החיסון לשפעת לא עובד? זה כנראה בגלל הסטטינים

בני 65 ומעלה הם קבוצת סיכון לחלות בשפעת באופן שממש מסכן את החיים שלהם. לא לחינם הרופאים ממליצים על חיסון כל שנה לקראת החורף. הבעיה היא שבגילאים הללו בדרך כלל נוטלים סטטינים לטיפול בכולסטרול גבוה ולמניעת מחלות לב ושני מחקרים חדשים מגלים לנו שהסטטינים עוצרים את השפעת החיסון ומותירים דווקא את המבוגרים חשופים לשפעת

ייתכן שהחיסון לא יעבוד? (שר הבריאות יעקב ליצמן מתחסן נגד שפעת)
ייתכן שהחיסון לא יעבוד? (שר הבריאות יעקב ליצמן מתחסן נגד שפעת)

היום כבר כולם יודעים ששפעת זה לא צחוק. זאת לא עוד התקררות תמימה, יש קבוצות שלמות באוכלוסיה של אנשים ששפעת יכולה להרוג אותם והיא הורגת מיליונים גם בשנים שבהן השפעת לא בכותרות.

לכן חיסון נגד שפעת הוא דבר מאוד מומלץ. במיוחד עכשיו כשהחורף מגיע. אז למה רבים נמנעים מהחיסון? לא רק בגלל עצלנות או חשיבה ש "לי זה לא יקרה". זה קורה משום שבכל פעם שמישהו מדבר על חיסון נגד שפעת, מיד מתחיל דיון ער בנושא.

תמיד יהיה מישהו שיגיד – "אני התחסנתי בשנה שעברה ובכל זאת חליתי, חבל על הזמן עם החיסונים האלה".

וכשאנשים מוותרים על חיסון החברה כולנו בבעייה. כי גם אם להם זה באמת "לא יקרה", הם מקטינים את החיסון של כלל האוכלוסייה. היעלמותן של מחלות מן העולם מתאפשרת רק באמצעות חיסון אחוז מסויים מהאוכלוסייה באופן שמאפשר גם ללא מחוסנים "להסתובב חופשי" בסביבה מוגנת ממחלות.

ככל שיותר אנשים לא מתחסנים, אחוז המחוסנים באוכלוסייה יורד ואיתו ההגנה החיונית מפני מחלות שמאיימות בעיקר על קבוצות חלשות כמו תינוקות וקשישים.

אבל חיסון זה לא דבר שנעים לעשות, מה גם שלא חסרות תאוריות קונספירציה ברשת שמזהירות מפני חיסונים באשר הם אז כשמישהו כבר מתחסן וזה לא עובד, זה גורם לו ולרבים בסביבתו לא להתחסן יותר.

 

סטטינים: מונעים מחלות לב או מחלישים את מערכת החיסון?

 

בימים אלה מתבררת אחת הסיבות לכך שהחיסון נגד שפעת לא עובד אצל כולם. סטטינים (תרופות להורדת כולסטרול)  יכולים להוריד את השפעת החיסון , כך עולה משני מחקרים חדשים.

המחקרים האמריקנים מראים שישנה הורדה של יעילות החיסון אצל מי שנוטל סטטינים בשיעור של עד 67 אחוזים וזה מעלה את הסיכוי של אותם אנשים להגיע לחדר המיון עם מחלה נשימתית חמורה.

במחקר אחד, החוקרים בדקו נתונים לגבי -7,000 אנשים מעל גיל 65 שהשתתפו בניסוי בחיסון שפעת שנערך בין השנים  2009 ו -2011.

המשתתפים שנטלו סטטינים באופן קבוע היו בעלי תגובה חיסונית מופחתת באופן משמעותי לחיסון בהשוואה לאלה שלא נטלו את התרופות.

במחקר השני, חוקרי אוניברסיטת אמורי הביטו ברשומות של ,140 אלף מטופלים כדי לבדוק אם הסטטינים העלו את הסיכון שלהם להגיע לבית חולים עם מחלה נשימתית חמורה למרות החיסון. הם גילו כי אלה שנטלו סטטינים היו בעלי סוכוי גבוה ב 25 אחוזים אחוזים להתאשפז עם מחלה כמו ברונכיטיס או דלקת ריאות.

בני 60 ומעלה הם בעלי סיכון כפול. מחלות לב ושבץ מוחי מצד אחד ושפעת מסוכנת מצד שני.

כעת נשאלת השאלה – מה יותר חשוב? סטטינים או חיסון נגד שפעת?

לדברי החוקרים נדרשים מחקרים נוספים לפני שחושבים לשנות את ההנחיות של מתן סטטינים למבוגרים.

חיסון השפעת מפחית סיכון ללקות בשבץ

שיבא: בן ארבע נפטר מסיבוך של שפעת

שפעת העופות: אישה מתה מזן חדש של הנגיף

נא להירגע, שפעת חזירים היא שפעת ויש חיסון

 

Share This:

כתיבת תגובה

Top