הרופאים: "למנות רופא למנכ"ל משרד הבריאות"

הממשלה החדשה עדיין לא הושבעה, סגן שר הבריאות הישן- חדש, יעקב ליצמן, עדיין לא נכנס לתפקידו וכבר שבות המלחמות הישנות במערכת הבריא. יו"ר ההסתדרות הרפואית (הר"י), ד"ר לאוניד אידלמן כתב מכתב לסגן השר הנכנס ובו הוא מביע את מחאת הרופאים על הכוונה למנות את  איש האוצר לשעבר, משה בר סימן טוב – למנכ"ל המשרד; מקורבי ליצמן: "בר סימן טוב יותר מקצוען מכל רופא"

סגן שר הבריאות הנכנס, ח"כ יעקב ליצמן כבר רגיל ל"מהמורות בכביש" עם היכנסו למשרד הבריאות.

הוא כנראה לא היה מרגיש "בבית" אם לא היו מגישים נגד המינוי של איזו עתירה אחת לבג"ץ כקבלת פנים. בפעם הקודמת הוא נכנס לתפקידו אחרי שבג"ץ קבע שאינו יכול להתערב במינויי הרשות המבצעת – הממשלה, לאחר שההסתדרות הרפואית עתרה כנגד מינויו, מאותה סיבה שבגללה יאיר לפיד ו'יש עתיד' עתרו עכשיו, הטענה – "משרד הבריאות זקוק לשר במשרד מלאה ולא סגן שר".

סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד הבריאות הקודם, רוני גמזו, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)
סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו בוועדת הכספים של הכנסת, ארכיון (צילום: כרמית ראובן בצלאל)

כעת מנסים בהסתדרות הרפואית למנוע את מינויו הקרוב של מנכ"ל משרד הבריאות –  משה בר סימן טוב.

בר סימן טוב, כיום בשליחות בוושינגטון, לשעבר סגן הממונה על התקציבים באוצר, שימש כאחראי באוצר על תחומי הרווחה, הבריאות והחינוך בתקופה של מאבק הרופאים במשא ומתן על שכרם הקיבוצי בשנת 2011 וגם ניהל מטעם האוצר את המשבר בבתי החולים 'ביקור חולים' ו'הדסה' בירושלים.

כל מאבק כזה, כל משא ומת הסתיים בסופו של דבר לשביעות רצונו של בר סימן טוב והוא יצר לעצמו מוניטין של מי שנותן את הטון במערכת הבריאות. יחסיו של בר סימן טוב עם ליצמן היו טובים מאוד והם עבדו בשיתוף פעולה מלא זה עם זה.

גם כשהתגלעו מחלוקות בין השניים, הם הצליחו לנהל שיחות עבודה ידידותיות ושמרו על כבוד הדדי מהסוג שנדיר לראות בעבודת שר הבריאות מול פקידי האוצר.

הרופאים לעומת  ליצמן, לא אהבו את נוכחותו של בר סימן טוב במשא ומתן על שכרם, באחד הימים האחרונים להליך הגישור נשמעה כוס זכוכית נשברת מעבר לדלת המשא ומתן במלון בתל אביב, הנוכחים במקום נדהמו לגלות שמי שזרק אותה על הרצפה לעברו של בר סימן טוב ברגע של איבוד עשתונות, הוא לא אחר מאשר יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן. גם הרופאים המתמחים, שניהלו מאבק בנפרד, גם האחיות ואנשי ההסתדרות, אפילו מנכ"ל משרד הבריאות הקודם, פרופ' רוני גמזו, שמונה בעצמו בידי ליצמן, כל אלה הפסיקו לחייך כשבר סימן טוב היה נכנס לחדר, וניגש לעבודה.

הפרסום ב'דה מרקר' שחשף את ההצעה של ליצמן לבר סימן טוב לחזור לישראל ולהיות מנכ"ל משרד הבריאות החדש, החזיר את הרופאים לשנת 2011, שנת המאבק שלהם באוצר ובמידה רבה באיש הזה, איש האוצר, שיופקד עליהם כעת.

אותו בר סימן טוב הוא שהציע באותה שנה לעשות רפורמה שתכניס להנהלות בתי החולים כלכלנים במקום רופאים. הצעה שהקפיצה כבר אז את הרופאים. אז כעת יו"ר הר"י לא מחכה ומגיב מיד במכתב שנשלח לסגן השר הנכנס ליצמן.

"צעד תקדימי, מסוכן ובלתי אחראי"

"מינוי בר סימן טוב - תקדים מסוכן במשרד הבריאות". יו"ר הר"י, ד"ר לאוניד אידלמן, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)
"מינוי בר סימן טוב – תקדים מסוכן במשרד הבריאות". יו"ר הר"י, ד"ר לאוניד אידלמן, ארכיון (צילום: כרמית ראובן)

וכך כותב ד"ר אידלמן לסגן השר הנכנס, ליצמן "בשבועות האחרונים התפרסמה כוונתך למנות מנכ"ל משרד הבריאות שאינו רופא. מדובר בצעד תקדימי, מסוכן ובלתי אחראי. עד היום מנכ"ל משרד הבריאות היה רופא עם היכולת וההכשרה המתאימה למלא תפקיד מנכ"ל משרד הבריאות.
על מנכ"ל משרד הבריאות לקבל החלטות קשות, לעתים, בתנאים בלתי אפשריים. במצבים כאלה הוא זקוק למצפן- האתיקה הרפואית. האתיקה הרפואית, שעל פי כלליה מחויב כל רופא לפעול, היא זו שמחייבת לשים את בריאות החולה בראש השיקולים.
משרד הבריאות כמשרד מקצועי צריך וחייב לאזן גישה כלכלית טהורה של האוצר – איזון החשוב למניעת החלטות בעלות פוטנציאל פגיעה בבריאות אנשים שתוצאותיהן עלולים להתברר רק בחלוף עשרות שנים.
החלטות רפואיות מקצועיות צריך לקבל רופא שיעקוב גם אחר יישומן בשטח, כפי שמצופה מעו"ד בתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים וממורה כמנכ"ל משרד החינוך.
השכלה וניסיון יש בהם השפעה מכרעת על צורת החשיבה וטיב ההחלטות. מנהל שאינו רופא, מטבע הדברים, ישים בראש דאגותיו הישגי ניהול, התייעלות וחיסכון.
תושבי המדינה יכולים לסמוך רק על רופא בתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות שיעמיד את בריאותם בראש מעייניו ויפעל באופן מקצועי ואחראי לטובתם.
מתווך דאגה אמיתית של הקהילייה הרפואית לבריאות הציבור ועתיד המערכת, אני קורא לך למנות מנכ"ל שהינו רופא."

ח"כ יעקב ליצמן (צילום: יח"צ)
"בר סימן טוב, יותר מקצוען מכל רופא", ח"כ יעקב ליצמן (צילום: יח"צ)

המכתב הזה לא מגיע משום מקום. הרופאים רואים במינויו של בר סימן טוב משום צעד שנועד להחלישם כגילדה מקצועית. במכתב שכתב ד"ר אידלמן לציבור הרופאים לאחר סיכום הדברים בוועידת הר"י ה-39 "אנו ‏מתנגדים‏ למועמדותו‏ של‏ איש‏ האוצר‏ שרואה‏ הכל ‏דרך‏ "החור ‏שבגרוש"‏ ודוגל‏ בייבוש‏ מערכת‏ הבריאות‏ כדי‏ להכריח ‏את‏ הרופאים‏ "להתייעל" ‏על‏ חשבון‏ המטופלים.‏ ‏לא‏ נוכל‏ לעבור‏ לסדר‏ היום‏ על ‏מינויו‏ של ‏מי‏ שחתום‏ על ‏חוקי‏ ההסדרים‏ בשנים ‏האחרונות ‏שביקשו‏ לצמצם ‏את ‏גבולות ‏המקצוע‏ שלנו‏ ולהחליש‏ את‏ הקהילייה‏ הרפואית".‏

ליצמן: "בר סימן טוב ראוי לנהל את המשרד"

בסביבתו של ליצמן הגיבו על הדברים כך " משה בר סימן טוב הוא איש מקצוע. מקצוען יותר מכל רופא כזה או אחר. אין כאן כל עניין נגד הרופאים חלילה אבל סגן השר מעוניין במינוי הזה ואין כל חוק שמונע מינוי מנכ"ל שאינו רופא למשרד הבריאות".

ממשה בר סימן טוב טרם נמסרה תגובה והוא עדיין לא השיב להצעתו של ליצמן באופן רשמי.

Share This:

כתיבת תגובה

Top