מתוק לא: למה כל מה ש"דיאט" לא עובד על המוח?

נכון, "דיאטה" זאת כבר מילה גסה בימינו וכולם מדברים כבר על "אורח חיים בריא", אבל עדיין רבים צורכים משקאות ומאכלים "דיאטטיים" כדי לרזות וזה רק מתסכל אותם יותר, כי "דיאט" לא עובד על המוח כמו סוכר. אז עכשיו זה רשמי: ממתיקים זה גם לא בריא וגם לא מספק את הסחורה – מחקר חדש

לא קל. המוח לא מסתפק בתחליפים ה"קלים" שלנו (shutterstock)
לא קל. המוח לא מסתפק בתחליפים ה"קלים" שלנו (shutterstock)

אוהבים מתוק? לא בריא, נכון? משמין גם. מה לא ניסו עלינו כבר? תעשיית המזון עסוקה כמעט רק בזה כבר שנים. איך לגרום לאוכל להיות גם מתוק וגם לא משמין. אבל מי שצורך מזון ומשקאות דיאטטיים יודע שזה אף פעם לא מספיק. לפעמים הממתיק יותר מתוק מסוכר ועדיין, אנחנו לא מרגישים אותו הדבר כמו אחרי משהו מתוק מסוכר. מה הסיבה? מדענים באוניברסיטת 'ייל' בהארצות הברית גילו שזאת לא המתיקות שהמוח מחפש כדי לשחרר לנו את תחושת ה"היי" ממתוק, אלא הערך הקלורי הגבוהה.

מתוק לו? מתוק לא

במשך עשרות שנים זאת תעלומה – למה ממתיקים דלי קלוריות הם פשוט לא מתגמלים כמו סוכר?

המחקר החדש, שפורסם בכתב העת הרפואי Nature Neuroscience, מגלה כעת שהמוח מגיב לטעם ולספירת קלוריות בדרכים שונות במהותן.

אז מה הוא בעצם רוצה מכם, המוח הזה?  לא מתיקות, אוכל. הוא רוצה אוכל בשביל אנרגיה. ככל השמזון יותר עתיר קלוריות, כך הוא מרוצה. למעשה, החשק למשהו מתוק הוא בכלל חשק לקלוריות והוא זה ששולט בנו.

דע את אויבך: צפו בסרטון של הפורום לאורח חיים בריא – כמה סוכר הילד שלכם צורך עד גיל 18?

"מתברר שבמוח בעצם יש שני סטים נפרדים של תאי עצב שתפקידם לעבד אותות מתיקות ואנרגיה", אמר החוקר הראשי של המחקר, ד"ר איוון דה אראוחו לטלגרף הבריטי.

"אם המוח מקבל את הבחירה בין טעם נעים, נטול אנרגיה ובין טעם לא נעים עתיר אנרגיה, המוח בוחר – אנרגיה".

גם המתיקות וגם ספירת הקלוריות נרשמות בסטריאטום, אזור עתיק של המוח המעורב בעיבוד תגמולים.

אדם מערבי ממוצע  צורך 238 כפיות סוכר בכל שבוע – לעתים קרובות, ללא ידיעתו. לבני אדם יש חשקים למתוק בגלל הצורך של המוח להבטיח לעצמו כמויות מספיקות של קלוריות שיספקו למוח אנרגיה שתהפוך אותו ליעיל יותר.

לעומת זאת, טעמים וחומרים מזינים מעובדים בחלקים שונים של המוח – הטעם בסטריאטום הגחון, והערך התזונתי, או הקלוריות בסטריאטום הגב.

החוקרים מצאו שהאותות שקשורים בצריכת קלוריות, הם בעלי השליטה הגדולה ביותר על התנהגות האכילה שלנו. עכברים שקיבלו אפשרות בחירה בין סוכר, עם טעם מתוק אבל ללא קלוריות ובין סוכר, עם קלוריות אבל לא מתוק – העדיפו את האפשרות השנייה.

המוח פשוט "חושב רק על עצמו" הוא צריך אנרגיה ומקרה שיש לו בחירה, הוא מעדיף את הקלוריות, גם אם הוא צריך להתפשר על הטעם.  החוקרים מקווים שהממצאים יסייעו לדרבן אסטרטגיות חדשות במטרה לבלום את צריכת סוכר עודפת.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top