העולמי (WHO) צופים גידול משמעותי בהתפשטות הנגיף וכתוצאה מכך מלידת תינוקות עם מומים.הוכרז מצב חירום בין לאומי שיאפשר לארגון להקצות תקציבים ולהנחות משרדי בריאות ברחבי העולם כיצד להילחם במגיפה

זיקה, הנגיף המאיים על תינוקות בכל העולם (shutterstock)
זיקה, הנגיף המאיים על תינוקות בכל העולם (shutterstock)

חשש ממגיפה עולמית: ארגון הבריאות העולמי לא לוקח סיכונים ומחליט להפנות את הזרקור אל עבר ההתפשטות המהירה של נגיף הזיקה, המסוכן בעיקר לנשים בהריון. הנגיף, שמועבר באמצעות יתוש, גורם למיקרוצפליה- תינוקות הנולדים עם מימדי ראש קטנים בשתי סטיות תקן מהממוצע לגילם. תופעה זו מובילה לפיגורים קוגניטיביים, מוטוריים והתפתחותיים קשים.

הנגיף מתפשט כרגע בעיקר באזור דרום אמריקה, ומשרד הבריאות הישראלי  פרסם המלצה ברורה לנשים בהריון שלא לנסוע לאזורים אלו.

מקרה ראשון של זיקה בישראל התגלה אצל ילדה בת שנתיים שחזרה מטיול עם משפחתה בקולומביה. אך מאז מצבה הוטב והיא שוחררה לביתה.

נציגי ארגון הבריאות העולמי עובדים בצמוד למשרדי הבריאות של המדינות הנגועות מחודש מאי בשנה שעברה, ומלווים אותם בכל הקשור לטיפול, ניטור ובדיקות מעבדה הקשורות למלחמה בנגיף.

באפריקה שמחים על שככל הנראה קברו כבר את החולים האחרונים שנדבקו באבולה, אבל יבשת אחרת כבר מבכה את הקורבנות שטרם נולדו – של מגיפת המחלה הגלובלית הבאה.

וירוס זיקה, שהחל את עלייתו לראש רשימת הפחדים הבינלאומיים של רשויות הבריאות עוד באסיה ובאפריקה, שוטף כעת את אמריקה. הנגיף נקשר ללידה של תינוקות עם ראשים קטנים באופן חריג.
ואם תרצו עוד השוואה, בעוד האבולה איים על 3 מדינות בלבד – גינאה, ליבריה וסיירה ליאון – נגיף הזיקה כבר משפיע על 23 מדינות והוא צפוי להתפשט בכל מקום שאליו מגיעים היתושים הנושאים אותו.

כעת מתחיל המירוץ אל עבר מציאת החיסון.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top