נזקי מזג האויר: הרעלת תנור, כוויות ופציעות קשות

גל הקור מוסיף להזיק, לפצוע ולגבות קורבנות: במהלך הלילה פונו לבית החולים 5 נפגעים עם הרעלת co כתוצאה משהייה ממושכת בבית לא מאוורר עם תנור, אדם נוסף נכווה קשות מתנור, פלטת ברזל עפה על פועל וכמובן תאונות דרכים בלי סוף. מתנדבי מד"א מחלקים שקי שניה לדרי רחוב כדי שמספר קורבנות הקור לא יעלה

זירת השריפה בקריית אתא. עמדת השמירה נשפרה ככל הנראה מתנור ספירלה (צילום: איחוד הצלה)
זירת השריפה בקריית אתא. עמדת השמירה נשפרה ככל הנראה מתנור ספירלה (צילום: איחוד הצלה)

הנה משהו שבדרך כלל שוכחים בחורף. התנורים מסוכנים לא רק בהקשר של החום והקצר החשמלי הפוטנציאלי. הם מסוכנים גם כשנסגרים איתם בבית לא מאוורר. אם מדובר בקמין או בתנור גז – זאת סכנת חיים ממש.

אתמול (ב) פונו לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים חמישה נפגעים מהרעלת co מתנור בביתם שבדרך אום ליסון שבשכונת צור באהר במזרח ירושלים, שניים מהם נפגעו באורח בינוני, בהם אישה בהריון וגבר בן 30 ועוד שלושה נפגעו קל, בהם תינוקת בת חצי שנה.

הרעלת פחמן דו חמצני (co)

פחמן חד חמצני (CO) הוא גז חסר צבע, חסר ריח, שמיוצר בכל פעם שדלק בוער או משהו נשרף. אם אתם נשארים סגורים בבית עם הקמין (אח בוערת) או עם תנור גז או עם הבישולים על הכיריים ולא מאווררים את הבית, אתם בסכנת הרעלה.

שאיפה של פחמן חד חמצני לא רק מונעת מהחמצן להיות מנוצל כראוי על ידי הגוף, אלא גם גורמת נזק למערכת העצבים המרכזית. אנשים עם בעיות בריאותיות קיימות, כמו בעיות לב ומחלות ריאות, פגיעים במיוחד, וכך גם תינוקות, ילדים, נשים בהריון וקשישים.

קראו גם: תינוקת בת 6 ימים במצב קשה מהיפותרמיה

נכווה מתנור ספירלות

בקריית אתא התרחש עוד מקרה מצער בגלל תנור, הפעם תנור חשמלי. שומר נשרף ופונה במצב קשה עם כוויות כתוצאה משריפה של עמדת השמירה שבה עבד. נפתלי רוטנברג מנהל איחוד הצלה כרמל היה בזירה: "הוזעקתי לשריפה בעמדה של שומר באזור התעשיה קרית אתא על ידי מוקד איחוד הצלה.

במקום היה גבר כבן 40 שנפגע קשות כתוצאה משריפה של תנור חימום (ספירלות) שככל הנראה נועד לחימום של השומר .
כשהגעתי למקום הענקנו טיפול מציל חיים תוך כדי שאנחנו שומרים על נתיב אוויר שנפגע קשות כתוצאה מהשריפה וביצענו פעולות הנשמה. המשטרה בודקת את נסיבות המקרה"

ממד"א נמסר שהם קיבלו קריאה על שריפה באזור התעשייה בקריית אתא. כשה םהגיעו לזירה הם טיפלו בשומר ופינו אותו לבית החולים רמב"ם בחיפה כשהא מורדם ומונשם.

דואגים למי שאין לו תנור

מתנדבי מד"א מחלקים שקי שינה לדרי רחוב (צילום: דוברות מד"א)
מתנדבי מד"א מחלקים שקי שינה לדרי רחוב (צילום: דוברות מד"א)

במגן דוד אדום כבר שנים מנסים להתמודד עם גל הקור בדרכים נוספות. במקום להגיע לאנשים קפואים, שכבר אין מה לעשות עבורם חוץ מלקבוע מוות, הם מגדילים לעשות, ומחלקים שקי שינה ושמיכות לדרי הרחוב.

 "הימים האחרונים מביאים עמם גל קור וקרה קיצוניים בכל רחבי הארץ", נמסר ממד"א, "בזמן שרובנו מתחממים בתנורים ובשמיכות בתוך הבתים, רבים מדיירי הרחוב נמצאים בסיכון גבוה לפגיעות שעשויות להסתיים אף במוות. על מנת לסייע ככל הניתן חילקו מתנדבי מד"א שקי שינה לדיירי רחוב. מידי שנה בתקופת החורף מוזנקים צוותי מד"א לטפל במקרים של דיירי רחוב הסובלים מהיפו-תרמיה, כאשר חלק מהמקרים אף הסתיים במוות.  בעקבות גל הקור והקרה שמורגש בימים אלו ברחבי הארץ, יצאו מתנדבי מד"א וחילקו שקי שינה שיחממו את דיירי הרחוב" .

מנכל מד"א אלי בין אמר: ״במהלך חודשי החורף צוותי מגן דוד אדום מוזנקים לטפל במקרים של דיירי רחוב הסובלים מקור ולכן עם גל הקור, פועלים כוחות מד"א על מנת להעניק למחוסרי הדיור לא רק טיפול רפואי, אלא גם סיוע הומניטרי שימנע פגיעות קטלניות כתוצאה מהקור העז״.

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top