בלעדי: מנכ"ל משרד הבריאות תוקף את האוצר: "לא עומדים בהסכמים"

מלחמות כבר כן עושים בחורף:  לאחר שפורסם הבוקר ב'סמאללה' שמשרד הבריאות הוסיף רק 26 מיטות אשפוז לבתי החולים בשנה החולפת, היום מתבררת הסיבה. התקנים תקועים באגף התקציבים באוצר. מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מסיר את הכפפות ותוקף את האוצר: "לא אשחק את המשחק שלהם, שיעמדו בהסכמים".

"נגמר המשחק, אנחנו ב2017 ודרושות יותר מיטות אשפוז", מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב (צילום: דוברות משרד הבריאות)
"נגמר המשחק, אנחנו ב2017 ודרושות יותר מיטות אשפוז", מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב (צילום: דוברות משרד הבריאות)

רק היום (ד) התפרסם דו"ח של משרד הבריאות שבעבור מי שקצת מכיר מקרוב את מערכת הבריאות, הוא לא פחות ממזעזע. בשנת 2015 הוסיף משרד הבריאות לכלל בתי החולים בארץ רק 26 מיטות אשפוז. מדובר בקושי במיטה אחת אם בכלל לכל בית חולים. שנה קודם לכן נוספו 121 מיטות. התגובה הרשמית של משרד הבריאות היתה בסגנון של "אל תדאגו, נשלים את החסר" מעין "העתק/הדבק" מהודעות דוברות של השנים הקודמות. יחד עם זאת בתגובה נרמז שהכסף ישנו, אבל לא הגיע למשרד הבריאות.

בשיחה שערכנו עם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התברר שחרף הסכם המיטות שנחתם עם האוצר בשנת 2011, לפיו יתווספו כל שנה במשך 6 שנים עוד 960 מיטות בסה"כ לבתי החולים, באוצר החליטו שלא לשחרר את הכסף למהלך.

בר סימן טוב, לשעבר סגן ראש אגף התקציבים באוצר תוקף בחריפות את התנהלות אנשי האוצר:"אני לא מתכוון לשחק את המשחק שלהם ולבקש את התקציבים. יש הסכם, שיקיימו. אנחנו נדרוש את מה שמגיע,ועוד. צריך כבר לתכנן את שנת 2017 ואילך.צריך 300 מיטות נוספות בשנה. לא פחות".

אז אפשר לומר שהיום החלה רשמית המלחמה של בר סימן טוב באנשי המשרד הקודם שלו, אגף התקציבים באוצר, מלחמה שבסופה נדע אם המינוי שלו השתלם למערכת הבריאות.

בר סימן טוב הגיע לתפקידו לאחר ששר הבריאות יעקב ליצמן זיהה אותו ככריש שיודע לנהל מלחמות חורמה כשישב בתפקידו הקודם באוצר.

בשורות טובות: משה בר סימן טוב – מנכ"ל משרד הבריאות

כבר לא מדובר בעוד מנכ"ל חסר יכולות שמדבר המון על הדרישות שלו מהאוצר ולא מצליח להזיז אפילו מזרק אחד. הפעם אפשר לומר בבטחה, שבר סימן טוב מכיר היטב את נבכי אגף האוצר מכל הזויות האפשריות והוא מבטיח:"אדרוש הרבה יותר ממה שדרשו ממני כשהייתי באוצר".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: משרד האוצר הקצה בשנה האחרונה משאבים תוספתיים משמעותיים לטובת משרד הבריאות, אשר צפויים להביא לחיזוק הרפואה הציבורית בישראל.

תוספות אלו, בסך כולל של למעלה ממיליארד ש"ח, יועדו, בין היתר, לטובת שיפור ופיתוח חדרי המיון,  צמצום זיהומים, קיצור תורים בחדרי הניתוח, שיפור השירות בקהילה, חיזוק בתי החולים הממשלתיים והציבוריים, קידום פעולות מניעה וקידום בריאות ועוד מטרות רבות אשר תועדפו על ידי משרד הבריאות. זאת במקביל לקידומם של רפורמות ושינויים מבניים בחוק ההסדרים האחרון.

תוספת משאבים זו, מהווה שיעור גידול משמעותי בתקציב משרד הבריאות בהשוואה לשנים האחרונות ובהשוואה למשרדים אחרים, ומראה על החשיבות הרבה שמייחס משרד האוצר לטובת חיזוק מערכת הבריאות הציבורית.

 

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top