רופאים לזכויות אדם: ביה"ח העמק כופה טיפול על שובת רעב

שוב זה קורה. עוד אסיר מינהלי פלסטיני שובת רעב והחשש שהביעו הדוגלים בשיטת ההזנה בכפייה מתממש: אחרי מוחמד עלאן, שעורר סערה בינלאומית – יהיו עוד אסירים שישתמשו בכלי ההרעבה העצמית. ארגון 'רופאים לזכויות אדם' פרסם מכתב תחת הכותרת "חשש להפרות של האתיקה הרפואית" ובו הם מתארים טיפול באסיר פלסטיני שובת רעב בניגוד לרצונו, בבית החולים העמק

בי"ח העמק, "מקפידים על האתיקה"
בי"ח העמק, "מקפידים על האתיקה"

ארגון 'רופאים לזכויות אדם' מפרסמים מכתב ובו הם מפנים אצבע מאשימה לצוותים הרפואיים בבית החולים 'העמק' בעפולה, בו מאושפז האסיר שובת הרעב מחמד אלקיק – השובת כבר 55 ימים בגלל מעצרו המינהלי – וקוראים להם לא למנוע ממנו לשבות רעב.

במכתב הם מפרטים שורה של טיפולים שניתנו לאסיר בבית החולים, במטרה "להפעיל לחצים לסיים את שביתת הרעב שלו".

משיחות שקיים אלקיק עם עורך דינו עולה כי לדבריו, הוא "נתון ללחצים קשים מצד הצוות הרפואי להפסקת שביתת הרעב וכן שהוא נתון מעת לעת לטיפול רפואי בניגוד לרצונו והסכמתו, כל זאת בניגוד לאתיקה הרפואית ולחוק זכויות החולה", נכתב במכתב הארגון.

 עוד נכתב כי אלקיק סיפר ש"ביום שישי האחרון, בעת שאושפז בטיפול נמרץ הרופאים הציגו בפניו קופסה של מזון נוזלי והפעילו עליו לחץ לקבלו ובכך לשבור את שביתתו. רק בהתערבות עורכי דינו הופסק מסע הלחצים. כל זאת לאחר שכמה ימים קודם לכן, לדברי אלקיק, הוחדר לו בניגוד לרצונו עירוי ובו מלחים וויטמינים, ונלקחו ממנו בדיקות דם באישור ועדת האתיקה של בית החולים".

המכתב מוסיף ומתאר "אלקיק נקשר למיטה והוחזק בכוח על ידי סוהרים בעת שאיש צוות רפואי הכניס את העירוי. במשך ארבעה ימים נותר אלקיק כשהוא קשור למיטה, מחובר לעירוי הנוזלים כשהוא מבקש להסירו אך ללא הואיל. רק ביום החמישי, לאחר בקשות חוזרות ונשנות, הותר לו לקום מהמיטה ולהתקלח. אז גם הוסר העירוי ולא הוחזר".

לדברי הארגון, "פעולות אלו מנוגדות להצהרות של ההסתדרות הרפואית העולמית כלפי שובתי הרעב – להן מחוייב הצוות הרפואי בישראל – בהן הצהרת מלטה האוסרת על הפעלת לחץ לסיום שביתת הרעב, כמו גם על מתן טיפול בכפייה. בנוסף, הצהרת טוקיו אוסרת על השתתפות רופאים בעינויים ובכלל זה האכלה או טיפול בכפייה של שובתי רעב. לכך מצטרף גם פרוטוקול איסטנבול ששם דגש מיוחד על חובתם של רופאים לקבל הסכמה מרצון ומדעת מחולים כשירים לכל טיפול או בדיקה. גם חוק זכויות החולה מחייב הסכמה מדעת של המטופל. מאחר ואלקיק היה בהכרה וכשיר נפשית במהלך ארבעת הימים בהם כפו עליו טיפול והשאירו אותו קשור למיטה, הרי שעולה החשש כי פעולה זו מהווה הפרה של החוק ואף התעללות במטופל".

 במאי 2014, אחרי שסוגיית ההזנה בכפייה של האסיר הפלסטיני מחמד עלאן, עוררה סערה בינלאומית –  יצאה ההסתדרות הרפואית בישראל בקמפיין המסביר את התנגדותם הנחרצת של הרופאים בישראל להזנה בכפייה.

הממשלה ביקשה אז להעביר חוק שייאפשר לרופאים להזין בכפייה אסירים שובתי רעב, על מנת להשאירם בחיים ולא לעבור על החוק.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, שכזכור, בעצמו שבת רעב בשביתת הרופאים הגדולה של שנת 2011, אמר באותו קמפיין כי "מבחינת הרופאים החוק לא משנה את העמדה האתית הברורה שאין לכפות טיפול רפואי לרבות האכלה או הזנה בכפייה על מטופל בר שיפוט".

במכתב של רופאים לזכויות אדם נכתב "נכון להיום, הדילמה הזו ממשית – ישנם יותר מ- 40 אסירים שמאושפזים  בבתי החולים משום שהם שובתים רעב והרופאים עומדים בפני בעיות ממשיות ואתיות, הממשלה מצפה מהם להאכיל את האסירים הללו בכפייה, בניגוד לעמדתם הרפואית".

"יש לציין כי פעולות אלו של הצוות הרפואי אמנם אינן שוברות את שביתת הרעב של אלקיק אך הן חמורות דיין ומהוות הפרות משמעותיות של האתיקה הרפואית. לדברי 'רופאים לזכויות אדם' שב"ס עדיין לא השיב לבקשתם להכניס רופא עצמאי לבתי הסוהר על מנת שזה יבקר ויוודא שלא עוברים שם על הנהלים ועל כללי האתיקה הרפואית בארץ ובעולם."

מהמרכז הרפואי 'העמק' נמסר בתגובה:

"אנחנו דוחים את הטענות על הסף. אנחנו פועלים תוך הקפדה יתרה על החוק והאתיקה של מדינת ישראל"

משרות בתי הסוהר נמסר בתגובה:

״הבקשה נמצאת בבחינה, נשיב לפונים ולא
באמצעות התקשורת״

Share This:

כתיבת תגובה

Top