בשורות טובות: משה בר סימן טוב – מנכ"ל משרד הבריאות

הממשלה אישרה היום (א') פה-אחד את מינויו של משה בר סימן טוב לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. בר סימן טוב, לשעבר סגן הממונה על התקציבים באוצר, הוא מינוי אמון של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שהתעקש – למרות ההתנגדויות של הרופאים – למנות מנכ"ל שאינו רופא למשרד הבריאות. למה? כי ליצמן כבר מנוסה ואמון בין שר למנכ"ל משרדו חשוב לתפקוד המשרד יותר מהכרתו את המקצוע, מה גם שכשליצמן ובר סימן טוב ביחד, זה יכול לעשות רק טוב לתקצוב מערכת הבריאות

רק טוב ייצא לנו מזה, משה בר סימן טוב - מנכ"ל משרד הבריאות החדש (צילום: משרד הבריאות)
רק טוב ייצא לנו מזה, משה בר סימן טוב – מנכ"ל משרד הבריאות החדש (צילום: משרד הבריאות)

הממשלה קיבלה את המלצתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ואישרה את מינויו של משה בר סימן טוב לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. זאת לאחר שגם וועדת המינויים של נציבות שרות המדינה אישרה אותו ובחודש יולי הקרוב, יהיה בר סימן טוב למנכ"ל הראשון במשרד הבריאות שאינו רופא. הוא יחליף בתפקיד את פרופ' ארנון אפק שמונה לתפקיד לפני כשנה על-ידי שרת הבריאות לשעבר יעל גרמן.

בר סימן טוב, המכונה "ברסי", עזב את משרד האוצר רק לפני מספר חודשים כדי לשמש כציר הכלכלי של ישראל בוושינגטון, אבל את היכרותו המעמיקה עם סגן השר ליצמן הוא עשה כסגן הממונה על התקציבים באוצר  האחראי על התחום "החברתי" – בריאות, חינוך, עבודה ורווחה.

במהלך הקדנציה הקודמת של ליצמן במשרד הבריאות (2009-2013) השניים התקרבו מאוד וקידמו בין היתר את הסכם הרופאים שכלל לראשונה תוספות שכר ומענקים מיוחדים לרופאים בפריפריה ולעוסקים במקצועות שבמחסור, בצד החובה להחתים שעון נוכחות.

הרעיון למנות לתפקיד מנכ"ל המשרד כלכלן שאינו רופא היה רעיון של בר סימן טוב עצמו, הוא העלה אותו כבר בשנת 2011, בזמן המשא ומתן של המדינה עם הרופאים על הסכם השכר שלהם. מי שמכיר את בר סימן טוב יודע שהוא אמר את הדברים לא מתוך כוונה לסדר לעצמו עבודה בשנת 2015 .

בשיחות סגורות אמר בר סימן טוב  כי הבעיה העיקרית של מערכת הבריאות היא ניהול כושל שמקורו בהצבת רופאים בתפקידים הניהוליים, בקום להציב מנהלים.

לשיטת בר סימן טוב, רופאים עסוקים בשיקולים מקצועיים מסוג אחר ואינם חושבים על התייעלות, באופן הזה, תקציבים שיכולים לשרת חולים רבים מתבזבזים באפיקים לא נכונים.

הרופאים מצידם לא רכשו חיבה מיוחדת למי שהם כינו  אז "נער האוצר". בכל משא ומתן בר סימן טוב נחשב לכלב השמירה של האוצר, מי שידו קפוצה ואינו משחרר תקציבים בקלות יתרה.

בדיעבד התברר שדווקא בתקופת כהונתו בתפקיד "המבוגר האחראי" של התחום החברתי במשרד האוצר – עברו יותר תקציבים למערכת הבריאות מאשר עברו מזה עשרות שנים.

שיתוף הפעולה הפורה שלו עם סגן השר ליצמן הוא שהביא לשינויים מרחיקי הלכת שהתרחשו במערכת, שינויים שהציבור הרחב לא נחשף אליהם בגלל היעדר יח"צ.

למה היעדר יח"צ? כי האנשים מאחורי הקלעים לא פועלים בשביל יחסי ציבור.

ובכל זאת, ואף על פי שהאינטרסים של הרופאים זהים במידה רבה לאלה של בר סימן טוב, הוא נחשב מאז לאימת הרופאים. והם הביעו את התנגדותם למינוי מי שאינו רופא בקמפיין מושקע. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, אף הגיש בעניין הסתייגות בכתב לוועדת המינויים, שלבסוף כאמור, אישרה את המינוי ברוב של שניים מול אחד.

ליצמן, למוד המאבקים עם הר"י, טען מנגד כי בר סימן טוב מכיר את מערכת הבריאות היטב ובכלל, כשליצמן מחליט משהו, אין טעם להתנגד לו, זה רק מדרבן אותו להוציא לפועלל את ההחלטה שלו. בטח כשמדובר בטענות שלטעמו נאמרות מתוך אינטרס לשמר את כוחם של הרופאים במערכת.

לדבריו "מדובר באדם ראוי ביותר לתפקיד החשוב והמאתגר. משה בר סימן טוב מביא איתו לתפקיד ערכים החשובים של מקצועיות, ניהול, ניסיון, יושרה והיכרות מעמיקה עם מערכת הבריאות בישראל. אני בטוח שמינויו יתרום רבות לטובת משרד הבריאות, לציבור החולים ולכלל אזרחי ישראל. אני מאחל לו הצלחה רבה ואעשה הכל כדי שיצליח במשימתו החשובה".
ההסתדרות הרפואית התנגדה בעבר גם למינויו של ליצמן לסגן שר הבריאות. עוד לפני שיאיר לפיד חשב על הקמת 'יש עתיד' שתגיש עתירה נגד מינויו של ליצמן לסגן שר במעמד של שר במשרד הבריאות – היתה זאת הר"י שהתנגדה בבג"ץ בכל תוקף למינוי הזה.
הטענה היתה אז, כמו גם היום, מוצדקת ביותר – מערכת הבריאות זקוקה לשר במשרה מלאה. אלא שדווקא יעקב ליצמן הוא זה שעובד במשרה מלאה וחצי, יותר מכל שר או סגן שר אחר לפניו ואחריו.
בניגוד לדעה הרווחת על המגזר החרדי, הממותג כ"חבורה של פרזיטים", דווקא בגלל היותו חרדי, ליצמן  קם מוקדם בבוקר. צריך להתפלל, ללמוד תורה ולטבול במקווה.
וכשהממונה על מערכת הבריאות קם מוקדם, אז פתאום יש הרבה יותר זמן לעבוד למען החולים, לבקר ביקורי פתע בבתי חולים ולרקום אסטרטגיות להשגת תקציבים נוספים  – כך נוצרות רפורמות גדולות.
לכן המינוי הזה של בר סימן טוב למנכ"ל משרד הבריאות, לצידו של ליצמן, הוא אולי הבשורה הכי טובה שהמערכת יכולה לקבל, כן, גם ובעיקר הרופאים.
קודם כל, משום שבר סימן טוב לא נמצא בצד השני (האוצר) כדי "לעשות שרירים" ושנית, בגלל הניסיון של השניים בהזזת הרים ובהשגת תקציבים למערכת הבריאות.
ואם יש משהו שמערכת בריאות חולה כמו שלנו צריכה – זה כסף. עוד לפני שר במשרה מלאה.

Share This:

כתיבת תגובה

Top