גל הקור והיפותרמיה: תינוקות, קשישים וחיילים בסיכון גבוה

גל הקור של השבוע האחרון גרם למוות ולאשפוזים בעקבות מקרים של היפותרמיה. קשישים ותינוקות הם המאושפזים העיקריים – אבל בשיחה עם ד"ר אורי בלה, מנהל מיון ילדים בית החולים קפלן עולה, שהאוכלוסייה שנמצאת בסיכון הגבוה ביותר ללקות בהיפותרמיה היא בכלל חיילים. "זאת כבר תופעה מוכרת: יוצאים לאימון, עוצרים למנוחה, קמים להמשיך – אחד לא קם". אז איך מטפלים בהיפותרמיה?

סכנת מוות, היפותרמיה (shutterstock)
סכנת מוות, היפותרמיה (shutterstock)

בין כל הידיעות המזעזעות בחדשות, הידיעות על דר רחוב שנפטר מחום גוף של 21 מעלות, תינוקת שאושפזה בהיפותרמיה וקשיש בן 88 שאושפז גם הוא מאותה סיבה ומאוחר מכן גם דר הרחוב שטמפרטורת הגוף שלו צנחה ל- 21 מעלות – בלתי ניתנות לעיכול.

כואב הלב, בכל פעם שיוצאים מהבית החם, לדמיין מה עובר על אלה שקר להם עד כדי סכנת חיים של ממש.

היפותרמיה  היא ירידה בטמפרטורת הגוף כתוצאה ממחלה, או מחשיפה לטמפרטורות נמוכות. אדם נמצא בהגדרה הרפואית "היפותרמיה" כשחום הגוף שלו יורד ב 2 מעלות ויותר מחום הגוף הממוצע, כלומר, מטמפרטורה של 35 מעלות, זאת כבר היפותרמיה. טמפרטורת גוף נמוכה מ-32 מעלות נחשבת למסוכנת ועלולה לגרום אף למוות. טמפרטורת גוף נמוכה מ-27 מעלות תגרום כמעט תמיד למוות. 

אז מי נמצא בסיכון מוגבר ללקות בהיפותרמיה?

כולם, כן גם אתם. מי שלא דואג להתחמם כראוי צריך להבין שלאורך זמן, המצב הזה יהפוך למסוכן. יש כמובן את מי שנמצאים בסיכון מוגבר ללקות בהיפותרמיה – תינוקות, שהגוף שלהם עדיין מתקשה בוויסות חום הגוף וקשישים, שאין להם מספיק שומן מתחת לעור כדי להגן עליהם מהקור.

שוחחנו עם ד"ר אורי בלה, מנהל חדר המיון ילדים בבית החולים קפלן ברחובות שהסביר קצת יותר על היפותרמיה, מה צריך לדעת? איך לטפל? ואיך למנוע היפותרמיה?

יש המון הורים שלא יודעים מה לעשות עם התינוק, מתי חם לו מידי, מתי קר לו, עד כמה לחמם?

תינוקות בחורף. "לעטוף אותם טוב, אבל לא "לבשל" אותם" (shutterstock)
תינוקות בחורף. "לעטוף אותם טוב, אבל לא "לבשל" אותם" (shutterstock)

"קודם כל לגבי תינוקות, להקפיד שהטמפרטורה בחדר תהיה כל הזמן על 24 מעלות, קבוע במזגן – 24 מעלות

לא יותר?

לא, יש נטייה בחורף "לבשל" ילדים וגם זה לא טוב.  הם מגיעים לחדר מיון עם חום גבוה וההורים לא מבינים מה קרה. מה שקרה זה שחיממתם אותו יותר מידי. אז להקפיד על 24 מעלות. מעבר לזה, להלביש את התינוק תמיד בשכבה אחת יותר ממה שאתם לובשים. שימו עליו עוד סוודר, זה חשוב. יחד עם זה, אם הוא במיטה ומכוסה אין צורך בעוד סוודר ועוד שמיכה.

לתינוקות הרבה יותר קשה לווסת את חום הגוף שלהם משתי סיבות: אחת, זה שטח הפנים היחסית גדול שלהם, ביחס לגוף, והדבר השני זה שהיכולת של העור שלהם לווסת חום היא פחות טובה. אם הידיים והפנים של התינוק לא קרות, אז נעים לו. לא קר לו. בפנים יש יותר כלי דם כך שיותר קל לחמם אותן, אבל בקצוות הידיים והרגליים קשה יותר לחמם.

אי אפשר לכסות את הפנים, לכן צריך להקפיד שהם יישארו בסביבה חמה.

ומה לגבי קשישים?

קשישים הם קצת כמו תינוקות במובן הזה של וויסות חום הגוף, גם בגלל הפגיעה בכלי הדם וגם כי יש להם פחות ריקמת שומן תחת העור, אז הוויסות נעשה קצת קשהיותר.

בתוך כמה זמן תחושת קור הופכת להיפותרמיה?

זה תלוי בבן האדם ובסוג הקור. יש סוגים שונים של קור. אם אתה בחוץ, בשלג, עם רוח על הפנים, יש הבדל בין זה לבין הקור שיש בבית לא מחומם. במקרה של דרי רחוב שמגיעים לבתי החולים עם היפותרמיה, הם סבלו מקור עם רוח. הקשיש שקפא בביתו סבל "רק" מטמפרטורה נמוכה. ככל שהחשיפה לקור ארוכה יותר, אנחנו מתקרבים יותר להיפותרמיה.

איך יודעים שמישהו בהיפותרמיה?

בהתחלה האדם יתלונן שקר לו, אחר כך הוא יתחיל לשקוע קצת ואז ישנו קצת בילבול, חוסר התמצאות ואחר כך הוא מאבד הכרה. אנחנו לא יכולים לדעת בתוך כמה זמן מהרגע הזה יגיע המוות, זה תלוי באדם עצמו.

במחלות זה נורא תלוי למה נחשפת ומי אתה. תלוי מה היה הכושר הבסיסי שלו קודם, הוא שמן יותר, הוא רזה יותר, הוא גבוה יותר. במקרה של קשישים ותינוקות, זה סדר גודל של תוך כמה שעות.

האור בקצה הקור

ד"ר בלה נותן לנו גם נקודה אופטימית בקשר להיפותרמיה, ככל שאפשר להיות אופטימיים במצב כזה.

"אחרי שמישהו מאבד את ההכרה מהיפותרמיה, יש עוד כמה שעות להציל אותו. דווקא בפגיעות של קור, להבדיל מדברים אחרים, הקור הוא דווקא גורם מגן, הוא מגן על ריקמת המוח שלנו. הוא מוריד את המטבוליזם שלנו, אז הוא מוריד גם את צריכת האנרגיה. נכון שהאספקה נעשית פחות טובה כי הוא מפחית את מהירות שריר הלב ויש אספקה של דם מאוד נמוכה ואספקת חמצן פחות טובה, אבל גם הצורך קטן. ולכן למשל בטביעות במים קרים, סיכויי ההישרדות הם גבוהים יותר מאשר בטביעות במים של קיץ".

אה כן?

כן, אנשים שרדו זמני טביעה ארוכים יחסית כי הם טבעו במים קפואים, לעומת מי שטובע במים רגילים, מים של קיץ.

אז מה עושים כשמוצאים מישהו במצב של היפותרמיה?

צריך לחמם אותו כמה שיותר מהר. לא באמצעות חימום ישיר, אלא באמצעות שמיכות, חום גוף וחימום החדר שהוא נמצא בו. כך גם לגבי תינוקות וקשישים. לא לשפוך עליהם מים חמים, זה עלול לגרום לכוויות, פשוט לחבק אותם. אם יש תינוק בהיפותרמיה, לחבק אותו ולהתכסות איתו עד שמד"א יגיעו ויתנו עירוי של נוזלים שמחממים את הגוף, או עד שמגיעים לבית החולים.

אז לא להדליק לידו תנור ספירלה למשל?

לא, לא לחמם באמצעות חום ישיר, רק חום עקיף בשלב הזה.

חיילים – בסיכון גדול להיפותרמיה

אפילו לנו קצת קר בשביל ללחום. חיילים מתקררים יותר ממה שנדמה לנו (shutterstock)
אפילו לנו קצת קר בשביל ללחום. חיילים מתקררים יותר ממה שנדמה לנו (shutterstock)

הבעיה הכי גדולה היא בכלל עם חיילים, אם את שואלת אותי. כי תינוקות וקשישים – אנחנו יודעים שצריך לשמור עליהם אבל חיילים הם צעירים וגיבורים והם נוטים יותר להתקרר ממה שנדמה לנו.

למה?

כי חיילים עסוקים יותר בפעילות בשטח והם מזיעים המון ואז עושים להם עצירה באמצע אימון, או באמצע סיור והם מתקררים וקופאים. זה קרה לי לא מעט באימונים בצבא, יוצאים לאימונים בשטח, עושים עצירה, באים להמשיך ואחד לא קם.

מה אתה אומר?

כן, זה קורה המון בצבא. כל המפקדים יודעים מזה, כל הרופאים מתודרכים על זה, ובכל זאת, זה קורה. כשיוצאים לאימון לא יוצים עם בגדים חמים כי מזיעים נורא וזה בדיוק מה שמקרר. ב'עופרת יצוקה' המקרה הראשון שהיינו צריכים לטפל בו בצבא, עם תחילת המבצע, היה מקרה של חייל בהיפותרמיה.

הבעיה של חיילים היא מאוד משמעותית, הם חושבים שהם "גיבורים" והם לא מתלבשים טוב. זה לא קול להתלבש טוב בצבא. ויש המון הוראות והנחיות מפורשות שמתייחסות לקור בצבא, אבל זה לא תמיד מיושם. זה התפקיד של המפקדים לדאוג לזה, החיילים באחריותם.

קיראו גם:

תינוקת בת 6 ימים במצב קשה מהיפותרמיה

נזקי מזג האויר: הרעלת תנור, כוויות ופציעות קשות

וולפסון: דר רחוב נפטר כתוצאה מהיפותרמיה

בן 88 קפא מקור בביתו – מצבו קשה

גל הקור: שתי נפגעות מכוויות וחבלות עד כה

גל הקור בדרך: איך למנוע סיכון חיים

 

 

 

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top